$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אי.די.בי יכולה לשים רגל לכימצ'יינה בעסקת ענק

לדסק"ש יש זכות וטו על העסקה הגדולה של כימצ'יינה הסינית - רכישת ענקית האגרוכימיה סינג'נטה ביותר מ־43 מיליארד דולר במזומן. נראה כי זהו הרקע לנסיעה הלא צפויה של בכירי אי.די.בי לסין השבוע

גולן חזני 06:5618.02.16

העסקה הגדולה ביותר שביצעה סין מעולם תלויה בהסכמתה של אי.די.ביהישראלית. ל"כלכליסט" נודע כי דסק"ש, המחזיקה ב־40% ממניות אדמה (מכתשים אגן לשעבר), מחזיקה בזכות וטו על עסקת הרכישה הגדולה של כימצ'יינה הסינית - חברה האגרוכימיה הגדולה בעולם סינג'נטה. הסינים הציעו עבור הענקית משוויץ יותר מ־43 מיליארד דולר במזומן. "זהו מהלך אסטרטגי של מדינה שלמה, שכן כימצ'יינה היא חברה ממשלתית. הפעלת סחטנות לא תהיה צעד חכם", אמר גורם המקורב לצדדים.

 

הסעיף נובע מההסכם בין החברות מ־2011. דסק"ש מקבוצת אי.די.בי, שהיתה אז בשליטת נוחי דנקנר, חתמה על הסכם למכירת השליטה (60% ) במכתשים אגן לידי תאגיד הענק הסיני כימצ'יינה לפי שווי של 2.4 מיליארד דולר. כימצ'יינה רכשה 53% ממכתשים מידי הציבור תמורת 1.27 מיליארד דולר וכ־7% מהמניות המוחזקות על ידי דסק"ש תמורת כ־168 מיליון דולר. על העסקה חתם מצד כימצ'יינה נשיא החברה רן ג'יאן־שין, האיש החזק בחברה ואחד הבולטים בכלכלה הסינית.

ההסכם דאז כלל סעיף אי־תחרות בין כימצ'יינה לדסק"ש, שמשמעותו: כל רכישה של חברת אגרוכימיה, התחום שבו עוסקת מכתשים, תהיה כפופה לאישור השותף. נראה כי זהו הרקע לנסיעה לא צפויה של בכירי אי.די.בי לסין השבוע. עם אלה נמנים בעל השליטה אדוארדו אלשטיין, סגנו סאול זאנג, מ"מ המנכ"ל שולם לפידות וסגן יו"ר אדמה עמי אראל.

 

מיזוג סנונדה על הפרק

כימצ'יינה פועלת במקביל למיזוג אדמה עם חברה אחרת שבבעלותה, סנונדה. במסגרת העסקה אמורה אדמה למכור לסנונדה מניות של סנונדה בהיקף 62 מיליון דולר. בשלב השני סנונדה אמורה לרכוש את כל מניות אדמה תמורת הקצאת מניות סנונדה לבעלי המניות של אדמה. בעקבות העסקה יהפכו בעליה של אדמה, כימצ'יינה (60%) ודסק"ש (40%), לבעלי השליטה בסנונדה. הן יחזיקו ב־47% וב־27% בהתאמה מסנונדה.

 

במהלך המו"מ לעסקת המיזוג החלו להתפרסם ידיעות כי כימצ'יינה מעוניינת בסינג'נטה, שמכירותיה עומדות על 10 מיליארד דולר בשנה. העיסקה אמורה לסייע לרן ג'יאן־שין להפוך את החברה לספקית הגדולה בעולם של אגרו־כימיקלים, תוך הדיפת החיזור של מונסנטו האמריקאית אחרי השווייצרית.

 

כימצ'יינה כימצ'יינה צילום: אי פי איי

 

ההזדמנות של אלשטיין

ככל הידוע אי.די.בי טרם העניקה את אישורה לעסקה. המצב מבחינתה מורכב: מצד אחד היא זקוקה לארכה ואולי אף לפריסת חובה לסינים, להסכמה לחלוקת דיבידנדים נרחבת ואולי אף לפיצוי כספי עבור הסכמתה. החשש הוא כי כימצ'יינה רוכשת את סינג'נטה נוכח אכזבתה מאדמה, שלא הצליחה להנפיק בשנה שעברה בארה"ב. מצד שני, המגעים למיזוג עם סנונדה נמשכים.

 

נראה כי אלשטיין רואה במצב הזדמנות וצפוי לדרוש הטבות שונות מהסינים, בהן הבטחה לשילוב אדמה באסטרטגיה של סינג'נטה. נראה כי רק נוכח הישגים במו"מ הוא יאשר את העסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x