$
בורסת ת"א

נעילה בת"א: מניית כלכלית ירושלים צללה ב-29%, האג"ח צנחו בעד 19%

מדד ת"א 25 עלה ב-0.1%, ת"א 100 עלה ב-0.3%; ביטול עסקת נקש הפיל את ני"ע כל כלכלית, מבני תעשיה איבדה 7.4%. שופרסל קפצה ב-8.7%, רמי לוי עלתה ב-8%. פסגות: "מגה בפני מדרון חלקלק - שופרסל ורמי לוי יכולות להרוויח". אלון רבוע כחול צנחה ב-14.4%. מנקיינד עלתה ב-3.4% ביום הראשון בבורסה

מיקי גרינפלד 17:3628.10.15

דיווח שוטף מהמסחר בבורסה של תל אביב: כל העדכונים החשובים של החברות בשוק של ת"א, המניות הבולטות, המחזורים והניתוחים של האנליסטים המובילים בשוק ההון הישראלי

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים תקשורת נפט וגז יתר 50 ביומד

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20  תל בונד 40  תל בונד 60

אג"ח ל-10 שנים אג"ח ל-5 שנים אג"ח לכ-30 שנה 

---------------

 

17:30 - נעילה בת"א

 

עליות קלות בסיום יום המסחר: מדד ת"א 25 עלה ב-0.1%, ת"א 100 עלה ב-0.3%, ת"א בנקים איבד 1% - פועלים סיים עם הירידה הגדולה בבנקים, בשיעור של 1.4%. כלכלית ירושלים בלטה היום מעל כולן: בעקבות ביטול עסקת נקש צללה המניה ב-29.1%, החברה הבת מבני תעשיה איבדה 7.4%. אג"ח כלכלית ירושלים רשמו נפילות חזקות: אג"ח י' וי"ב נפלו ב-6% ו-7% בהתאמה, ז' נפלה ב-10%, י"ג ב-12%, י"א ב-14.3%, ו' ב-17.6%, ט' ב-18.99%.

 

פרוטרום וטבע הובילו את ת"א 25 עם עליות של 3.5% ו-3.5% בהתאמה. שופרסל ורמי לוי הובילו את ת"א 75 עם קפיצות של 8.7% ו-8% בהתאמה. מחזור המסחר הכולל הסתכם 1.14 מיליארד שקל. בשוק האג"ח נרשמו ירידות, בעיקר בארוכות. האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.31%, התשואה עלתה ב-3 נ"ב ל-1.93%.

 

16:45 - כלכלית ים ומבני תעשיה חזרו להיסחר

 

כלכלית ירושלים חזרה למסחר עם נפילה של 26%, מבני תעשיהמאבדת 6.5%. המסחר במניות אלה הופסק הבוקר לאחר הדיווחים על פיצוץ עסקת הרכישה על ידי משפחת נקש. אג"ח כלכלית צולל ב-6%-12%.

 

16:10 - המסחר בכלכלית ירושלים יחודש

 

כלכלית ירושלים מוציאה דיווח על הודעת ביטול עסקת נקש ולאומי (ראו עדכונים מוקדמים). המסחר בני"ע של החברה, של מבני תעשיה ושל דרבן יתחדש ב-16:38.

 

על פי הדיווח, קבוצת נקש העבירה ללאומי הסבר לפיו, ברקע לביטול, לצד גורמים אחרים, סירובו של ‏צד‏ג',‏המחזיק ‏בנכס ‏במשותף‏ עם‏ חברה‏ שבשליטת כלכלית ירושלים, לוותר על אופציה הקיימת בידיו לרכישת זכויות החברה בנכס במקרה של שינוי שליטה. על פי קבוצת נקש, הוויתור האמור הוא תנא מתלה שלא התקיים, ושחשיבותו מכרעת לכלכלית ירושלים. בדיווח נאמר כי על פי הקבוצה ‏"מדובר ‏בתנאי‏ מהותי‏ ביותר‏ עבור‏ה הרוכשת ‏שכן ‏הנכס הוא‏ מבחינתה ‏אחד‏' היהלומים ‏שבכתר'‏ בנכסים‏ה נרכשים".

 

16:00 - מסחר תנודתי ביום הראשון של מנקיינד

 

מניית מנקיינדשזהו יום המסחר הראשון שלה בבורסת ת"א, רושמת תנודתיות חזקה (ראו עדכונים מוקדמים): לאחר עליות של כמעט 3% בתחילת היום שהפכו בהמשך לירידות של למעלה מ-1.5% שבה המניה לירוק והיא נסחרת עתה בעלייה חזקה של 4.7%, במחזור של 2.6 מיליון שקל. בתמונה - פתיחת המסחר החגיגית במניה.

