$
המלצות 2016

המלצות 2016

בין עדי צים להראל ויזל: המלצות אקסלנס לשנה הקרובה

המלצות המניות של אקסלנס ל-2015 הניבו תשואה אפסית של 0.4%, לאחר שפגעו עם אלביט מערכות ופיספסו עם כיל. כעת ממליצים בבית ההשקעות על חברת ניכיון הצ'קים של עדי צים, ועל אימפריית האופנה המקומית פוקס. עבור ת"א 25, הם מניחים כי יש סבירות לתשואה דו ספרתית בשנה הבאה

בית ההשקעות אקסלנס מגיעה אל פרוייקט הההמלצות השנתי של "כלכליסט" - לאחר שאת המלצותיה לשנת 2015 היא מסכמת באכזבה יחסית, בעיקר בבחירת המניות. האליסטים אומנם זיהו את העלייה של אלביט מערכות שזינקה ב-45% ושל רציו שעלתה ב-17%, אולם בחירותיהם במניות לאומי שסיימה ללא שינוי, כיל שנפלה ב-35% ושיכון ובינוי שירדה ב-25% הניבו בסופו של דבר ממוצע כמעט אפסי של 0.4%.

בבחירת אגרות החוב האנליסטים של אקסלנס הצליחו להשיג ממוצע חיובי שעמד על 3.5% כאשר בחרו בכנפיים ה' שעלתה ב-9%, מגדלי הים התיכון א' שהתחזקה ב-4%, אלבר י"ג אג"ח שהוסיפה 1.2% ובאולייר אג"ח א' שנותרה ללא שינוי. 

 

לקראת 2016 המניות הנבחרות של אקסלנס כוללות חברת אופנה, חברה הפועלת בתחום ניכיון השקים וחברת נדל"ן מהגדולות בארץ, בעוד שבאיגרות החוב ממליצים האנליסטים לפזר את ההשקעה במגוון סקטורים כמו נדל''ן, תעופה ותחבורה.

 

מניות מומלצות לשנת 2016:

 

פז נפט, תשואה ב-2015: 28%+

פז בנויה על 3 רגליות עיקריות: הראשונה הינה הרגל עם רמת הסיכון/סיכוי הגבוהה ביותר – תחום הזיקוק אשר תלוי תלות משמעותית במרווח הזיקוק - נתון אקסוגני. הרגל השנייה הינה הקמעונאות והמסחר – תחנות התדלוק, שיווק ישיר ורשת Yellow המוצלחת. מדובר בזרוע יציבה, אשר מספקת תזרים קבוע ללא שינויים משמעותיים. לבסוף, הזרוע השלישית הינה זרוע התשתיות, אשר מחזקה במספר חברות כדומת פז גז ואף היא מספקת תזרים יציב. שנת 2015 מסתמנת כשנת הזיקוק, עם מרווחים גבוהים אשר הובילו לרווחים גבוהים מאוד בתחום זה. על פי הערכות החברה, המסתמכת על סקירות של חברות מחקר, הזיקוק צפוי להישאר ברמה גבוהה גם בשנה הקרובה. לאור העובדה שפז סיימה את השקעות הענק שהיו בעבר – כעת החברה עשויה ליהנות מדיבידנדים גבוהים משמעותית משהיו בעבר.

יצוין כי לקבוצת דלק, אליה משתייכת קבוצת אקסלנס, החזקות בתחום הגז והנפט.

 

 תחנת דלק פז תחנת דלק פז צילום: אוראל כהן
גזית גלוב, תשואה ב-2015: 18%-

גזית גלוב הינה אחת מחברות הנדל"ן הגדולות ביותר בשוק המקומי. ברבעון האחרון היגע היקף מאזנה לשיא חדש של כ- 85 מיליארד דולר. נכסיה של החברה מפוזרים ברחבי העולם, קנדה, ארה"ב אירופה – ולאחרונה ברזיל, והמיקוד העסקי של החברה הינו רכישת מרכזים מסחריים מעוגני סופרמרקטים. השנים האחרונות היו מאוד אינטנסיביות לחברה, גזית גלוב מכרה נכסים בכ- 12 מיליארד שקל ורכשה או פיתחה נכסים בכ- 40 מיליארד שקל. מטרת השינוי העיקרית הייתה קיטון במצבת הנכסים וגידול באיכותם, אסטרטגיה אשר צפויה להמשך בשנים הקרובות באזורי הפעילות שלה. כיום החברה נסחרת בדיסקאונט גבוה יחסית של כ-21% על בסיס השווי הסחיר של חברות הבנות. להערכתנו, מדובר בפער גבוה מספיק על מנת להצדיק המלצת קנייה.

