$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

כלכלית ירושלים תנסה לגייס השבוע 200-100 מיליון שקל

הגיוס אמור להתבצע באמצעות הרחבת אג"ח י' שבעליה אוחזים בשעבוד על מניות דרבן. אליעזר פישמן השתתף אתמול בישיבת הדירקטוריון האחרונה ויעזוב הבוקר את הקבוצה שהקים

גולן חזני 07:5607.12.15

אחרי 25 שנה אליעזר פישמן יעזוב הבוקר את כלכלית ירושלים. פישמן השתתף אתמול בישיבה אחרונה של דירקטוריון הקבוצה, שהחליט על הגשת תשקיף מדף לגיוס של 100–200 מיליון שקל שייערך השבוע בהרחבת אג"ח סדרה י'. מדובר בסדרה ארוכה שלטובתה משועבדות מניות החברה־הבת של כלכלית - דרבן.

 

אג"ח י' של כלכלית נסחרת בבורסה בתשואה של 6%–6.5%. בחודש שעבר המירה הקבוצה, המנוהלת בידי דודו זבידה, אג"ח מסדרה ו' הקצרה לאג"ח י' הארוכה בהיקף של כ־270 מיליון שקל. כלכלית מחזיקה בהתחייבויות מלאומי פרטנרס ומהראל לרכוש בהרחבה אג"ח ב־100 מיליון שקל, סכום שמבטיח לה את מלוא הפירעון עד סוף 2015. אבל בכלכלית מאמינים שניתן לגייס בשוק בתשואות שבהן נסחרות אג"ח מהסדרה המדוברת, ולכן אם ההנפקה תצליח, החברה עשויה לוותר על התחייבות החתמים שתקפה עד 15 בחודש. הצלחה של הגיוס, שעשוי להתקיים כבר מחר, והמימושים האחרונים של בניינים בירושלים ובקנדה שביצעה כלכלית, עשויים לספק לה שקט לכמה חודשים.

 

אליעזר פישמן. פרידה מהקבוצה אליעזר פישמן. פרידה מהקבוצה צילום: עמית שעל

 

בתחילת אוקטובר גייסה כלכלית 202 מיליון שקל בהנפקת מניות לפי שווי של 450 מיליון שקל - אז 15% מתחת מחיר השוק. בנק לאומי מחזיק בשעבוד על 28% ממניות כלכלית שבידי פישמן לאחר שדולל מ־40% בעקבות אותה הנפקה, שגם גרמה לבנק להביא לעזיבתו של פישמן את הדירקטוריון לאחר שלא הוכנס בסוד ההנפקה.

 

עוה"ד איל רוזובסקי ורונן מטרי משמשים כמנהלים מיוחדים של המניות, והם אלה שהגיעו להסכמה עם פישמן על עזיבתו את הדירקטוריון יחד עם שלושה דירקטורים נוספים. במקומם יכהנו אברהם ביגר (לשעבר מנכ"ל מכתשים אגן ושופרסל), פרופ' אריה גנץ, שמשון הראל, מבעלי חברת הנדל"ן אמריקה ישראל, ומירי כץ שהיתה עד לפני כחצי שנה דירקטורית בבנק לאומי. מהלכים אלה מתרחשים לאחר שארבע חברות פרטיות של פישמן, שחייבות ללאומי 2.04 מיליארד שקל, אינן מסוגלות לעמוד בהתחייבות הללו. בינתיים, ועד למכירת המניות שבידי לאומי, קבוצת פישמן תמשיך להחזיק (47%) בכלכלית ולא יהיה שינוי שליטה בחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x