$
בורסת ת"א

מי יהיו המרוויחים הגדולים מדיבידנד חריג באיי.די.או?

איי.די.או גרופ מבקשת לחלק דיבידנד של 850 מיליון שקל. מכיוון שלחברה אין רווחים צבורים בכזה היקף, החלוקה דורשת אישור מיוחד מהנושים. הבעיה: רבים מהמוסדיים מחזיקים במקביל באג"ח ובמניות החברה, ולכן הם נמצאים בניגוד עניינים

אורן פרוינד 08:2406.10.15

בקשת איי.די.או גרופ מקבוצת שיכון ובינוי לחלק דיבידנד חריג של 850 מיליון שקל מעלה שוב את סוגיית ניגוד העניינים של המוסדיים, שחובשים שני כובעים - מחזיקי אג"ח ובעלי מניות באותה החברה. 

אחרי שלפני חודשיים השלימה הנפקה של החברה־הבת שלה איי.די.או פרופרטיז בבורסת פרנקפורט והכניסה לקופתה 215 מיליון יורו, מבקשת איי.די.או לחלק דיבידנד חריג לבעלי המניות. הדיבידנד נחשב חריג מכיוון שהוא נעשה מבלי שהחברה מקיימת את מבחן הרווח שבו היא נדרשת לעמוד, ולכן היא תיאלץ לבצע מהלך של הפחתת הון שדרוש את אישור מחזיקי האג"ח ובית המשפט.

 

לרוב נוטים מחזיקי אג"ח להתנגד לחלוקה שכזו, אך במקרה של איי.די.או גרופ — שחייבת למחזיקי האג"ח בישראל 725 מיליון שקל — יש לא מעט מחזיקים שדווקא תומכים בחלוקת הדיבידנד מכיוון שהם מחזיקים גם במניות. כך, למשל, קרוב לוודאי שהפניקס, בעלת עניין באיי.די.או גרופ עם אחזקה של 6.8% שתזכה אותה בדיבידנד של 58 מיליון שקל, תצביע בעד החלוקה אף שהיא בעלת האג"ח הרביעית בגודלה עם אחזקה בשווי 27 מיליון שקל.

 

גם הראל ביטוח, שמחזיקה ב־13.9% מניות בשווי של 168 מיליון שקל, תצביע כנראה בעד האישור, אף על פי שיש לה אחזקה של 24 מיליון שקל באג"ח החברה. חברות נוספות שנמצאות בניגוד עניינים הן מיטב דש (80 מיליון שקל באג"ח ו־20 מיליון שקל במניות), פסגות (38 מיליון שקל באג"ח ו־5.8 מיליון שקל במניות) ואלומות ספרינט (35 מיליון שקל באג"ח וסכום של מאות אלפי שקלים במניה). סביר להניח שאלו ייתנו משקל גדול יותר לכובעם כמחזיקי אג"ח, אולם הם עדיין לא גיבשו עמדה סופית, ומחכים שההצעה של איי.די.או תהיה מגובשת יותר ותכלול פרטים נוספים לגבי הפיצוי שיקבלו מחזיקי האג"ח.

 

 

בינתיים הגישה איי.די.או גרופ הצעה ראשונית באמצעות כלל חיתום, שכוללת, טרם חלוקת הדיבידנד, פדיון מוקדם חלקי של 20% מהאג"ח ובתמורה עלייה של 0.2% בשיעור הריבית על הקרן והתחייבות להשאיר רזרבות תזרימיות של 80 מיליון שקל.

 

"האינטרס העיקרי שלנו הוא המניות כי אנחנו מחזיקים ביותר מהן", אמר אחד המוסדיים הגדולים באיי.די.או ל"כלכליסט". "לבעלי האג"ח יש סיבה להתנגד וצריך לדבר איתם ולהגיע לעמק השווה, אבל אני לא חושב שזה יגיע לעימות. האג"ח בטוחות וידאגו שהן יישארו בטוחות גם אחרי חלוקת הדיבידנד. החברה מכרה את עיקר האחזקות שלה בחברה־הבת בהנפקה, וזה כסף שאין לה מה לעשות בו. הגיוני שישלמו חלק מהאג"ח ויחלקו דיבידנד. השאלה איזה פיצוי יקבלו מחזיקי האג"ח, אם ברמה של פדיון מוקדם או ברמה של קובננטים על אג"ח שיישארו. זה תהליך שיגביר קצב אחרי החגים".

 

בקופתה של איי.די.או גרופ מצויים נכון להיום מזומנים בהיקף של 1.08 מיליארד שקל והיא נסחרת בתל אביב בשווי של 1.4 מיליארד שקל. החברה עוסקת בהשכרת דירות בברלין וברשותה 14 אלף יחידות דיור להשכרה. זאת לאחר שבדצמבר 2014 ביצעה עסקת ענק לרכישת 5,800 יח"ד ב־2 מיליארד שקל. השווי הכולל של הדירות עומד על 5.5 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x