$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין לסלינגר: "תיחשפי את לתביעות בעלי המניות"

בעל השליטה באי.די.בי פתוח אדוארדו אלשטיין זקוק נואשות להארכה כדי למכור את כלל ביטוח, לאחר שלטענתו הפיקוח הבריח את המתעניינות. מחזיקי האג"ח מיהרו להתייצב לצד אלשטיין, שמסרב למכור את מניות החברה בשוק

גולן חזני 06:5311.02.16

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פתוח, הודיע חד וחלק למפקחת על הביטוח כי אין בכוונתו להעלות להצבעה בדירקטוריון אפשרות למכור בשוק את מניות החברה־הבת כלל ביטוח. "אני לא אעלה הצעה כזו לדיון. את רוצה? קחי את האחריות הזו עלייך ותיחשפי לתביעות של בעלי מניות וחוב של החברה", אמר אלשטיין למפקחת דורית סלינגר.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בפגישה שנערכה בעת שהותו של אלשטיין בארץ האווירה היתה טעונה. אי.די.בי לא הצליחה למכור את השליטה בכלל ביטוח עד למועד האחרון שנקבע, סוף 2015. בתהליך מכירה שביצעה החברה הגיעו שלוש קבוצות סיניות לשלבים הסופיים, אולם נסוגו בזו אחר זו מהתהליך.

 

האחרונה שבהן, מקרולינק, הציגה הצעה המגלמת לכלל ביטוח שווי שנע סביב 4.7 מיליארד שקל. אלא שזו פרשה נוכח דרישות הפיקוח שתעביר דו"חות שנתיים בחתימה של אחד מארבעת משרדי ראיית החשבון הגדולים בעולם.

 

בין אי.די.בי לפיקוח יש הסכם שנחתם עוד בימי בעל השליטה הקודם נוחי דנקנר, באוגוסט 2012, עת מונה לחברה הנאמן משה טרי. לאור מצבה הפיננסי הרעוע של אי.די.בי, אמורה היתה כלל ביטוח להימכר עד סוף 2014. סלינגר הסכימה לדחות את המועד בשנה, אולם גם זה לא צלח.

 

באמצע ינואר שיגרה המפקחת מכתב לאי.די.בי שבו ביקשה לדעת כיצד מתכוונת החברה למכור את מניות כלל ביטוח בבורסה. המכירה אמורה להתבצע בנתחים של 5% בכל ארבעה חודשים, החל מ־7 במאי 2016.

אלשטיין אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

אלשטיין ביקש מסלינגר לאפשר לו ארכה למכירת המניות עד 2019 בהתאם לחוק הריכוזיות. החוק אוסר על בעל שליטה אחד להחזיק באחזקה פיננסית במקביל לריאלית בהיקפים משמעותיים, ולכן הוא נדרש למכור את כלל ביטוח.

 

"לא בא בחשבון. קיבלת מספיק זמן. אני לא דוחה", השיבה סלינגר.

 

אלשטיין: "אני עומד להפסיד פה הרבה כסף".

 

סלינגר: "מה לעשות? זה המתווה שעליו הוחלט ואתה יודע עליו כבר שנה, אפילו שנתיים. מראש ידעת שיש סיכוי שלא תמצא קונה ותצטרך למכור את המניות בבורסה".

 

אלשטיין: "עשינו כל התהליכים הדרושים למכירתה. מקרולינק פרשה ועזבה את ישראל כי הרגולטור הציב לה דרישות שאינן בתקנות הרשמיות של הפיקוח. היא הודיעה לנו בפירוש על כך".

 

סלינגר: "קיבלת את כל ההארכה האפשרית. אין מה לדבר על עוד זמן".

 

אלשטיין: "אני אפסיד כאן 1.4 מיליארד שקל. אני גם ככה לא מעורב בחברה, היא מתנהלת בצורה עצמאית לגמרי. אנחנו לא מושכים דיבידנדים. הבאתי 1.5 מיליארד שקל שהזרמתי לאי.די.בי. מה הבעיה להשאיר אותה בידי הנאמן? החברה תמשיך להתנהל, לא תהיה לנו מעורבות כלשהי, ובמקביל ננסה למכור אותה. אם לא, ייגרם כאן נזק אדיר".

