$
מט"ח וסחורות

הנפט צלל השבוע ב-11% לשפל של 7 שנים

מחיר הזהב השחור התרסק היום ב-3.1% ונקבע על 35.62 דולר לחבית - שפל שלא נראה מאז דצמבר 2008. מדובר בירידה השבועית החדה ביותר מתחילת השנה במחיר הזהב השחור

שירות כלכליסט 21:5311.12.15

הנפט הגולמי מסוג WTI המשיך לאבד היום (ו') גובה וירד מתחת למשוכה הפסיכולוגית של 36 דולר לחבית. מחיר חבית נפט למסירה בחודש ינואר ירד היום בבורסות הסחורות של ניו יורק ב-3.1% ונקבע על 35.62 דולר לחבית - ירידה של 11% בסיכום שבועי.

 

הירידה השבוע היא הירידה השבועית החדה ביותר שנרשמה מתחילת השנה. מדובר במחירי שפל של שבע שנים שלא נראו מאז חודש דצמבר 2008. הירידות מעיבות על חברות הקידוחים, וכן על כל סקטור המכרות והמחצבים במסחר בניו יורק.

 

המחירים נפלו במהלך השנה האחרונה, לאחר שארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) לא הצליח לקבוע היקף תפוקה מקסימלי. היצואנית של אופ"ק שאבו בנובמבר כמות נפט גבוהה בהיקף שלא נראה מאז סוף 2008 - כ-31.7 מיליון חביות ליום. בבנקים כמו גולדמן זאקס העריכו כי המחירים אף עלולים לרדת לרמה של 20 דולר לחבית, כשתתחיל בעיה של אחסון כמויות הנפט מיותרות. גם הסרת הסנקציות מעל איראן עשויה לתרום להגדלת המלאי.

 

מתקן נפט בסעודיה מתקן נפט בסעודיה צילום: אי פי איי

 

בסוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) טוענים, כי "האסטרטגיה הסעודית עובדת" - הכוונה לסירובה של ריאד להגביל את התפוקה ולעצור את צניחת מחירי הנפט, בניסיון לשמור על נתח השוק שלה ולפגוע ביצרניות פצלי השמן בארה"ב. לפי הדו"ח החודשי של הסוכנות שפורסם היום, עודף ההיצע בשוק הנפט צפוי להתקיים עד סוף שנת 2016 לפחות, כשהביקוש לנפט מאט ומדינות אופ"ק מפגינות "נחישות מחודשת" למקסם תפוקה.

 

הסוכנות ציינה, כי חברות אופ"ק הורידו במידה משמעותית את ההגבלות על ייצור הנפט בפגישתן ב-4 בדצמבר, והן מפגינות נחישות גדולה אף יותר לשמור על רמת מכירות ללא שינוי גם נוכח הירידה במחירים בשל הצפת השוק. עוד מצויין כי המלאים בעולם צפויים להמשיך ולגדול ברגע שאיראן תשוב לייצא נפט לאחר השלמת ההסכם לביטול הסנקציות עליה. 

 

עוד בשוק הסחורות, הזהב עלה היום ב-0.4% למחיר של 1,075.7 דולר לאונקיה, והתאושש מהירידות אמש. עם זאת, בסיכום שבועי נחלשה המתכת הזהובה בשיעור של 0.8%. מדובר בשבוע השביעי מתוך שמונה השבועות האחרונים שבו יורד מחיר הזהב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x