$
מט"ח וסחורות

הנפט משלים זינוק של 40% בתוך פחות מחודשיים

השיחות על הקפאת התפוקה, והעליות בשווקי המניות, הטיבו עם הזהב השחור שנסחר בתחילת השנה בשפל של 12 שנים; שר האנרגיה של איחוד האמירויות: "שוקי הנפט העולמיים יחוו תיקון לפני סוף השנה"

מפגישה אופ''ק האחרונה בדצמבר של השנה שעברה ועד לתחילת השנה, הנפט השיל מערכו כ-30% ונסחר בשפל של 12 שנים. אחד הגורמים המרכזיים שהשפיעו על מחירו של הזהב השחור היה מדיניות התפוקות של חברי קרטל אופ"ק - ששולטים על 30% מייצור הנפט הגלובלי.

בשבועות האחרונים החלו להישמע קולות מצד חברי הקרטל הקוראים להקפאת כמות הפקת הנפט וגרמו למחירו לזנק מנקודת השפל ההיא ועד היום (ב') ביותר מ-40%. מטרת המהלך הוא לגרום לקיצוץ באופן יזום ומתאום של תפוקת הנפט זאת על מנת להעלות את מחירו שידע זעזועים קשים בשנה האחרונה, בה צלל ממחיר של 120 דולר לרמה של 26 דולר.

 

 צילום: אי פי איי

 

רמת המחירים הנוכחית מאלצת את כל היצרניות להקפיא את הייצור. כך מעריך שר האנרגיה של איחוד האמירויות הערביות, סוהיל בין מוחמד אל מאזורי. "שוקי הנפט העולמיים יחוו תיקון לפני סוף השנה, שכן רמת המחירים הנוכחית מאלצת את כל היצרניות להקפיא את הייצור"  הוא טוען.

 

"אני מאמין שהמחיר הנוכחי מאלץ את כולם להקפיא ייצור. זה קורה בעודנו מדברים. אין לאף אחד סיבה להעלות את התפוקה ברמת המחירים הנוכחית", אמר השר לעיתונאים בכנס התעופה באבו דאבי. "יצרניות רבות ברמת המחירים הנוכחית, ואני חושב שהם כולם מחוץ לארגון יצואניות הנפט (אופ"ק), ולכן אלה חדשות טובות בכל הקשור לאיזון השוק מחדש, עלינו רק להיות סבלניים", הוסיף.

 

"נפט אמריקאי - בדרך לאירופה"

בארה"ב, רמות מלאי הנפט בארה"ב עומדות על שיא של 518 מיליון חביות, דבר שהוביל לעלייה במספר המשלוחים לאירופה זאת לאחר שהמחירים הגבוהים ועלויות המשלוח הנמוכות הפכו אותה לאטרקטיבית עבור המוכרים.

 

על פי דיווחים, בשבועות הקרובים ייצאו לפחות שלושה משלוחים של נפט גולמי מארה"ב. במקביל, באפריל ובמאי יגיעו ליבשת משלוחים של סוגים שונים של נפט, בראשם WTI.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x