$
בורסת ת"א

היחידה עם תשואה חיובית: כלל תמר כללי

מי שציפה לראלי סוף שנה נחל אכזבה: חודש נובמבר נחתם בתשואות שליליות בקופות הגמל (0.15%) ובקרנות ההשתלמות (0.18%) למעט קופה אחת, שהשיגה תשואה של 0.02%

אורן פרוינד 07:1316.12.15

שנת 2015 מסתמנת כשנה סולידית עבור קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. אחרי שהתחילו את השנה עם תשואות חיוביות של עד 6%, כשהן מקבלות רוח גבית מהעלייה בשוק המניות העולמי, איבדו הקופות והקרנות הכלליות 50% מהתשואה שלהן במחצית השנייה של השנה. בחודשים ינואר־נובמבר 2015 הן רשמו תשואה מצטברת של 3% בלבד.

 

מי שציפה לראלי סוף שנה נחל אכזבה. בנובמבר הניבו קופות הגמל תשואה שלילית של 0.15% וגם קרנות ההשתלמות הניבו תשואה שלילית של 0.18%, זאת בין היתר בעקבות הנפילה בשוק הסחורות העולמי והציפייה לעליית ריבית בארה"ב. לאור התשואה השלילית במדדי המניות בעולם בשבועיים הראשונים של דצמבר, נראה כי השנה הולכת להסתיים אפילו גרוע מכך.

 

מדד ת"א־25 רשם במהלך נובמבר ירידה של 0.8%. האג"ח הממשלתיות הצמודות ירדו בכ־0.9% והשקליות ב־0.7%. מנגד, מדד S&P 500 האמריקאי רשם עלייה קלה של 1% בחודש נובמבר וכמוהו מרבית מדדי אירופה.

 

אמיר גיל, פסגות גמל ופנסיה אמיר גיל, פסגות גמל ופנסיה צילום: אריאל שרוסטר

 

למרות העליות בשוקי העולם, כל קופות הגמל וקרנות ההשתלמות סיימו בתשואה שלילית בחודש נובמבר, למעט כלל תמר כללי שסיימה בעלייה של 0.02%. חברת הביטוח הפניקס מובילה בתשואות מתחילת השנה עם תשואה של 4.03%. אולם, הקופה שלה היא קטנה מאוד ומכילה נכון להיום קצת יותר מ־300 מיליון שקל.

 

בקרב קרנות ההשתלמות הכלליות הניבה הראל תשואה שלילית של 0.05% — הכי פחות גרועה מבין הקרנות בקטגוריה זו. את התשואה הטובה ביותר מתחילת השנה רשמה הפניקס, עם תשואה מצטברת של 3.63%.

 

מבין קופות הגמל הגדולות, המנהלות יותר מ־3 מיליארד שקל, הניבה פסגות את התשואה הטובה ביותר מתחילת השנה — 3.83%. אמיר גיל, מנהל השקעות ראשי בפסגות גמל ופנסיה, חושב שיש עוד מקום לעליות שערים בשוק המניות. "אנחנו צופים עליית ריבית בארה"ב, אבל להערכתנו לא תהיה לה השפעה רבה על השווקים. אין הבדל כלכלי מהותי בין 0% ריבית לריבית שעומדת על 0.1%, ולכן לא צפויה השפעה. אנחנו גם לא חוזים שיהיו עליות נוספות אחריה. התנאים לא משתנים כרגע".

  

גיל הוסיף כי "גם הריבית וגם האינפלציה נמוכות, ולכן עדיין יש מקום להשקיע במניות. אנו לא מצפים בגזרה זו לתשואות דו־ספרתיות, אבל זו עדיין חלופה יותר טובה מהשקעה באג"ח. אנחנו מצפים לעלייה של 5%–8% בשוק המניות בישראל בשנת 2016 — לא עלייה מדהימה, אבל היא עדיפה על האלטרנטיבות הקיימות. לכן נכון להישאר בחשיפה מנייתית לשנה הקרובה".

 

בניגוד לדעה הרווחת בקרב מרבית האנליסטים, גיל סבור כי יש עוד מקום לעליות בשוק האמריקאי. "למרות העלייה בריבית לא הייתי מצמצם חשיפה לארה"ב. הרבה כסף יצא מארה"ב והופנה למקומת אחרים כי היא היתה בתשואת חסר מול שאר העולם. אנו חושבים שמצב החברות בארה"ב הוא בריא וצופים שהן ימשיכו לצמוח בעתיד. השוק האמריקאי צפוי לרשום תשואה חיובית. זה היה נכון להישמר מפני השוק האמריקאי בשנת 2015, אבל לא נכון להמשיך להתרחק ממנו בשנה הקרובה".