 

טקס פתיחת המסחר של מנקיינד. מימין: דרורית וילנאי, מנהלת יחידת ההנפקות;  אמנון מנדלבאום מנכ"ל בבנק ההשקעות Sunrise Securities אביגיל שנהב-טל,  מנהלת מדור בכירה ביחידת ההנפקות; יוסי ביינארט מנכ"ל הבורסה; מתיו פפר, סגן נשיא וסמנכ"ל כספים במנקיינד, אמנון נויבך יו"ר דירקטוריון הבורסה טקס פתיחת המסחר של מנקיינד. מימין: דרורית וילנאי, מנהלת יחידת ההנפקות; אמנון מנדלבאום מנכ"ל בבנק ההשקעות Sunrise Securities אביגיל שנהב-טל, מנהלת מדור בכירה ביחידת ההנפקות; יוסי ביינארט מנכ"ל הבורסה; מתיו פפר, סגן נשיא וסמנכ"ל כספים במנקיינד, אמנון נויבך יו"ר דירקטוריון הבורסה צילום: קובי קנטור

 

15:40 - כלכלית ירושלים תמכור מניות מבני תעשיה

 

כלכלית ירושלים בוחנת אפשרות להגדיל את תזרים המזומנים של הקבוצה באמצעות מכירת מניות מבני תעשיה במאות מיליוני שקלים. - על מנת למנוע מהלכים מצד מחזיקי האג"ח שיובילו להסדר חוב בחברה.

 

15:10 - פסגות על הזינוק של קמעונאיות המזון

 

אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר בפסגות, על הזינוק בשופרסל ורמי לוי: "מניות קמעונאות המזון רושמות עליות שערים חדות במחזורים חריגים על רקע פרסומים שונים בנוגע להפסקת אספקת סחורה מצד הספקים של מגה. הפסקת אספקת סחורה מצד חלק מהספקים כמוה כהפסקת אספקת חמצן לרשת - היא יכולה להתגלגל במדרון חלקלק מאוד ובמהירות שיא ולהוביל להעמקת המחנק שנובע ממחסור במזומנים. מצב זה יכול להוביל את הרשת ממצבה השברירי כיום למצב קריטי.

 

במקרה של סיום פעילות במגה, שופרסל לא תוכל להגדיל את נתח השוק שלה לנוכח גודלה והמגבלות שהטיל עליה הרגולטור הנוגעות בפריסת הסניפים - אך עדיין תהנה מעלייה במכירות למ"ר ואף להוביל למהלך של עליית מחירים, גם אם מדובר בעלייה קלה יחסית. מספיק בשני תהליכים אלו בכדי לשפר באופן אקוטי את שולי הרווחיות התפעולית שלה. . רשתות הדיסקאונט רמי לוי וויקטורי עשויות ליהנות גם כן, מהשינויים שציינו בנוגע לרשת שופרסל וגם מהיכולת להגדיל באופן מהיר יותר ואגרסיבי יותר את נתח השוק שלהן, באמצעות רכישת סניפים".   

 

14:30 - הפסקת אש של שבועיים באלון רבוע כחול ובמגה

 

מחזיקי האג"ח של אלון ריבוע כחול החליטו להסכים לדחיה של שבועיים בפרעון תשלום של 53 מיליעון שקל קרן וריבית מצד החברה ולתמוך בהצעה לאפשר הקפאת תשלומים של החברה לנושיה במשך שבועיים - ובפרק זמן זה לנהל מו"מ על הסדר חדש של חובות החברה לנושיה. בכך מקבלת קבוצת אלון ומגה אוויר לשבועיים נוספים כדי להסדיר את המשבר בין מחזיקי האג"ח והבנקים לחברה. 

 

14:20 - מדד ת"א 25 עבר לירידות קלות

 

מדד הדגל של הבורסה עבר מעליה של 0.1% לירידה של 0.2%. ת"א 100 מחק עלייה של 0.2% ונסחר עתה ביציבות.

 

14:10 - חוף גיא נמכר

 

החברה המפעילה את אתר חוף גיא על שפת הכנרת מכרה את השליטה (68.2%) לחברה באחזקה משותפת של תמימה שחר ובנה אביעד שחר. עם השלמת המכירה מונו לחוף גיא דירקטורים חדשים - תמימה שחר ואביעד שחר השותפים, לצד מר רן שחר וגב' גליה שחר.

