בורסת ת"א

חדוה בר: "בנקים זרים הביעו עניין לגבי רכישת ישראכרט ולאומי קארד"

המפקחת על הבנקים אמרה בראיון לבלומברג כי גופים פיננסים זרים הביעו עניין בחברות האשראי של הפועלים ולאומי. על פי הערכות, השווי של כל אחת משתי חברות האשראי עומד על 3-2.5 מיליארד שקל

רעות שפיגלמן 21:5406.03.16
"שני בנקים בתחום ההשקעות המייצגים רוכשים פוטנציאליים הביעו עניין ברכישת חברות האשראי ישראכרט ולאומי קארד מבנק הפועלים ומבנק לאומי", כך אמרה היום המפקחת על הבנקים חדוה בר בראיון שהעניקה לבלומברג.

 

בר לא ציינה את שמות הגופים המתעניינים ברכישה, אך הסבירה כי הם מעוניינים במידע הנוגע לרגולציה שתחול על חברות כרטיסי האשראי לאחר שאלה יופרדו משני הבנקים הגדולים וכן מהם השווקים הפוטנציאליים וההזדמנויות שיעמדו בפני חברות האשראי המופרדות. הכוונה היא להקלות ולתנאים שינתנו לחברות אלו, שיאפשרו להן לתפקד כמוסד בנקאי ולהגנת ינוקא שתסייע להן בתחילת דרכן.  

כרטיס האשראי לאומי קארד כרטיס האשראי לאומי קארד

 

ועדת שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאית המליצה במסגרת המלצות הביניים שלה לפני יותר מחודשיים על הפרדת ישראכרט מבנק הפועלים ועל הפרדת לאומי קארד מבנק לאומי. פועלים ולאומי שולטים בישראכרט ובלאומי קארד בהתאמה. לכן הגופים הזרים מתעניינים ברכישתן.

 

הוועדה גם ממליצה בדו"ח הביניים שלה לאסור על הבנקים להנפיק כרטיסי אשראי, לאחר ההפרדה. מדובר באיסור על הנפקת כרטיסי חיוב נדחה (ולא באיסור על הנפקת כרטיסי חיוב מסוג דביט). סוגיית איסור ההנפקה רלוונטית מאוד לקביעת השווי של ישראכרט ולאומי קארד.

 

ההערכות הן כי השווי הכלכלי של כל אחת משתי חברות האשראי שצויינו הוא בין 3-2.5 מיליארד שקל. בחודשים האחרונים פרסם בנק ישראל הקלות לחברות אשראי וסליקה - הקלות שנועדו בין היתר להקל על הרוכשים הפוטנציאליים. כך למשל, גרעין השליטה בחברות יוכל לעמוד על 20% בלבד - מה שמאפשר לרוכשים כמו קרנות השקעה פרטיות (פרייבט אקוויטי), משקיעים זרים ולגופים ריאליים להימנות על הרוכשים, עם היקף הון עצמי שהוא מצומצם יותר ביחס לגוף בנקאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x