$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן אוריגו מקימה קרן שנייה ובדרך לגייס מיליארד שקל

קרן המנוף שהוקמה בשנת 2009 תהיה הראשונה להקים קרן המשך. אוריגו 2 שכבר גייסה 600 מיליון שקל תפעל כקרן פרטית עם יעד תשואה שנתי של 15%. אוריגו 1 רשמה תשואה ממוצעת של 13% מאז הקמתה ורווח נקי מצטבר של 350 מיליון שקל

גולן חזני 08:2008.10.15

קרן אוריגו ממנפת את התוצאות שהשיגה לקרן המשך שתיקרא אוריגו 2. ל"כלכליסט" נודע כי קרן המנוף קרובה להשלמת גיוס ראשון בהיקף של 600 מיליון שקל, כשהכוונה היא לגייס בסך הכל מיליארד שקל.

 

אוריגו תהיה קרן המנוף הראשונה שמגייסת קרן המשך, אם כי אוריגו 2 תהיה קרן השקעות פרטית ולא בתנאי קרן מנוף. יעד התשואה שהציבו מנהלי הקרן שאפתני במיוחד ועמד על 15% לשנה. יעד זה שואפת אוריגו להשיג בלא מינוף הרכישות שתבצע. קרנות מנוף בהגדרה אינן יכולות לקבל מינוף ובפגישות עם הגופים המוסדיים מצהירים מנהלי הקרן כי גם כקרן פרטית אין בכוונתם לקבל מימון לעסקאות אלא לבצע אותן מהונה העצמי של הקרן.

 

שלוש קרנות מנוף החלו לפעול בארץ ב־2009. הקרנות הוקמו ביוזמת המדינה ובהובלת החשב הכללי במטרה לסייע להוציא את שוק האשראי החוץ־בנקאי מהקיפאון שאחז בו בשיאו של משבר 2008. שלוש הקרנות הן בראשית, KCPS מנוף ואוריגו. תהליך הקמת הקרנות (בחירת הגופים המנהלים והגדרת הפעילות של הקרנות) ארך זמן ובינתיים החל שוק האג"ח הקונצרניות לצאת מהקיפאון, ונראה היה שקרנות המנוף מצטרפות ל"חגיגה" מאוחר מדי. לכן נדרשו להשקיע בחברות שלא היו מטרתן המקורית, וברמות סיכון שגם הובילו לכמה נפילות.

 

 

 צילום: עמית שעל

 

אוריגו מנוהלת על ידי רו"ח גבי טרבלסי כשלצדו השותף־המנהל דייב גל וסמנכ"ל הכספים תור רוזנברג, והם גם יעמדו בראש קרן ההמשך. אוריגו 2 צפויה להשקיע בחברות בעלות פעילות בהיקף בינוני־גדול הנמצאות במצבים מיוחדים, שהנן תחום ההתמחות של טרבלסי וגל. ביצוע ההשקעה ייעשה במודל המשלב הון וחוב, והתואם את אסטרטגיית ההשקעה של אוריגו 1. החוב הוא הבסיס להשקעה וההון הוא המקור להגדלת התשואה לשיעורים דו־ספרתיים. מנהלי הקרן טענו בשיחות עם מוסדיים כי הם משוכנעים שישיגו את יעד התשואה של 15% לשנה.

 

אוריגו השקיעה 1.13 מיליארד שקל מתוך 1.25 מיליארד שקל שגייסה מהמדינה (רבע מסכום ההשקעה הכולל) והגופים המוסדיים. הקרן השקיעה ב־17 חברות ורשמה ב־12 החודשים האחרונים תשואה של 15.2%. הקרן תרשום תשואה שנתית ממוצעת של 13% עם מימוש כל תיק ההשקעות. בין החברות שבהן השקיעה: מנדלסון תשתיות, פולאר, תדביק, בוני תיכון, אורד מערכות בקרה וערוץ 10.

 

במחצית הראשונה של 2015 הסתכם הרווח הנקי של הקרן ב־ 54 מיליון שקל, ומאז הקמתה הרווח הנקי המצטבר עומד על 350 מיליון שקל.

 

מרבית המשקיעים הגדולים בקרן הראשונה, ביניהם הראל, כלל, קרן הפנסיה של האוניברסיטה העברית, קרן הפנסיה הוותיקה גילעד והתעשייה האווירית גמל, מתכוונים להשקיע גם בקרן ההמשך. אליהם צפויים להצטרף גופים מוסדיים נוספים. חלק מוועדות ההשקעה של גופים אלה כבר אישרו את ההשקעה בקרן וחלק מצויים בהליכי אישור. דמי הניהול שימשכו השותפים מהקרן צפויים להיות גבוהים מאלו של קרנות המנוף אבל נמוכים מהנהוגים בשוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x