 

מלון חוף גיא בטבריה מלון חוף גיא בטבריה צילום: עמית מגל

 

13:30 - מחזורים במחצית היום

 

מחזור המסחר עומד בשעה זו על 520 מיליון שקל. בזקמרכזת את המחזור הגבוה בת"א 25 (7 בבורסה), 36.5מיליון שקל. בזןמרכזת את המחזור הגבוה בת"א 75 (בבורסה), 10.8 מיליון שקל.

 

ראויה לציון מניית ניסן, שאינה נמנית על המדדים המובילים ומרכזת מחזור של 58 אלף שקל ביום בממוצע - שבשעה זו עומדת עם מחזור של 6.2 מיליון שקל. מבלי שפרסמה דיווח מהותי.

 

12:50 - עליות חדות ברשתות השיווק

 

רמי לויו שופרסל עולות ב-4.5% ו-4.4% בהתאמה ומובילות את ת"א 100, ויקטוריעולה ב-1.9%. ברקע, סימני השאלה לגבי המשך פעילותה של מגה, לנוכח כניסת אלון רבוע כחול לדיונים על הסדר חוב חדש, תוך הקפאת התשלומים לנושי החברות בקבוצה (ראו עדכון מוקדם).

 

12:40 - אופנהיימר על פריגו

 

ניר חצב אנליסט אופנהיימר מגיבה למפגש המשקיעים עם פריגו: "הנהלת פריגו חזרה על הסיבות שגורמות לה לחשוב שהצעות הרכש של מיילן לא אטרקטיבית - מחיר לא אטרקטיבי, סינרגיות מוטלות בספק, ורכיב מנייתי גדול של חברה עם לא מעט בעיות. כתוצאה מגורמים אלו, דירקטוריון פריגו ממליץ בתוקף לא להסכים ל-Tender Offer של מיילן. נציין כי על מנת להסכים לעסקה יש צורך לאשר את ה-Tender באופן אקטיבי, בעוד שפסיביות והיעדר פעולה כמוה כדחיית העסקה.

 

להערכתנו, בהתחשב בירידה החדה האחרונה במניית פריגו (חדה יותר מבכלל סקטור הפארמה), תרחיש של דחיית הצעת הרכש מצד בעלי המניות של החברה לא יוביל לירידה משמעותית במניית החברה, בטח בהתחשב ברכישה העצמית של המניות עליה התחייבה הנהלת פריגו. אנחנו מוצאים גורמים שתומכים במניית פריגו (למשל - ייתכן שמיילן תיאלץ להעלות את המחיר ב-Tender Offer שני) אך גם גורמים שעשויים לפגוע בה (למשל – סגירת הארביטראז' מול מניית מיילן - שצפויה לרדת גם היא). בעוד שברמה הפונדמנטלית אנו חושבים שפריגו היא חברה איכותית מאוד, עם מוניטין חזק ועם לא מעט מנועי צמיחה עתידיים, אנו סבורים כי התנהגות מניית החברה בטווח הקצר תוכתב באופן טבעי לפי התפתחות הצעת הרכש מצד Mylan. לכן, אנחנו מעדיפים להמתין עם קביעה נחרצת בנוגע למניית פריגו בטווח הקצר עד לאחרי התבהרות מצב הצעת הרכש".

 

12:00 - אקסלנס על דוחות דלתא

 

מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז' על דו"חות דלתא (ראו עדכון מוקדם): "עיקר המיקוד הינו בתחזית השנתית, אותה השאירה החברה על כנה. בשורה התחתונה, מעבר להרעה זמנית בגין המטבעות, דלתא מציגה תוצאות יפות. אנו לא מתרגשים מהשפעת המטבעות הזמנית, כאשר הפעילות עצמה ממשיכה לספק מנועי צמיחה נאים והגנה הנובעת מפיזור. במקביל נזכיר שהתחזקות הדולר ביחס לשקל אמורה לתמוך בעלייה בשווי החברה זאת משום שדלתא נסחרת בשקלים אך למעשה הינה חברה דולרית בעיקרה.

 

אנו ממשיכים לראות בדלתא חברה מצוינת בשל הצמיחה האורגנית המתמשכת בפעילות ואמינות ההנהלה. מצבה של וול מארט, המהווה לקוח מהותי (כ-17% ממכירות), לא צפוי להערכתנו בטווח הקרוב להביא להרעה בתוצאות. יחד עם זאת, סוגיה זו עלולה להציב אתגר בפני החברה בעתיד. בשקלול הפרמטרים, אנו מעריכים כי הצלחה ביתר פעילויות החברה, כניסה להסכמים חדשים (קולומביה ב-2016) וצפי להגדלת שיתוף הפעולה עם NIKE יעזרו לדלתא להתגבר על פגיעה אפשרית בעתיד בשל מצבה של וול מארט".