  

פוקס, תשואה ב-2015: 47%-

קבוצת פוקס הינה קמעונאית האופנה הציבורית הגדולה בישראל. נכון להיום, לחברה כ-500 חנויות הפרוסות ברחבי הארץ, כאשר חנויות החברה מהוות כ-8% מכל מרכז מסחרי/קניון ברחבי הארץ. משנת 2014 החלה פוקס בצעדי התרחבות משמעותיים, החל מרכישת הזיכיון למותג הילדים The Children's Place וכלה ברכישת הזיכיון לחנויות Mango ו- Nike בסוף שנת 2014. בעקבות השקעות מאסיביות בפתיחת חנויות חדשות ירדה רווחיותה התפעולית של החברה בשנת 2014 בכ-2% ובשנת 2015 ב-2% נוספים – לרמה של 4.5% בלבד. בנוסף, שנת 2015 התאפיינה במספר מגמות שליליות אשר השפיעו על קמעונאיות האופנה, עיתוי חגים בעייתי ברבעון השלישי, אירועים בטחונים במהלך אוקטובר, ירידה בצריכה הקמעונאית ועליית היקף הרכישות באינטרנט למרות כל אלו, הקבוצה יודעת לייצר רווחיות תפעולית גבוהה משמעותית מזו אשר הושגה בשנת 2015 וזאת באמצעות רתימת כוחה הלוגיסטי והתפעולי לטובת מטרה זו. לפיכך, אנו מעריכים כי שנת 2016 תהווה שנת מפנה בחברה ובה תציג החברה שיפור הן ברווחיות התפעולית והן בשורת ההכנסות.

 

הראל ויזל בעלי פוקס הראל ויזל בעלי פוקס צילום: עמית שעל

 

אס.אר. אקורד, תשואה ב-2015: 37%+

החברה פועלת בתחום ניכיון השקים כחלק מענף האשראי החוץ בנקאי שנהנה מרוח גבית ממספר גורמים. צמיחת מספר העסקים הבינוניים והקטנים בישראל, הגידול בביקושים לאשראים והעובדה כי חלק מהעסקים מוגבלים בהיבט הנגישות למערכת הבנקאית תומכים בצמיחת חברות בענף. אס.אר אקורד היא אחת החברות הגדולות בישראל בתחום הניכיון עם תיק אשראי בהיקף של כ-200 מיליון שקל שמייצר תשואה של מעל 30% . שיעור הרווח הנקי מסך ההכנסות מסתכם בכ- 75%, נתון המעיד גם על יעילות תפעולית. לכאורה, שיעור הריבית גוזר פרופיל סיכון גבוה, בפועל ישנם הגורמים ממתנים, בעיקר הפיזור האדיר של מספר הלקוחות (ומושכי השקים) כמו גם הביטחונות שמספקים הלקוחות לחברה. הרגולציה אמורה להסדיר את תחום האשראי החוץ בנקאי ולאפשר תחרות למערכת הבנקאית, יתרון לחברות כמו אס.אר אקורד שהגדילה לאחרונה את מסגרות האשראי שלה לצורך תמיכה בצמיחה נוספת. גיוון מקורות המימון של החברה, צפוי להעצים את מגמת ההתרחבות.

