$
בורסת ת"א

דרמה בענף הגז: ישראמקו ומודיעין מדווחות על פוטנציאל למאגר בגודל של "תמר"

לאחר הכישלונות במאגרי שרה ומירה, שותפויות הגז מדווחת על מציאת מאגר גדול בהסתברות גבוהה ברישיונות "דניאל מזרח" ו"דניאל מערב", שם הן מחזיקות יחד בכ-90%

ליאור גוטמן 09:5017.01.16

ענף חיפושי הגז מקבל הבוקר (א) זריקת עידוד לאחר שנים של הקפאה. שותפויות הגז ישראמקו ו-מודיעיןמדווחת על פוטנציאל חדש למציאת מאגרי גז גדולים אל מול חופי אשקלון, ברישיונות "דניאל מזרח" ו"דניאל מערב", שם הן מחזיקות יחד בכ-90% (ישראמקו 75% יחד עם נפט"א וחנ"ל, מודיעין 15% והשאר המפעילים הזרים).

מה דעתך על מניית ישראמקו יהש:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לפי דיווחי השותפויות בדניאל מזרח נמצא פרוספקט שעשוי להניב (בהסתברות הכי טובה -P50) כ-1.1 TCF (טריליון רגל מעוקב) עם סיכוי הפקה שנע סביב 40%.

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: יח"צ

 

בנוסף, דניאל מזרח מכיל 9 מבנים שונים כאשר הסך המצטבר שם מגיע לכ-7.8 TCF. המבנה הגדול מבין התשעה מכיל על פי המיפוי הגיאולוגי של NASI, היא החברה שמיפתה והעריכה את מאגרי תמר ולוויתן, כ-3.3 TCF בהסתברות הפקה שנעה אף היא סביב 40%. לשם השוואה, מדובר בסך מאגרים שקרוב לכלל הגז שהתגלה במאגר תמר שם נמצאות 10 TCF, אולם במבנה הומוגני אחד.

מה דעתך על מניית מודיעין יהש:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

עבור מודיעין, בבעלותה של אידיבי פתוח (9.1%) וצחי סולטן (1.4%), מדובר בבשורות טובות לאחר הכישלונות במאגרי שרה ומירה שהחלו כבשורה גדולה והתגלו בסוף 2012 כמאגרים עקרים. ישראמקו מצידה יכולה להוות תוך מספר שנים מתחרה אמיתית למאגרי הגז שהתגל,ו לרבות כריש, תנין ולווייתן - הן עבור השוק המקומי והן עבור יצוא.

 

על פי ההערכות השותפות יבקשו למצוא משקיע במטרה לגייס כ-100 מיליון דולר עבור פעולות קידוחים שיאששו את הממצאים הגיאולוגיים.

רון מאור, מנכ"ל השותף הכללי במודיעין אנרגיה, אמר כי: "אנחנו נרגשים מהפוטנציאל שהתגלה למציאת גז ברישיונות דניאל מערב ומזרח. מדובר בפוטנציאל משמעותי בהיקפו, שאם אכן יתממש, יוכל להוות תחרות למאגרים הקיימים כיום, ולשפר את הביטחון האנרגטי של המדינה. אנו נפעל, יחד עם שותפינו, לבצע קידוחים לבדיקת הפרוספקטים הפוטנציאליים בהקדם האפשרי, כאשר אנו מקווים כי מדינת ישראל תעודד את המשך הפעילות במאגרי הגז הפוטנציאליים בשדות דניאל מזרח ומערב"

 

צחי סולטן, מבעלי השליטה במודיעין אנרגיה, אמר כי: "אלה הרישיונות בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר מאז לווייתן. מאגרי גז בסדר גודל כזה עשויים לשנות במידה משמעותית את משק האנרגיה בישראל. אם אכן הפוטנציאל יתממש, התגלית תוכל לסייע רבות לתחרות במשק הגז הישראלי ולשנות לחלוטין את התמונה".

 

ערן סער, מנכ"ל ישראמקו, מצנן את ההתלהבות ואומר ש"מדובר בממצאים מעודדים אשר עשויים לתת תקווה מחודשת לענף חיפושי הנפט והגז בישראל, אך יש להכניס את הדברים לפרופורציות. לעניות דעתי, לא מדובר בדרמה למשק הגז בישראל- אין המדובר בתגלית אלא רק בדוח על משאבים פוטנציאלים אשר בשלב זה אין ודאות כי יתממשו. כמו כן, יודגש כי מדובר במקבץ של 10 בלוקים שונים בשטחי שני רישיונות דניאל אשר כל אחד מהם מחייב קידוח אקספלורציה נפרד עם סיכונים וסיכויים שונים והדרך לתגלית, אם בכלל, עדיין ארוכה.

 

על רקע המציאות המקרו כלכלית הקשה בענף והתקופה הלא פשוטה שעברה על התעשייה בישראל אנחנו מצפים כי הצוות שהוקם לאחרונה ליישומו של מתווה הגז ייצוק תוכן להוראות המתווה העוסקות בעידוד חיפושי שדות גז ויקבל החלטות משמעותיות אשר יסללו את הדרך להמשך החיפושים בים התיכון ומשיכת משקיעים פוטנציאליים לישראל. יצויין כי לקראת המשך פעילות האקספלורציה ברשיונות דניאל תפעל ישראמקו להכנסת שותפים לרשיונות.״

בטל שלח
  לכל התגובות
  x