$
בורסת ת"א

רשות ניירות ערך ידעה מראש על קמפיין קרן קלע ולא עצרה אותו

קרן קלע פנתה לרשות ני"ע עוד באוגוסט בבקשה לקבל את עמדתה בנוגע לקמפיין, אך הרשות התחמקה מתשובה חד משמעית. בינתיים בעקבות האזהרה החמורה של רשות ני"ע הסירה הרשות השנייה את הקמפיין

תומר גנון 07:0920.09.15

רשות ני"ע ידעה מראש על העלאת קמפיין פרסומי של קרן קלע לגיוס משקיעים, אולם לא עצרה אותו, אף שברשות חששו שמטרת הקמפיין היא גיוס כספים חדשים לתשלום ריבית וקרן בעבור משקיעים קודמים בשיטת הפירמידה. כך עולה בין היתר מהתכתבויות מהשבועות האחרונים בין נציגי השלד הבורסאי קלע השקעות ובין מחלקת התאגידים ברשות ני"ע. ככל הנראה הרשות לא עצרה את הקמפיין משום שלא בסמכותה לאסור על הקרן לפרסם את עצמה. עם זאת, הרשות רמזה לקרן שהוא אינו לרוחה עוד טרם העלאתו.

 

"למועד זה", כתבה בסוף חודש אוגוסט צפנת מזר ממחלקת התאגידים ברשות ני"ע לעוה"ד ירון הרמן המייצג את קלע, "סגל הרשות טרם גיבש עמדתו בעניין הפנייה המקדמית בנושא הקמפיין. עם זאת, נציין כי פתיחה בקמפיין הפרסומי על ידי החברה בעיתוי הנוכחי, מעוררת לגישתנו שאלות כבדות במישורים שונים. נבהיר כי ככל שתחליט החברה לקיים את הקמפיין הפרסומי, תבחן הרשות שאלות אלה לרבות הצורך בנקיטת פעולות במסגרת סמכויותיה".

 

קלע, המגדירה את עצמה "זרוע שיתוף משקיעים בקבוצת רוביקון", החליטה בכל זאת לפתוח בקמפיין. על פי גורמים הקשורים אליה הוא תוכנן עוד לפני כחצי שנה בד בבד עם הכוונה להנפיק את השלד קלע השקעות. הוא הוקפא לאחר שאמיר ברמלי, בעל השליטה ברוביקיון וקלע, ובכירים אחרים בקרן נחקרו במרץ ברשות ני"ע באזהרה בחשד לביצוע עבירות מרמה, הפרת אמונים וגיוס הון ללא תשקיף.

 

בקמפיין הפרסומי של קלע הושקעו על פי הערכות יותר משני מיליון שקל.. ביום רביעי האחרון פרסמה הרשות באתרה אזהרה חמורה לפיה פעילות קלע אינה על דעתה ולא קיבלה את אישורה. היא הוסיפה כי נגד הקרן חשדות חמורים להונאת משקיעים בעבר. לפני כשלושה שבועות טענה הרשות בפנייה לבית המשפט שקלע לא החזירה מיליוני שקלים למשקיעים שביקשו את כספם בחזרה לאחר תחילת החקירה.

 

אמיר ברמלי אמיר ברמלי צילום: עמית שעל
"התנהלות הרשות חשוכה"

 

בהמשך לאזהרת הרשות הנחה בסוף השבוע מנכ"ל הרשות השנייה בפועל ניר שוויקי את זכייניות ערוץ 2 ו־10 שלא לשדר כל פרסומות נוספת של קלע, כולל חסויות או מתן פרסים.

 

החשד של רשות ני"ע הוא שבתקופה שבין 2012 ל־2014 גייסה קלע מאות מיליוני שקלים ממשקיעים באמצעות הנפקת אג"ח, ובהבטחת ריביות גבוהות של 6%–9% — כל זאת ללא פרסום תשקיף כמתחייב על פי חוק. על פי החשד מסרה החברה פרטים מטעים בדבר זהות המשקיעים, מספרם והיקף השקעתם בה. קלע, כך החשד, יצרה מצגי שווא לפיהם תשקיע את הכספים שתגייס לטובת הלוואות לזמן קצר לחברות ישראליות. עם זאת בפועל שימשו מרבית הכספים להשקעות פרטיות, חלקם בסיכון גבוה. היום תקיים קלע תדרוך עיתונאים שבו מתכוון לחשוף ברמלי נתונים על פעילות קרן קלע והביטחונות שלה.

 

מרשות ני"ע נמסר בתגובה כי: "לנוכח החקירה המתנהלת בעניינה של קלע, הרשות אינה יכולה להתייחס לשאלות בנדון. מובן כי הרשות פועלת בהתאם לסמכויותיה הקבועות בחוק לשם הגנת ציבור המשקיעים". אמיר ברמלי מסר בתגובה: "כל אפיק השקעה משלם את הרווחים, הריביות או הקרן ממקורות שונים, בהתאם לאופי ההשקעה, אופי הפעילות וכן מבנה ההשקעה ומדיניות חלוקת הרווחים". מרוביקון נמסר בתגובה: "התנהלות הרשות מזכירה משטרים חשוכים ופוגעת בערכי יסוד של הדמוקרטיה. הציבור צריך להתקומם ולשאול מה מבקשים להסתיר ממנו. למה לא נותנים גם למשקיעי מעמד הביניים אפשרות להרוויח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x