 

נכסים ובניין, תשואה ב-2015: 42%+

נכסים ובניין הינה חברת אחזקות בתחום הנדל"ן עם מגוון פעילויות שונות באזורים שונים.עיקר השווי של החברה מגיע משני נכסים. הראשון הינו חברת גב ים (70%) והשני הינו אחזקה בבניין HSBC הממוקם במנהטן. גב ים הינה אחת החברות המובילות בישראל בתחום המשרדים בכלל, ובתחום פרקי הייטק בפרט. לגב ים נכסים איכותיים ומינוף נמוך המאפשר לחברה להמשיך וליזום פרויקטים חדשים מהמסד עד הטפחות.בניין HSBC הינו הנכס המהותי ביותר של נכסים ובניין. הבניין הינו בהיקף כולל של כ- 80,000 מ"ר עם תפוסה של 100%. להערכתנו, בשנה הקרובה נכסים ובניין עשויה לממש חלק מבניין HSBC ולהציף שווי בבניין. בנוסף, לנכסים ובניין מזומן רב בקופתה בהיקף של 1.5 מיליארד שקל. כסף זה עשוי להיות מנוצל להגדלת היקף הנכסים או לדיבידנד. החברה נסחרת כיום בפער גבוה מול השווי ההוגן של כלל נכסיה ועל כן נכסים ובניין הינה אחת מהמניות הזולות בסקטור. 

אגרות חוב מומלצות לשנת 2016:

 

רילייטד א', מח"מ 4.1, תשואה 4.63%, מרווח 3.61%, דירוג A+

החברה עוסקת ברכישה, ניהול, השבחה והשכרה של נכסי נדל"ן שונים בארה"ב. בבעלות החברה מספר נכסים - 1,029 יח"ד למגורים בניו יורק ובשיקגו וחמישה נכסים להשכרה למסחר בניו יורק ובניו ג'רסי. החברה הינה חלק מקבוצת איש הנדל"ן ותיק בארה"ב, סטפן רוס והיא נהנית מיכולות וניסיון עשיר של ניהול והשבחת נכסי נדל"ן בארה"ב של מטה הקבוצה. היקף המאזן של החברה עומד על כ-1.7 מיליון דולר דולר והון עצמי של 695 מיליון שקל. לחברה יחסים פיננסים חזקים וטובים יותר בהשוואה לחברות אחרות באותה קבוצת דירוג, כאשר המינוף עומד על 55% ויחס הון עצמי למאזן על 41%.

 

אלדן תחבורה אג"ח א, מח"מ 2.56, תשואה 4.28%, מרווח 3.87, דירוג Baa1

אלדן תחבורה בע"מ הינה חברת פרטית הפועלת בשני מגזרים עיקריים בתחום הליסינג התפעולי (כ-23 אלף כלי רכב) והשכרת כלי רכב לזמן קצר (כ-11 אלף כלי רכב). בנוסף, לחברה פעילות בתחום הנדל"ן להשקעה. אלדן הינה אחת מ-4 החברות המובילות בענף, עם נתח שוק של כ-11% וצי כלי רכב של כ-34 אלף. לאלדן מחזור הכנסות שנתי מהשכרת כלי רכב של כ-1 מיליארד שקל ו EBITDA של כ-550 מיליון שקל שמשרת חוב של לכ-2.09 מיליארד שקל, עם הון עצמי למאזן לעלה מ-10.4% ביום ההנפקה ל- 11.15% היום. לאג"ח שעבוד קבוע ראשון בדרגה על כלי רכב ביחס LTV של 85%, כך שמדובר ברמת בטחונות גבוהה יותר בהשוואה לסדרות אג"ח בחברות אחרות.

 

אשטרום ב', מח"מ 4.36 שנים, תשואה 4.12%, מרווח 3%, דירוג A

לחברה בסיס הכנסות מגוון (עסקית וגיאוגרפית) אינטגרציה אנכית וסינרגיה בין הפעילויות הכוללות פעילות של קבלנות והנדסה, תעשיות וחומרי בניין, נדל"ן מניב, ייזום נדל"ן למגורים, זכיינות סיטי פס. החברה הקטינה במקצת את המינוף שלה בהשוואה לשנים קודמות, על רקע הנפקת המניות שלה במאי ,2014 אולם המינוף שלה עדיין גבוה (יחס CAP נטו, 68%) בהשוואה לקבוצת הדירוג שלה. מנגד, גמישות פיננסית הכוללת החזקה במניות סחירות בשווי 765 מיליון שקל אשטרום נכסים (54%) ואשדר (77%) ופרופיל עסקי חזק תומכים במינוף פיננסי גבוה. כמו כן, צבר הזמנות גבוה (5.9 מיליארד שקל) כמעט הכפיל את עצמו מסוף שנת 2013 לנובמבר 2015 - מעניק נראות גבוהה יותר לגידול בהיקפי פעילות החברה וניצול יתרונות לגודל.

