שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

יצחק תשובה שוב בודק אם הציבור מוכן לתת לו כסף

קבוצת דלק תנסה לגייס 300 מיליון שקל - לאחר שבפעם הקודמת נתקלה בחרם מצד מוסדיים. למרות החרם, דלק מקווה לגייס את הסכום כפי שעשתה בהנפקה הקודמת שזכתה לביקושי ענק של 1.1 מיליארד שקל מגופי נוסטרו

אורן פרוינד 10:5714.10.15

איש העסקים יצחק תשובה שוב מנסה לחדש את הקשרים הרעועים שלו עם שוק ההון הישראלי. קבוצת דלקשבשליטתו (61%) צפויה לצאת מחר (ה') לגיוס חוב של 300 מיליון שקל. מדובר בגיוס שני מאז הסדר החוב שביצעה דלק נדל"ן, אף היא בשליטת תשובה. דלק נדל"ן ביצעה בשנת 2012 הסדר חוב של 2.15 מיליארד שקל וגילחה למשקיעים 65% מהחוב.

 

הפעם הראשונה שחזר תשובה לגייס מאז הסדר החוב התרחשה בפברואר השנה. אז נתקלה הקבוצה בחרם של הגופים המוסדיים והתנגדות עזה מצד שלל גורמים שביקשו לבוא עמו חשבון לאחר שביצע את הסדר החוב. למרות החרם של המוסדיים הגדולים, תשובה זכה לביקושים אדירים של למעלה ממיליארד שקל והצליח לגייס לבסוף 800 מיליון שקל - פי 2 מהסכום שתכנן לגייס במקור.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
89% 0% 11%

 

קבוצת דלק היא אחת מקבוצות האחזקה הגדולות במשק הישראלי עם יתרות מזומנים עצומות של 3.4 מיליארד שקל, ואגרות חוב שנסחרות בתשואות לפדיון נמוכות של 0.5%-5%. למרות כל אלו, הרצון של דלק לגייס את האג"ח זכה בפעם הקודמת לביקורת ציבורית נוקבת, הן מצד בתי ההשקעות הגדולים בישראל כמו פסגות, כלל ואיילים, שהודיעו כי יחרימו את הגיוס, והן מצד פוליטיקאים כמו יו"ר מרצ, זהבה גלאון, שקראה למשקיעים שלא להשתתף בהנפקה של דלק.

 

נכון להיום לקבוצת דלק שמונה סדרות של אג"ח סחיר בהיקף של 4.6 מיליארד שקל. הגיוס הנוכחי נועד להחליף מצבת חובות ישנה של דלק שהיא משלמת עליה ריבית ממוצעת שקלית של 5.5% במטרה לגייס חוב חדש בריבית נמוכה יותר.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: משה בנימין

 

דלק מבצעת את הגיוס באמצעות הרחבה של הסדרה החדשה שלה (ל"א) שהינה ללא בטחונות. האג"ח מדורגת על ידי מעלות בדירוג של A ועל ידי מידרוג בדירוג מקביל של A1. חברות הדירוג העניקו דירוג לגיוס של עד 600 מיליון שקל, אולם דלק תנסה בשלב ראשון לגייס 300 מיליון שקל בלבד, ובמידה ויהיו ביקושי יתר גבוהים, היא עשויה להגדיל את הגיוס. הגיוס של דלק לא צפוי להגדיל את החוב הפיננסי נטו שלה שעומד על 3.3 מיליארד שקל. החוב אף צפוי לרדת ב-300 מיליון שקל, מכיוון שדלק צפויה לפרוע ביום ראשון הקרוב 600 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x