 

11:15 - אלון רבוע צוללת ב-13%

 

מחזיקי האג"ח של אלון רבוע כחולהתאספו אתמול על מנת להצביע על ההצעה שהציג יו"ר החברה אביגדור קפלן. האסיפה היתה סוערת וחריגה בהיקף הטונים. עם זאת, מסתמנת הסכמה בין הנהלת החברה למחזיקי האג"ח. לפי ההסכם המסתמן, כל נכסי אלון רבוע כחול (שמחזיקה במגה, בדור אלון, באלון רבוע נדל"ן ובדיינרס) יחולקו בין נושי החברה ביחס לחוב כלפיהם; יוקפאו כל התשלומים לנושים, כולל אלו שהחברה הציעה לבנקים (הבינלאומי, לאומי, הפועלים ודיסקונט) ולמחזיקים בסך 115 מיליון שקל; ועם סיום ההצבעה כל הצדדים יתחילו במו"מ להסדר חוב בחברה. הנהלת אלון רבוע כחול הדגישה שהיא סבורה כי החברה יכולה לעמוד בכל חובותיה.

 

11:10 - קצוות בת"א 25

 

אופקומובילה את המדד עם עלייה של 2.6% כשפריגואחריה עם טיפוס של 1.5%. בתחתית המדד - אורמת טכנולוגיותו מליסרוןעם ירידות של 1.7% ו-1.6% בהתאמה.

 

10:40 - כניסה חיובית למנקיינד

 

מניית מנקיינדשנכנסת היום לראשונה למסחר בבורסה המקומית (ראו עדכון מוקדם) עולה ב-2.8% במחזור של 850 אלף שקל. במצב דברים זה, החברה עתידה להיכנס למדד ת"א 75 (ות"א 100).

 

הקאן אדסטרום מנכ"ל מנקיינד הקאן אדסטרום מנכ"ל מנקיינד צילום: בלומברג

 

10:15 - זכו במכרז מחיר למשתכן

 

אורתם סהרמדווחת כי החברה הבת אורתם מליבו בניה למגורים זכתה במכרז רשות מקרקעי ישראל להקמת 282 יחידות דיור בשלושה מתחמים בקרית מוצקין, על קרקע בשטח כולל של כ-9,300 מ"ר במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. התמורה לרמ"י תעמוד על 6.6 מיליון שקל והוצאות הפיתוח שישולמו למשרד השיכון על 22.8 מיליון שקל.

 

אשדרזכתה במכרז רמ"י לבניית 188 יח"ד בשני מתחמים בקרית מוצקין במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. התמורה לרמ"י תעמוד על 4.8 מיליון שקל והוצאות הפיתוח שישולמו למשרד השיכון על 15.2 מיליון שקל. החברה צופה התחילת בנייה תוך 18 חודשים וסיום תוך 36 חודשים.

 

10:00 - גיוס מוסדי בריט 1 

 

ריט 1, קרן ההשקעות בנדל"ן מניב, גייסה כ-166 מיליון שקל בשלב המוסדי בהנפקת האג"ח שלה. בהנפקה הוזרמו ביקושים בהיקף של כ-700 מיליון שקל - למעלה מפי 4 מהסכום שביקשה החברה לגייס. בכוונת החברה לגייס עוד כ-40 מיליון שקל בשלב הציבורי של ההנפקה, שצפוי להיערך בהמשך השבוע. דרור גד, יו"ר ריט 1, אמר: "אנחנו שמחים על הביקושים הגבוהים מצד גופים מובילים בשוק ההון הישראלי ורואים בכך הבעת אמון חוזרת שלהם בריט 1 ובאפיק ההשקעה של קרנות ריט".

 

9:50 - פתיחה בעליות קלות

 

יום המסחר נפתח בעליות קלות: מדד ת"א 25 עולה ב-0.1%, ת"א 100 עולה ב-0.2%, ת"א בנקים בירידה של 0.1%.

 

9:30 - כלכלית ירושלים נכנסת להפסקת מסחר

 

הבורסה מודיעה לפני שעה קלה כי בעקבות הדיווחים על ביטול עסקת כלכלית ירושלים, הופסק המסחר בניירות הערך של החברה ושל החברות שבשליטתה מבני תעשיהודרבן (לכלכלית ירושלים ומבני תעשיה מדובר במניות ובאג"ח, לדרבן יש רק סדרות אג"ח סחירות) - נכון לעכשיו מדובר בהפסקת מסחר מלאה. "הבורסה פנתה לחברות לקבלת הבהרות", נאמר בהודעה. .

