$
בורסת ת"א

פעילים בשוק ההון: "האוזר מאותת לחברות זרות שכדאי להן להתרחק מהשוק"

אחרי התלבטויות והתחבטויות, רשות ני"ע החליטה בדקה ה־90 להכשיר את הנפקת מנקיינד, והבורסה פרסמה הנחיות שיימנעו מחברות דומות להירשם בעתיד למסחר בתל אביב. תעודות הסל יידרשו להחליט עד הערב אם וכמה ביקושים יוזרמו בהנפקה

דרור רייך 07:5612.11.15

סאגת ההנפקה של מניות מנקיינד הגיעה לסיומה — באמצעות פתרון יצירתי של רשות ני"ע, שמותיר טעם רע בפה. מנקיינד תוכל להנפיק מניות בישראל ותעודות הסל יוכלו לרכוש אותן, למרות שמניות אלה תהיינה חסומות למשך חצי שנה. ברשות ני"ע גילו כי סעיף החסימה מתייחס רק לבורסה בתל אביב, והמוסדיים, אם ירצו בכך, יוכלו למכור אותן בבורסת הנאסד"ק. כעת נותר רק לראות אם תעודות הסל יחליטו להשתתף בהנפקה, ואם כן, כמה ביקושים יזרימו למניות.

 

פעילים בשוק ההון תקפו אתמול את יו"ר הרשות שמואל האוזר ואת מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט על התנהלותם בפרשה המביכה של מנקיינד. "רשות ני"ע מתנהגת בצורה מאוד חובבנית. איך היא רוצה שחברות גדולות כמו צ'ק פוינט יגיעו לכאן אם כזו מהומה מתחוללת סביב חברת ביומד קטנה במימדים של בורסות בחו"ל", אמר אחד הפעילים.

 

פעיל אחר אמר: "נראה שביינארט מאוד לא מרוצה מההתנהלות של האוזר. אי־ההחלטה בנוגע להנפקה של מנקיינד לתעודות מבוצע רק בדקה ה־90, וככה לא עובדים. זה גם איתות לחברות זרות ששוקלות להגיע לתל אביב שכדאי להן להתרחק מהשוק".

 

הודעת הרשות אתמול בשעות הערב הפתיעה את מנהלי תעודות הסל שיידרשו עד למועד ההנפקה בשלב נעילת המסחר היום, להחליט האם להשתתף בהנפקה או לא. ההערכות בשוק הן שייתכן כי יהיו מנהלי תעודות שיבחרו להשתתף בהנפקה באופן חלקי. בד־בבד, גם הבורסה בתל אביב הודיעה כי כדי למנוע מקרים שכאלו בעתיד דירקטוריון הבורסה יתכנס ב־19 בנובמבר להציע תיקון בדבר ההנחיות על כללי המדדים. עד שתיקון זה יתקבל, החליטו בבורסה שרק אם מתקיימים שני תנאים חברה תוכל להיכנס למדדים; התנאי הראשון הוא זיקה לישראל והתנאי השני הוא אם החברה קיבלה אישור להיכנס למדדים עד 22 בנובמבר.

 

הקאן אדסטרום מנכ"ל מנקיינד הקאן אדסטרום מנכ"ל מנקיינד צילום: בלומברג

 

הסעיף השני מכשיר למעשה את כניסת מנקיינד למדדי ת"א־100, ת"א־75, הביומד ובלוטק, ובכך לתמוך בהנפקה הצפויה של החברה. החוק בישראל קובע כי כאשר יש הנפקה פרטית המניות יהיו חסומות — ולכן תעודות הסל לא יכולות להשתתף בה, כי הן מחויבות לנזילות תמידית, אולם במקרה של מנקיינד הסליקה וההקצאה של המניות בפועל מתרחשת בארה"ב. לכן, ברשות מסתכלים על הנפקת מנקיינד בתל אביב כאל הנפקה פרטית בישראל.

 

חרף העובדה שההנפקה נעשית לגופים ישראלים, תנאי ההנפקה כפי שנקבעו אמורים למנוע זליגה של המניות לבורסה המקומית. התוצאה האופרטיבית היא שעם כניסת המניה למדדים תעודות הסל יוכלו להשתתף בהנפקה ולקנות את המניות כי החסימה לא תמנע מתעודות הסל למכור את המניות בבורסה האמריקאית.

 

התקדים של מנקיינד לא נדרש במניית ביוטיים שהצטרפה לפני חמישה שבועות למדדים המובילים בתל אביב. ברשות ני"ע מסבירים כי רק כעת הם נדרשו לסוגיה שהתעוררה רק לפני ימים ספורים. כעת ההחלטה נמצאת בידיהן של תעודות הסל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x