$
שווקי חו"ל

מיזוג הפארמה הגדול בהיסטוריה: פייזר רוכשת את אלרגן ב-160 מיליארד דולר

עבור כל מניית אלרגן יקבלו בעלי המניות בחברה 11.3 מניות פייזר. מדובר בעסקה הגדולה ביותר בעולם שנחתמה ב-2015 ובעסקת הפארמה הגדולה בהיסטוריה. פייזר תעביר את מקום הרישום לאירלנד ותיהנה ממשטר מס נוח יותר

שירות כלכליסט 14:2123.11.15

חברות התרופות פייזר ואלרגן הודיעו רשמית על סגירה ראשונית של עסקת המיזוג ביניהן. במסגרת העסקה תרכוש פייזר את אלרגן תמורת 160 מיליארד דולר, בעסקה שרובה תיעשה במניות. המיזוג ייצור את את יצרנית התרופות הגדולה בעולם במונחים של מכירות.

 

פייזר תעביר עבור כל מניית אלרגן 11.3 מניות פייזר. לאחר השלמת העסקה תעביר פייזר את רישומה לאירלנד, מקום רישומה של אלרגן, במטרה לעמוד תחת משטר מיסוי מקל יותר.  

בפייזר מתכוונים לנצל את העסקה כדי לשלם שיעור מס חברות מופחת לעומת השיעור הנהוג בארה"ב, ולשם כך היא נבנית בצורה הפוכה, כלומר אלרגן הקטנה יותר, שבסיסה בדבלין, תיוצג כאילו היא רוכשת את פייזר הניו יורקית. הדירקטוריונים של שתי החברות אישרו אתמול (א') את ההסכם.

 

מפעל חברת התרופות אלרגן באירלנד מפעל חברת התרופות אלרגן באירלנד

  

המיזוג ייצור ענקית פארמה בשווי שוק של מעל 320 מיליארד דולר. מדובאר בעסקה  הגדולה ביותר בעולם שנחתמה ב-2015 ובבעסקת הפארמה הגדולה בהיסטוריה.  

 

מנכ"ל פייזר איאן ריד יעמוד בראש החברה המשולבת, בעוד שמנכ"ל אלרגן ברנט סאונדרס ישמש כיד ימינו. עם זאת, לאחר סגירת העסקה, הערכה היא כי החברה המשולבת תפוצל לשני עסקים, אחד המתמקד בתרופות המוגנות על ידי פטנט והשני על תרופות גנריות.

 

פייזר תרוויח מהצמיחה המהירה באלרגן, לאחר שנאלצה להתמודד עם ירידה במכירות בעקבות פקיעת הפטנט על תרופות מצליחות כמו התרופה נגד כולסטרול ליפיטור, אף שהיא נהנית ממכירות חזקות של טבליות Ibrance לחולות בסרטן השד.

 

אלרגן צומחת בשיעור מהיר יותר הודות למכירות הבוטוקס ומוצרים רפואיים – קוסמטיים אחרים, ששולטים בשוק שבאלרגן מעריכים כי יוכפל ל-10.5 מיליארד דולר עד 2020.

 

העסקה (הפוטנציאלית) לא צפויה להשפיע על המהלך של טבע מול אלרגן. לפני כ-5 חודשים הודיעה טבע על רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר, כאשר 33.75 מיליארד דולר ישולם במזומן והיתרה, 6.75 מיליארד דולר, תשולם במניות. פייזר רוכשת את אלרגן מבלעדי החטיבה הגנרית.

 

כדי לממן את רכישת אלרגן, טבע חתמה על הסכמי הלוואות גישור בסכום של 33.75 מיליארד דולר מעשרה בנקים למשך כשנתיים. אחת מההלוואות, בהיקף של 27 מיליארד דולר, היא ללא ביטחונות. ההסכמים מאפשרים לטבע להמשיך ולתפקד בטווח זמן זה מבלי לסכן את עסקיה. הלוואות הגישור מול הבנקים כוללת גם הלוואת גישור שתמומן מהנפקת המניות המתוכננת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x