$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רבוע כחול מחפשת קונים למניות ב-100 מיליון שקל

החברה שחייבת 386 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ו-522 מיליון שקל לבנק הפועלים, אמורה לפרוע חלק מחובה ב־4 בנובמבר. מכירת המניות בדור אלון וברבוע כחול נדל"ן תסייע לה לעמוד בהחזרים, לנוכח העובדה שמכירת השליטה בדור אלון מתמהמהת

גולן חזני 08:3219.10.15

חברת אלון רבוע כחול מנסה למכור מניות של דור אלון ורבוע כחול נדל"ן בהיקף של כ־100 מיליון שקל. ל"כלכליסט" נודע כי חברת חיתום הפועלת בשירותה של אלון רבוע כחול פנתה בימים האחרונים לגופים מוסדיים וביקשה הצעות מחיר לחבילת מניות של דור אלון ושל רבוע כחול נדל"ן, יחד או לחוד. המימוש הלא מתוכנן נועד, ככל הנראה, לאפשר לאלון רבוע כחול לעמוד בהחזר החובות שלה לבנק הפועלים ולמחזיקי האג"ח שלה.

 

 

לאומי פרטנרס מחפשת רוכש לדור אלון

 

אלון רבוע כחול, שחייבת 386 מיליון שקל לבעלי האג"ח מסדרה ג', אמורה לפרוע ב־4 בנובמבר תשלומי קרן וריבית לבעלי האג"ח בסכום של 50 מיליון שקל. קודם לכן אמורה אלון רבוע כחול לפרוע תשלום של 20 מיליון שקל לבנק הפועלים, מתוך חוב של 522 מיליון שקל.

 

אלון רבוע כחול היא החברה־האם של החברות מגה, דור אלון (71%), רבוע כחול נדל"ן (54%) ודיינרס. המכירה של מניות דור אלון מפתיעה, מפני שהחברה מצויה בעיצומו של הליך מכירת השליטה בדור אלון והעניקה את המנדט להליך ללאומי פרטנרס - זרוע ההשקעות של בנק לאומי, שבימים אלה מחפש רוכש לחברה. אלא שהתהליך אורך זמן, ובינתיים מגיע מועד פירעון החובות של רבוע כחול.

 

את הרבעון השני של 2015 סיימה אלון רבוע כחול בהפסד ענק של 538 מיליון שקל, על רקע ירידה חדה בערך נכסיה. הירידה נבעה ברובה מהשפעת הקריסה והסדר הנושים בחברה־הבת, רשת מגה, שנקלעה למשבר כספי חמור והגיעה להסדר עם נושיה שטרם נחתם סופית. עקב ההפסד צנח ההון העצמי של אלון רבוע כחול ברבעון ל־72 מיליון שקל בלבד, לעומת 665 מיליון שקל בסוף 2014.

 

אלון רבוע כחול רשמה מחיקה של 54 מיליון שקל על האחזקה בדיינרס, בשל ההשפעה השלילית של סגירת סניפי מגה על פעילותה של חברת כרטיסי האשראי. החברה מנהלת מגעים למכירת אחזקותיה בדיינרס (49%) לשותפה ולבעלת השליטה בדיינרס, חברת כאל שבשליטת בנק דיסקונט. זו גם הסיבה לכך שהקבוצה העמידה את דור אלון למכירה ודורשת תמורתה סכום הנגזר משווי חברה של 600 מיליון שקל.

 

בעל השליטה בקבוצת אלון שרגא בירן בעל השליטה בקבוצת אלון שרגא בירן צילום: אוראל כהן

 

קבוצת אלון נשלטת בידי שרגא בירן (53%) והקיבוצים (47%), ומחזיקה בשליטה באלון רבוע כחול - חברה ציבורית ששוויה ירד לשפל של 130 מיליון שקל בלבד, לעומת 600 מיליון שקל בחודש מאי. את קבוצת אלון מנהל אביגדור קפלן, ואת אלון רבוע כחול מנהל ישראל יניב.

 

ריבוע כחול מחזיקה ב־71% ממניות דור אלון, ששוויה עלה לאחר הדיווחים על מגעים למכירתה והגיע ל־426 מיליון שקל. גם אחרי מכירה של 10% ואף יותר ממניות דור אלון תמשיך רבוע כחול להחזיק בשליטה, ונראה כי עובדה זו מקלה עליה את ההחלטה לדלל את אחזקותיה.

 

ההצעות על מניות רבוע נדל"ן הן בדיסקאונט גבוה

 

נוסף על כך החברה פועלת למכור 3%–4% נוספים ממניות רבוע הכחול נדל"ן, שבה היא מחזיקה ב־54%, לאחר שמכרה 7% מהמניות בעת האחרונה. ל"כלכליסט" נודע כי ההצעות שקיבלה החברה תמורת המניות הן בדיסקאונט גבוה יחסית למחיר השוק.

 

בקופת אלון רבוע כחול נותרו כ־80 מיליון שקל בלבד בסוף הרבעון השני השנה. בעלי האג"ח של רבוע כחול נדל"ן, שמינו נציגות בסוף יולי 2015, חוששים שאלון רבוע כחול תתקשה לעמוד בפירעון החוב אליהם ודרשו מהחברה שלא תבצע העדפת נושים. כלומר, שהתשלום לבנק הפועלים לא יבוא על חשבון עמידה במועד התשלום להם. בה בעת מקיימים בעלי האג"ח דיונים על האפשרות לדרוש מאלון רבוע כחול להיכנס להסדר חוב כולל מולם ומול הבנקים, בשל החשש שסיכויה של רשת מגה להתאושש נמוכים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x