 

9:15 - דוחות נובה

 

נובהפרסמה אתמול לאחר הנעילה בנאסד"ק את תוצאות הרבעון השלישי. הכנסות החברה הסתכמו ב-40.4 מיליון דולר, בתוך טווח תחזית החברה לרבעון ועלייה של 48% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד - ובדומה לרבעון השני של 2015. הרווח הנקי הסתכם ב-6.3 מיליון דולר, או 23 סנט למניה ומעל לתחזית החברה לרבעון. מדובר בעלייה של 64% בהשוואה לרבעון המקביל ועלייה של 17% בהשוואה לרבעון השני 2015. על פי הודעת החברה, תמהיל הכנסות מאוזן, אשר כלל גידול בהכנסות שירות ותוכנה, תרם להגדלת שיעורי הרווח הגולמי והרווח הנקי.

 

9:00 - מנקיינד מגיעה לבורסה

 

פרשן כלכליסט אורי טל טנא: "מניית מנקיינד תתחיל להיסחר היום בבורסה בתל אביב. המניה תכנס למדדי הבורסה ב-15 בנובמבר (לפני תחילת המסחר) ותעודות הסל יזרימו אליה ביקושים ב-12 בנובמבר בשלב מסחר הנעילה.זהות המדדים שהמניה תכנס אליהם תלויה בשער הנעילה של המניה היום. רק זינוק חריג של כ 8% במחיר המניה היום יאפשר לה להיכנס למדד תל אביב 25. ללא זינוק כזה היא תכנס למדדי תל אביב 100 ותל אביב 75".

 

8:15 - רישיון חיפושים חדש בנגב להזדמנות ישראלית, זרח, גינקו ואשטרום

 

שותפויות החיפושים הזדמנות ישראליתו זרח דיווחו על קבלת רישיון חדש לחיפושי נפט וגז בנגב. מדובר על רישיון "חתרורים" שנמצא בין ערד לסדום, במדבר יהודה. עד מאי התחייבו השותפות להגיש פרוספקט לכניסה מחדש לקידוח "חלמיש" שנמצא בשטח הרישיון. השותפות מעריכות כי עד סוף 2017 יחל הקידוח באתר. ברישיון שותפות גם קבוצת גינקו ואשטרום.

 

7:30 - תוצאות פושרות לדלתא על רקע שערי החליפין

 

דלתא דיווחה אתמול בערב לאחר סיום המסחר על תוצאותיה לרבעון השלישי. מכירות החברה צמחו ב-6% ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל, ועמדו על 284.6 מיליון דולר. בנטרול רכישות החברה צמחה ב-5%, ובנטרול תנודות מט"ח צמחה החברה ב-12%. הצמיחה של דלתא נבעה מצמיחה חזקה בארה"ב - שם קפצו מכירות החברה ב-17%.

 

אייזיק דבח בחנות דלתא קידס אייזיק דבח בחנות דלתא קידס צילום: אריאל בשור

 

7:20 - פיצוץ לילי דרמטי אתמול ברכישת כלכלית ירושלים

 

דרמה לילית: רגע לפני הסגירה - התפוצצה עסקת מכירת כלכלית ירושלים שבשליטת אליעזר פישמן לאחים נקש. אתמל בערב נערכה פגישה בין נקש לירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס שבסיומה נסוג ג'ו נקש שהגיע לפגישה במיוחד מארה"ב מהעסקה. הסיבה לפיצוץ העסקה - האחים נקש גילו בעיות לטענתם במספרים של החברה וביקשו לאחר שיחות עם לאומי לשנות את תנאיה ולהוריד את מרכיב המזומן.

 

7:15 - הבורסה ננעלה בירידות; ירידות גם בניו יורק

 

המסחר אתמול בניו יורק ננעל בירידות קלות. דאו ג'ונס ירד ב-0.2%, נאסד"ק איבד 0.1% ו-S&P 500 נחלש ב-0.3%.

 

בתל אביב, יום המסחר אתמול ננעל בירידות: מדד ת"א 25 איבד 0.7%, ת"א 100 ירד ב-0.4%, מניות ת"א בנקים נחלשו ב-0.7%. שוק האג"ח לעומת זאת סיים יום בעליות חזקות, במיוחד בסדרות הארוכות: האג"ח השקלית ל-10 שנים טיפסה ב-0.85%, התשואה ירדה ב-9 נ"ב עד ל-1.90%. בארה"ב עומדת התשואה על האג"ח ל-10 שנים על  2.03%, כשתשואת האיגרת המקבילה בגרמניה עומדת על 0.44% בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x