 

מוטי סלע מנכ"ל אשטרום נכסים מוטי סלע מנכ"ל אשטרום נכסים צילום: נמרוד גליקמן

 

גלובל כנפיים ב', מח"מ 4.90 שנים, תשואה 5.30%, דירוג -A

גלובל כנפיים עוסקת בהשכרת מטוסים לחברות תעופה שונות ברחבי העולם. צי המטוסים של החברה מונה כיום 15 מטוסים וחברה מנהלת מו"מ לרכישת מטוס נוסף יחד עם הסכם חכירה. לאחר רה ארגון של החוב בחברה האם (כנפיים), גלובל מתמקדת במה שהיא יודעת לעשות הכי טוב – להשכיר מטוסים באמצעות הרחבת צי מטוסים. לחברה חוב פיננסי ברוטו של כ-184 מיליון דולר (מזה 20% באג"ח) ויתרות נזילות של כ-30 מיליון דולר נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015. יחס מינוף של החברה בסוף הרבעון עמד על 70.1% (יחס חוב ל CAP). אגרות חוב חדשה של החברה (ב') נסחרת בתשואה של 5.25% ומעניקה לה יתרון על פני אגרות אחרות בדירוג דומה.

 

בז"ן ו', מח"מ 5.16 שנים, תשואה 6.16%, דירוג BBB+

בז"ן הינה אחת משתי חברות העוסקות בזיקוק בישראל. בשנים האחרונות (עד אמצע 2014) פעלה בז"ן בסביבה עסקית מאתגרת עם מרווחי זיקוק נמוכים והשקעות גבוהות ברכוש קבוע (הקמת הפצחן, מעבר לסביבת גז טבעי וכו'). מאמצע 2014 מרווחי זיקוק מאירים פנים לחברה ולתוצאותיה התפעוליות. בנוסף, בז"ן הצליחה להאריך את מח"מ של חוב ולהוריד את משמעותית את חוב ספקים. בסוף הרבעון השלישי של 2015 הסתכם החוב של החברה בכ-1.9 מיליארד דולר (ללא חוב ספקים) ויתרות נזילות עמדו על 207 מיליון דולר. אנו צופים המשך סביבה עסקית תומכת גם במהלך 2016. אגרות חוב חדשה של החברה (ו') נסחרת בתשואה של 6.15% ונראית מאוד מעניינת להשקעה.

יצוין כי לקבוצת דלק, אליה משתייכת קבוצת אקסלנס, החזקות בתחום הגז והנפט.

תיק השקעות מומלץ לשנת 2016:

 

65% צמוד, 35% שקלי.

מח"מ תיק: 3.5

 

פילוח תיק השקעות מנייתי גלובאלי:

40% ישראל.

60% חו''ל.

 

פילוח תיק חו"ל:

40% ארה"ב

30% אירופה  

10% יפן

20% שווקים מתעוררים:

כלכלות גדולות (10%)- בעיקר סין - רפורמות כלכליות.

כלכלות קטנות (10%)- דרום קוריאה +טייואן (מטבע, ייצור טכנולוגי).

 

 

התחזית לשנת 2016:

ת"א 25: 8%-10%

S&P500 : עלייה בין 8% ל-10%

בורסות אירופה: עלייה של 10%-15%

דולר מול שקל: 4 שקל לדולר.

יורו מול דולר: 1.1

ריבית בישראל: 0.1% בסוף שנה

אינפלציה: 1.1% (שתי הנחות: נפט ב-60 דולר לחבית, דולר ב-4). ללא הנחות אלה: התחזית 0.8%.

 

הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותבים אין עניין אישי בנושא הכתבה. חברות מקבוצת אקסלנס מחזיקות ו/או עשויות להחזיק ני"ע ונכסים פיננסים המוזכרים בכתבה. יצוין כי לקבוצת דלק, אליה משתייכת קבוצת אקסלנס, החזקות בתחום הגז והנפט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x