$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ועכשיו באי.די.בי: הקרב בין מחזיקי האג"ח לבין עצמם

מחזיקי סדרה ט' הארוכה פנו לביהמ"ש בבקשה לעצור את המתווה בין אדוארדו אלשטיין לנאמני ההסדר, שמקובל גם על מחזיקי הסדרות הקצרות. הטענה: אם בעל השליטה לא יזרים יותר, הם לא יראו כסף

גולן חזני 08:1728.02.16

המתווה למחיקת אי.די.בי מהבורסה, המעוגן בהסכם בין אדוארדו אלשטיין לבין נאמני הסדר החוב אייל גבאי וחגי אולמן, גרר עימות חזיתי לא רק בין בעל השליטה למחזיקי האג"ח של החברה, אלא גם בין מחזיקי סדרות האג"ח השונות.

 

ל"כלכליסט" נודע כי חזית חדשה נפתחה בין מחזיקי אג"ח מהסדרות הקצרות ז' וי' לבין מחזיקי הסדרה הארוכה ט'. למאבק הזה יש בנוסף גם נופך פיקנטי, שכן מחזיקי הסדרות הארוכות הם פסגות, הראל, קלירמרק ובעיקר קרן DK פרטנרס, ואילו בסדרות הקצרות מחזיקים קרן יורק של ג'רמי בלנק ומגדל שוקי הון — כך ש־DK ויורק מוצאות עצמן שוב זו מול זו, כמו בהסדר של אלביט הדמיה.

 

סדרה ט', שמרב עופר מהרמטיק היא הנאמן שלה, פנתה לבית המשפט בהתקפה חריפה נגד אלשטיין, בדרישה למתווה חלופי שבו יזרים בעל השליטה באי.די.בי 800 מיליון שקל. עופר נקלעת פה גם היא לחזית משלה, כי שותפה לניהול הרמטיק, דן אבנון, משמש נאמן אג"ח סדרה ז'.

 

ג'רמי בלנק ג'רמי בלנק צילום: בלומברג

אלשטיין הציע לרכוש את מניות המיעוט ובמקביל להזרים לאי.די.בי פתוח 515 מיליון שקל, כאשר מתוך כך יוזרמו 165–180 מיליון שקל כחוב בתמורה להנפקת אג"ח ט', בעוד ששאר הסכום יוזרם במזומן. עופר ועו"ד גיא גיסין, היועץ המשפטי של הסדרה, מכנסים היום אסיפה, ובמקביל הודיעו לבית המשפט כי הם מתנגדים להסדר ודורשים עצירת תשלומים לנושים האחרים. בנוסף להזרמה דורש גיסין גם כי לטובת מחזיקי אג"ח ט' ישועבדו מניות כלל ביטוח בשווי 180 מיליון שקל, וכי החברה תנפיק למחזיקי הסדרה אופציות לרכישת 5% ממניות כלל ביטוח שבידיה במחיר של 50.78 שקל למניה (לעומת 44.2 שקל היום) למשך שלוש שנים. באמצעות בקשה לבית המשפט הם מנסים למנוע את אסיפת בעלי מניות אי.די.בי לאישור העסקה. גיסין ועופר חוששים שהכספים שיזרים אלשטיין ישמשו לפירעון החובות הקצרים, כי אג"ח ט' תקבל מתוכם רק 5% וכי קופת החברה תישאר ריקה לאחר מכן והיא תהיה חדלת פירעון.

 

יורק ומגדל שוקי הון, באמצעות עו"ד עדי פיגל, ניסחו תגובה חריפה לבית המשפט נגד אג"ח ט' וטענו כי הדרישה "נעדרת יסוד ועלולה להסב נזקים כבדים לכל הצדדים". המחזיקים דורשים מבית לחייב את אג"ח ט' להפקיד ערבות משמעותית לכיסוי הנזקים שייגרמו.

 

יצוין כי פסגות ויורק היו תמימי דעים בהסדר החוב של אי.די.בי, והם אלה שהעדיפו את ההצעה של אלשטיין ומוטי בן־משה, ואילו עתה הם עוברים לעמוד משני עברי המתרס. התיק, אגב, חוזר לשולחנו של השופט איתן אורנשטיין, שיצטרך לפסוק אם ההזרמות המוצעות של אלשטיין לחברה הן אכן מספקות מול טענות אג"ח ט'. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x