 

דני ירדני, אלטשולר שחם דני ירדני, אלטשולר שחם צילום: עמית שעל

 

ביחס לירידה החדה במחיר הנפט, שנסחר היום ברמות שפל של שבע שנים במחיר של 35 דולר לחבית, אמר גיל: "יש נטייה להסתכל על הצד הרע של הירידה במחיר הנפט, אבל יש בה גם חדשות טובות עבור לא מעט סקטורים. הירידה במחיר הנפט מורידה עלויות ייצור לפירמות ומגבירה את כוח הקנייה של הצרכנים. אנחנו לא מתכוונים לעשות שינוי במדיניות ההשקעה שלנו ל־2016 — לא בגלל הנפט ולא בעקבות דברים אחרים. אנחנו עדיין חשופים למניות ומשקיעים בנכסים אלטרנטיביים, כמו אשראי לא סחיר ונדל"ן, והמצב מחייב אותנו להיות שמרניים מבעבר".

 

סין צפויה לתת את הטון בשנת 2016

 

מבין קופות הגמל הגדולות, את המקום השני מתחילת השנה תפס בית ההשקעות אלטשולר שחם עם תשואה מצטברת של 3.6% מתחילת השנה. דני ירדני, מנהל השקעות ראשי בגמל של אלטשולר שחם, סבור אף הוא שיש מקום לעלייה במניות.

 

"על פי ההערכות שלנו, הריבית בארה"ב לא תעלה בחדות", מסביר ירדני. "השוק כבר מגלם תרחיש שלפיו הריבית תעמוד בסוף שנת 2016 על 1%, ולכן לא עומד לחול שינוי משמעותי בריביות, כזה שיביא לקריסה במניות או לנפילה באג"ח. לכן, צריך לשמור על חשיפה מנייתית".

  

לגבי האסטרטגיה שלו לשנת 2016 אמר ירדני: "אנחנו לא רואים את סוף השנה כמועד שבו יש לשבת ולחשוב כיצד לפעול, אלא כהמשך רציף לאותה שנה".

 

הגורם שישנה את התמונה לדעתו הוא השוק הסיני. "העיניים צריכות להיות נשואות לסין. "לדעתי, המגמה תמשיך להיות חיובית כל עוד לא יתרחש אירוע קיצוני בסין. ברור כי ההאטה הכלכלית בסין חזקה יותר מזו שניכרת בשלב זה, השאלה היא אם ההאטה שתחול בצמיחה תלווה בנחיתה רכה או קשה. אם זו תהיה נחיתה רכה, לא צפוי שינוי כי לכך השווקים מצפים. אם לא, החזית הסינית תייצר בלגן ביתר השווקים. על פי הרציונל שלנו, הממשל הסיני שולט במצב והוא הוכיח זאת בכל המשברים האחרונים. מקבלי ההחלטות ייצבו את המערכת הבנקאית ועבדו באופן יעיל, ובהנחה שהדרך הזו תישמר — תהיה נחיתה רכה".

 

לגבי מצב הנפט אמר ירדני: "בטווח הארוך ירידת מחיר הנפט טובה לכלכלה, כי בכל מוצר שאנו צורכים יש רכיב של אנרגיה. בסקטור האנרגיה יש לנו חשיפה בעיקר לחברות הגדולות, וההנחה שלנו היא שהן יהיו אלה שישרדו את הירידה והיא אפילו תקנה להן יתרון".

 

השוק בדרך לשנה תנודתית ולכן נדרשת דינמיות

 

ברק בנסקי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות מיטב דש, התייחס גם הוא לצפי לעלייה בריבית האמריקאית. לדברי בנסקי, "הריבית תעלה בחודש דצמבר ומה שחשוב עכשיו זה מה שיקרה הלאה, אחרי שתעלה. אנו חושבים שהעלייה תהיה מתונה, על אחת כמה וכמה כשאנו בסביבה של הרעה בתנאי האשראי".

 

"מניות הן עדיין נכסי הסיכון המועדפים אבל ככל הנראה שנת 2016 תהיה הרבה יותר תנודתית", אומר בנסקי. "כשאנחנו מסתכלים קדימה, רשימת הסיכונים היא יותר ארוכה. לכן לדעתנו ההשקעה במניות עדיין מעניינת, אבל יש מקום לגישה יותר זהירה מבחינת החשיפה אליהן, הן הסקטוריאלית והן הגיאוגרפית. השוק עתיד להיות יותר תנודתי ולכן אנחנו מצדנו נצטרך להיות יותר אקטיביים".

 

לגבי התמונה העתידית בשוק האנרגיה אמר בנסקי: "בשנת 2016 אנו צפויים לראות התייצבות ואף עלייה במחיר הנפט, ולכן אנו חושבים שיש מקום להגדיל חשיפה למניות האנרגיה".

 

 

מדד העקביות של קלי

בוחן את משך הזמן שבו הושגה תשואה גבוהה מהממוצע. לדוגמה: קופה אשר השיגה ב-18 מתוך 36 חודשים תשואה מעל לממוצע תקבל ציון 50%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x