$
בורסת ת"א

"מגה מהווה סיכון למחזיקי האג"ח של אלון רבוע כחול"

אסיפת מחזיקי האג"ח שדנה בבקשת החברה לשינוי בתשלומי החוב החלה בטונים צורמים, אך כעת הצדדים בדרך להסכם. לפי ההסדר המסתמן, נכסי החברה יחולקו בין נושיה, תשלומי החוב יוקפאו ויתחיל מו"מ בין הבנקים, המחזיקים והחברה

גולן חזני 07:0828.10.15

מחזיקי האג"ח של אלון רבוע כחול התאספו אתמול על מנת להצביע על ההצעה שהציג יו"ר החברה אביגדור קפלן. האסיפה היתה סוערת וחריגה בהיקף הטונים. עם זאת, מסתמנת הסכמה בין הנהלת החברה למחזיקי האג"ח.  

 


 

לפי ההסכם המסתמן כל נכסי אלון רבוע כחול (שמחזיקה במגה, בדור אלון, באלון רבוע נדל"ן ובדיינרס) יחולקו בין נושי החברה ביחס לחוב כלפיהם; יוקפאו כל התשלומים לנושים, כולל אלו שהחברה הציעה לבנקים (הבינלאומי, לאומי, הפועלים ודיסקונט) ולמחזיקים בסך 115 מיליון שקל; ועם סיום ההצבעה כל הצדדים יתחילו במו"מ להסדר חוב בחברה. הנהלת אלון רבוע כחול הדגישה שהיא סבורה כי החברה יכולה לעמוד בכל חובותיה. בשעות הבוקר היום יחליטו המחזיקים אם להסכים לדחייה של שבועיים בקבלת התשלום וכעבור שבועיים ידון הנושא מחדש. במקביל נציגות מחזיקי האג"ח, שכוללת את נאמנת הרמטיק, עופר גזית, היעוץ המשפטי עדי פיגל והיועץ הכלכלי איציק עידן, תציב את התנאים לניהול המו"מ, בהם איסור ביצוע שינויים בנכסים או בהתחייבויות.

 

שעבוד מניות דור אלון לנושים

היועץ המשפטי של החברה עו"ד אמיר ברטוב הודיע שהחברה מוכנה להעניק לכל הנושים מניות דור אלון כשעבוד וכי הודיע על כך לנציגות. עם זאת, מירב עופר, נאמנית האג"ח מהרמטיק, זינקה ממקומה והצהירה כי "פעם ראשונה שאני שומעת על זה".

 

באסיפה דנו הצדדים גם בהסדר במגה, נציגות מחזיקי האג"ח טענה כי "מניעת ההסדר הנה חלופה שלא ברור לנו אם נשקלה כלל ועל ידי מי, ושלדעתנו היתה משפרת את מצב החברה מבחינת סיכוייה לשרת את חובותיה כלפי כל נושיה במועדם ובמלואם". גזית אמר באסיפה כי "מגה מהווה סיכון למחזיקי האג"ח. האופציה, תהיה שייכת לבעלי המניות בלבד, והיא נמצאת הרחק מעבר למח"מ האג"ח שלנו. אותם בעלי מניות, ובואו ננקוב בשמם: שרגא בירן והקיבוצים, דורשים ביד אחת מהמחזיקים לשלם עבור האופציה הזו, ומאידך לא תורמים שקל מכיסם". קפלן הגיב ואמר כי "אנחנו עובדים מסביב לשעון ונצליח רק אם אתם, הבנקים והספקים תאפשר לנו לעשות זאת״.

 

"למגה סבירות ממשית לחדלות פירעון"

בנוסף, באסיפה אתמול הוצגה עבודתם של היועץ הכלכלי עידן ועומר זבינסקי שלפיה "למגה סבירות ממשית לחדלות הפירעון בהיבט השווי הנכסי הנקי שלה ובהיבט המקורות והשימושים. למרות הזרמות המשמעותיות של אלון רבוע כחול למגה נותרות לחברה חשיפות גדולות מהמשך הבעלות על מגה, בעוד שמחזיקי האג"ח כלל לא צפויים להנות מהאפסייד הגלום ב'אופציית מגה', ככל שיהיה כזה".

 

בנוסף, ציינו עידן וזבינסקי כי חלק מהותי בהגעת החברה לסביבה של חדלות פירעון, נובע, מהתחייבויות שנטלה על עצמה במסגרת הסדר מגה. "ההנהלה לא פנתה לקבל את עמדת הנושים ואישרה את ההסדר וההתחייבויות העצומות שנגזרות ממנו עוד ביוני, ובהתאם יש להם כמובן גם אחריות כבדה אם יתברר שהחלטה היתה שגויה או פסולה, ובמיוחד שתוך זמן קצר ביותר התברר כי אלון רבוע כחול שהיתה חברה סולבנטית לא יכולה לעמוד בהתחייבויות שלה", ציינו עידן וסלזנסקי. "אלון רבוע כחול תזדקק למימון מחדש, עוד במהלך מח"מ האג"ח אפילו תחת הנחות אופטימיות שלא ידרשו הזרמות נוספות למגה ושמגה תגיע לאיזון".

 

אלון רבוע כחול, בשליטת קבוצת אלון של שרגא בירן (53%) והקיבוצים (47%), הציעה בתחילת השבוע לדחות בשבועיים את תשלום הקרן הקרוב של 53 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ובמקביל להקדים את התשלום לבנקים. עיקר זעם המחזיקים (שהחוב כלפיהם הוא 380 מיליון שקל) נבע מהעובדה שלא רק שהבנקים (שהחוב כלפיהם הוא 520 מיליון שקל) לא היו מוכנים לדחות תשלומים אלא שהם פועלים להקדמתם על חשבון המחזיקים.

 

עופר גזית נציגות האג"ח עופר גזית נציגות האג"ח צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x