$
בורסת ת"א

המשביר מציגה: כך נעלמו 105 מיליון שקל מבטוחות האג"ח

רשות ני"ע התערבה, ומשביר 365 נאלצה לעדכן כלפי מטה את שווי הבטוחות להנפקת סדרת אג"ח חדשה. הסיבה: במצגת הראשונה תמחור הבטוחות התבסס על שווי פעילות בתי הכלבו ורשת ניו־פארם, ואילו בפועל הנכסים המשועבדים הם מניות החברות

רעות שפיגלמן 08:5421.12.15

קבוצת המשביר 365 עדכנה בסוף השבוע כלפי מטה ב־105 מיליון שקל את שווי הבטוחות שהיא מעמידה לאג"ח ד' שבכוונתה להנפיק. הקבוצה שבשליטתו ובניהולו של רמי שביט רוצה להנפיק סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 75 מיליון שקל, זאת לאחר שניסיון הנפקה קודם לפני כשנה, שלא כלל בטוחות, לא צלח. להבטחת פירעונות האג"ח מציעה המשביר שעבוד מדרגה ראשונה לא מוגבל של 100% ממניות המשביר לצרכן בתי כלבו ו־100% ממניות רשת הקוסמטיקה ניו־פארם.

 

במצגת הראשונה שפרסמה החברה לקראת הנפקת האג"ח, בתחילת החודש, עמד שווי הבטוחות על 515 מיליון שקל. אולם בסוף השבוע האחרון נאלצה החברה להוציא מצגת מתוקנת, על פי דרישת רשות ני"ע, שבה עמד שווי הבטוחות על 410 מיליון שקל. הסיבה להפרש בהערכות השווי נעוץ באופן ההצגה השגוי. במצגת הראשונה שווי הבטוחה נגזר משווי הפעילות של בתי הכלבו של המשביר לצרכן ורשת ניו־פארם, ואילו בתיקון שווי הבטוחה נגזר משווי החברות עצמן.

 

 

צמיחה אופטימית מדי

מעיון בהערכת השווי עולה כי מעריכי השווי היו אופטימיים וצפו קצב צמיחת הכנסות בבתי הכלבו של המשביר לצרכן בשיעור 3.3%-2% בשנים 2016–2019, ובניו־פארם מדובר בשיעור צמיחה של 2.1%–3.6% עד 2019. מדובר בנתונים שלא עולים בקנה אחד עם הנתונים מתחילת 2015, המשקפים לקבוצה ירידה בהיקף ההכנסות, ועם שוק הקמעונאות המדשדש בתקופת האטה במשק. בתשעת החודשים הראשונים של השנה עמדו הכנסות שתי הרשתות על 1.35 מיליארד שקל — ירידה של 5.3% ביחס לתקופה המקבילה.

 

קבוצת המשביר מציעה את סדרת האג"ח השלישית שלה. מדובר באג"ח שקליות, לא צמודות למדד, שייפרעו מדי דצמבר ב־2018–2021 וישלמו ריבית כל יוני ודצמבר. מניית המשביר 365 הוסיפה לערכה כ־6% מתחילת החודש, ומתחילת השנה שווי הקבוצה ירד ב־8.3%.

 

הפסדים מאופיס דיפו

בשנים האחרונות התמודדה הקבוצה עם כמה אתגרים לא פשוטים. ההשקעה ברשת הסופרמרקטים קוסט 365 לא עלתה יפה, והקבוצה ספגה הפסדים מרשת אופיס דיפו שנמכרה. לצד אלה ביצעה הקבוצה כמה מהלכים לחיזוק פעילותה. כך, למשל, איחדה את מטות המשביר לצרכן וניו־פארם, במהלך שאמור לחסוך לקבוצה עד 30 מיליון שקל בשנה. הקבוצה גם סיימה לבצע הפרשות ביחס להשקעתה ברשת קוסט 365, וזכתה במכרז תווי קנייה של משטרת ישראל בהיקף של עד 200 מיליון שקל.

 

רמי שביט רמי שביט צילום: ענר גרין

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x