$
בורסת ת"א

מנכ"ל פוטומדקס מכר מרבית אחזקותיו בחברה לפני שקרסה

המנכ"ל דולב רפאלי, שתחת ניהולו נחתך שוויה של חברת האסטתיקה הרפואית בכ־95%, מכר מניות בהיקף של 23 מיליון דולר בין השנים 2013–2014 בתוכניות עיוורת. פוטומדקס נאלצה למכור כמעט את כל פעילותה בשנה האחרונה

דרור רייך 07:2824.02.16

פוטומדקס ששוויה עמד בשיאה על 350 מיליון דולר צפויה להירכש על ידי חברת DS Healthcare Group האמריקאית בעסקה שהיקפה כ־48 מיליון דולר על פני שלוש שנים. בעוד שמשקיעים רבים מחקו מרבית מהשקעתם בחברה, יש מי שהרוויח בדרך.

 

מנכ"ל פוטומדקס, דולב רפאלי, מכר מניות בהיקף של יותר מ־23 מיליון דולר בשנים 2013 ו־2014 במחירים שנעו בין 15 דולר עד 16.5 דולר למניה. המכירה הגדולה ביותר היתה בחודש מרץ 2013, שבו מכר רפאלי מניות בשווי 8 מיליון דולר בסמוך לפרסום הדו"חות הכספיים של אותו הרבעון. באותה תקופה ביצעה פוטומדקס BuyBack של מניותיה בהיקף של 41 מיליון דולר מקופת המזומנים, במחיר ממוצע של 14 דולר למניה.

 

את המכירות ביצע רפאלי בשוק הפתוח באמצעות תוכנית עיוורת, שמשרתת בעלי תפקידים בחברות ציבוריות המעוניינים למכור מניות במסגרת תפקידם וללא שימוש במידע שבידיהם. אחרי המכירות נותר רפאלי עם אחזקה דלה שעומדות היום על כ־3.6%, זאת לעומת יותר מ־13% בתחילת 2013.

 

רפאלי מכהן כמנכ"ל פוטומדקס משנת 2006 ותחת ניהולו ספגה החברה השמדת ערך החברה של 335 מיליון דולר מאז שיאה ב־2012. לראייה מניית פוטומדקס צנחה ב־86% בשנת 2014 וב־74% נוספים במהלך 2015. שווי השוק של פוטומדקס עומד היום על כ־15 מיליון דולר, זאת לעומת 350 מיליון דולר בשיא של סוף 2012.

 

 

החלטות ניהוליות שגויות 

המשבר של פוטומדקס, הפועלת בתחום האסתטיקה הרפואית, החל אחרי שהתמנפה כדי לרכוש את LCA־Vision, רשת מרפאות אמריקאית לטיפולי בראייה בלייזר בפברואר 2014 תמורת 106 מיליון דולר. במקביל איבדה פוטומדקס חוזה עם מפיץ יפני למוצרי הסרת השיער. אירועים אלו הובילו לצניחה חדה בהכנסותיה ולאי עמידה בהתניות פיננסיות כלפי מספר בנקים אמריקאיים, מה שאילץ אותה בסופו של דבר להיפרד כמעט מכל פעילויותיה.

 

פוטומדקס נאלצה למכור את חטיבת הטיפול בפסוריאזיס, וויטליגו, תמורת 42.5 מיליון דולר במזומן, ובעקבות כך היא שילמה את כל חובותיה שהסתכמו בכ־40 מיליון דולר. קודם למכירת פעילות הפסוריאזיס נפרדה פוטומדקס גם מאותה רשת מרפאות אמריקאית, LCA־Vision, בתמורה ל־40 מיליון דולר. לאחר המכירות נשארה פוטומדקס חברה רזה במיוחד שפעילותה העיקרית היא מוצר להסרת שיער בשם no!no! שמכירתה עומדת כעת על הפרק.

 

עסקה של מניות ושטרי חוב

פוטומדקס, ממוקמת בנבאדה שבארה"ב ומניותיה נסחרות הן בת"א והן בנאסד"ק, תתמזג ככל הנראה לתוך חברת DS Healthcare Group שממוקמת בפומפנו שבפלורידה ומפתחת מוצרים רפואיים לעור ומוצרי טיפוח שגם כן נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 37 מיליון דולר בלבד ומעוניינת לרכוש את שאר הפעילות הדלה של פוטומדקס.

 

עסקת הרכישה בהיקף של כ־48 מיליון דולר, הכוללת מניות בכורה, מניות רגילות ושטרי חוב. מועצת המנהלים של פוטומדקס ו־ DS Healthcare כבר אישרו את העסקה ועל פי הדיווח בעלי מניות המחזיקים בכ־24% ממניותיה של DS Healthcare ובעלי מניות המחזיקים ב־17% ממניותיה של פוטומדקס הביעו את נכונותם להצביע בעד העסקה, שצפויה להיסגר ברבעון השני של שנת 2016. עם השלמת העסקה, יחזיקו בעלי המניות של פוטומדקס בכ־43% ממניות החברה ובעלי המניות של DS Healtcare יחזיקו בכ־57%.

 

דולב רפאלי מנכ"ל פוטומדקס דולב רפאלי מנכ"ל פוטומדקס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x