 

סלינגר התעקשה כי לכלל ביטוח אין בעל שליטה אולם היא גם אינה מוגדרת כחברה ללא גרעין שליטה, ולכן היא יצור כלאיים שאי אפשר להחיל עליו את התקנות המתאימות לשתי ההגדרות האפשריות.

 

אלשטיין ענה כי לא יעלה את הנושא לדיון בדירקטוריון, משום שלדעתו הדבר יגרור תביעות קשות נגדו ויגרום לחברה ולו הפסד כספי ניכר. "תחשבו על זה עוד פעם", ביקש לפני שעזב. "נחשוב", השיבה סלינגר, אולם בפיקוח נחושים שהמניות יימכרו. סלינגר הורתה לטרי להיערך לכך ולבצע את הפעולה עד 7 במאי. אף שהמוסדיים מוגבלים לאחזקה של 5% מכלל ביטוח לכל היותר, בפיקוח משוכנעים שלמניות יהיה ביקוש בשוק.

 

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בכך לא תמו הקרבות של סלינגר באי.די.בי. לפגישה מול מחזיקי האג"ח של החברה לא הגיעה המפקחת עצמה, אלא שלחה צוות בראשות פיני שחר. לאסיפה הגיעו נציגי סדרות אג"ח ז', ט', וי'. החוב של אי.די.בי להם עומד על 2.2 מיליארד שקל, ולתשלום השנה חסרים לה 750 מיליון שקל.

 

המחזיקים, שלוו ביועץ המשפטי גיא גיסין, טענו כי הם למעשה הבעלים של אי.די.בי בהתחשב בקרבתה לחדלות פירעון. לדבריהם, אם המניות יימכרו בשוק במחיר נמוך משמעותית מזה שניתן לקבל ממכירת החברה לבעל שליטה חדש — ייפגעו חסכונות הפנסיה של אזרחי ישראל שמושקעים במניה.

 

כלל ביטוח נסחרת לפי שווי של 2.2 מיליארד שקל — כ־40% בלבד מהשווי שהציעה מקרולינק עבורה לפני שנסוגה מהרכישה. מניות השליטה, 54% מהחברה, שוות כיום כ־1.2 מיליארד שקל — לעומת 2.54 מיליארד שקל שהיו יכולים להתקבל ממקרולינק.

 

המחזיקים טענו בפני נציגי הפיקוח: "מצד אחד, אתם אחראים על חברות הביטוח ומצד שני, על קרנות הפנסיה, ועליכם לדאוג לשני הצדדים. אבל הפעולה הזו תעלה לנו בתספורת של 50% על החוב, כי לחברה לא יהיה מאיפה לשלם. כלל מתנהלת בממשל תאגידי תקין ללא גרעין שליטה, ואין סיבה למהר ולמכור בבורסה בהפסד. מדוע לא למכור את השליטה באופן מסודר, אפילו על ידי מחזיקי האג"ח?".

 

הצוות השיב כי ההצעה אינה באה בחשבון וכי "תהיה פגיעה של 150 מיליון שקל, לא יותר. זה הסכום באג"ח סדרה ט' (כ־16% ממנה) שמוחזק על ידי גופי פנסיה שבפיקוחנו, כך שהנזק שאתם מתארים הרבה יותר מצומצם. בנוסף, לא כל מי שמחזיק באג"ח אי.די.בי רכש את הנייר בהנפקה ויהיה מופסד. הקטסטרופה שאתם מתארים מאוד קטנה".

 

מחזיקי האג"ח נערכים לשורת צעדים, בהם פנייה לבית המשפט, כדי לעצור את התהליך. זה צפוי להיות הקרב המשפטי הראשון של חברה ונושיה מול הרגולטור.

 

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: עמית שאבי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x