$
בורסת ת"א

פרויקט הרוח הראשון של חץ יצא לדרך: אנרג'יקס קיבלה מימון של 262 מיליון שקל

החברה קיבלה את המימון העיקרי (145 מיליון שקל) מ-EBRD - הבנק האירופי הגדול ביותר למימון פרויקטים בתחום התשתיות, ושני בנקים פולניים נוספים שהעניקו מימון של 117 מיליון שקל ביחד

אורן פרוינד 15:5320.12.15

פרויקט הרוח הראשון של חברת אנרג'יקס מקבוצת אלוני חץ קיבל היום (א') זריקת חיזוק מהבנקים באירופה. אנרג'יקס חתמה היום על הסכם מימון עם שלושה בנקים אירופאים בהיקף של 262 מיליון שקל לפרויקט Banie - חוות הרוח בהספק של MW50 אשר הקמתה הושלמה לפני מספר ימים בפולין. אנרג'יקס, שהשקיעה עד היום כ- 400 מיליון שקל בפרויקט מההון העצמי שלה, תחזיר לקופתה 270 מיליון שקל מהכסף מהבנקים כך שההון העצמי שלה בפרויקט יסתכם בכ-130 מיליון שקל המהווה 32% מהיקף הפרויקט.

אנרג'יקס קיבלה את המימון העיקרי (145 מיליון שקל) מ-EBRD - הבנק האירופי הגדול ביותר למימון פרויקטים בתחום התשתיות, ושני בנקים פולניים נוספים שהעניקו מימון של 117 מיליון שקל ביחד. המימון יועמד על בסיס Non Recourse במהלך המחצית הראשונה לשנת 2016, בכפוף להפעלתו המסחרית של הפרויקט עם קבלת רישיון ייצור קבוע. פירעון ההלוואה צפוי על פני תקופה של עד 15 שנים.

 

 צילום: בלומברג

 

לפני מספר ימים השלימה אנרג'יקס את עבודות ההקמה של שלב א' (מתוך שלושה שלבים מתוכננים) של הפרויקט בהספק של MW50, אשר החל בייצור חשמל ומכירתו למשווק מקומי. הפעלתו המסחרית המלאה של הפרויקט צפויה במהלך הרבעון הראשון לשנת 2016, לאחר סיומה של תקופת הרצה וקבלת רישיון ייצור קבוע. אנרג'יקס עשויה להקים בהמשך את יתרת הפרויקט, בהספק של MW142 בשני שלבים נוספים, האחד בהספק של עד MW58 והשני בהספק של עד MW84. כמו כן, החברה פועלת לייזום ופיתוח של פרויקטים בתחום אנרגית הרוח בישראל בהספק של כ-MW244.

 

פולין נחשבת ליעד מועדף להשקעות בתחום הרוח. מכיוון שהיא אחת מכורות הפחם הגדולות באירופה היה לה קשה מאוד להשתחרר מיצירת חשמל מפחם ולכם הם מפגרים מאחור בכל מה שקשור להפקת חשמל מאנרגיה מתחדשת. נכון להיום רק 10% מהיקף ייצור החשמל של הפולנים מיוצר על ידי אנרגיה מתחדשת בעוד שהיעד שלהם זה להגיע בשנת 2020 ל-25%.

 

אסא (אסי) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס אמר בשיחה עם כלכליסט כי "וועידת האנרגיה בפריז זה עוד סממן לכיוון הכללי של שוק האנרגיה העולמי. העולם הולך לאנרגיה מתחדשת ואנחנו זהינו את זה לפני חמש שנים. שנת 2014 הייתה השנה הראשונה שבה מעל 50% מתחנות הכוח החדשות שהוקמו היו מאנרגיה מתחדשת. זה ברור לכולם שהשוק הולך לשם ואנו נמשיך להשקיע שם.

 

אנרג'יקס החלה את פעילותה בספטמבר 2009 והונפקה בבורסה בתל אביב במאי 2011.

החברה פועלת בשני מגזרי פעילות: התחום הפוטו-וולטאי בבעלות החברה (לרבות בבעלות משותפת) מערכות פוטו-וולטאית המייצרות חשמל בהספק כולל של כ-MWp44.1 (פרויקט נאות חובב, 30 מערכות קטנות ו-7 מערכות בינוניות מתוכן 5 מערכות בבעלות משותפת). בימים אלו סיימה החברה את ההקמה של מערכת פוטו-וולטאיות נוספת בישראל, בבעלות משותפת, בהספק כולל של כ-MWp 5. בתחום אנרגיית הרוח לחברה ישנו רק פרויקט רוח אחד (בפולין).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x