$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין רוצה לחדש את פעילות החיתום באפסילון

בית ההשקעות של אי.די.בי פתוח מקיים מגעים לגיוס חתמים, בהם מנכ"ל דיסקונט חיתום אייל גרינבאום. חידוש הפעילות יאפשר לאי.די.בי פתוח, בשליטתו של אדוארדו אלשטיין, לשמור את פעילות החיתום של חברות הקבוצה בתוך הבית

גולן חזני 08:2201.09.15

בית ההשקעות אפסילון מחדש את פעילות החיתום שלו אחרי הפסקה של כמה שנים. ל"כלכליסט" נודע כי בית ההשקעות מקיים מגעים מול מספר מעומדים במטרה להעביר אותם לאפסילון. אחד מהבכירים הוא אייל גרינבאום, שמשמש כמנכ"ל דיסקונט חיתום.

 

במסגרת המיזוג המסתמן בין החברה־האם דיסקונט שוקי הון וכלל חיתום גרינבאום עשוי לעזוב את החברה ולהקים את הפעילות באפסילון. המיזוג יביא לצמצום במספר בעלי התפקידים בחברה הממוזגת בשל כפלויות בתפקידים.

 

אחיו של גרינבאום, עופר גרינבאום, ניהל בעבר את פעילות החיתום באפסילון וכיום הוא משמש כמנכ"ל החיתום של לאומי פרטנרס.

 

מאחורי ההחלטה על חידוש הפעילות עומדת כוונה אסטרטגית של אי.די.בי פתוח לשמור את פעילות החיתום של חברות הקבוצה בתוך הבית. אי.די.בי, בשליטתו של אדוארדו אלשטיין, מחזיקה באפסילון באמצעות החברה־הבת דסק"ש (69%). ביתר המניות (31.2%) מחזיק מנכ"ל אפסילון שמואל פרנקל.

 

שמואל פרנקל שמואל פרנקל צילום: עמית שעל

 

פרנקל ורון לבקוביץ' הקימו את אפסילון לפני 27 שנים. ב־2006 מכרו השניים 50% מהמניות לכור תמורת 80 מיליון שקל. מתוך 50% המניות שנשארו בידיהם החזיק לבקוביץ' 18.8% ומכר אותן לכור, שמוזגה עם דסק"ש בשנה שעברה תמורת 30 מיליון שקל נוספים. היקף הנכסים של אפסילון עומד על כ־9 מיליארד שקל, מחציתם בניהול תיקים.

 

בתקופת שליטתו של נוחי דנקנר היתה כלל חיתום בשליטת אי.די.בי, והיא שהובילה את פעילויות החיתום של הקבוצה. בשנים האחרונות, כל השליטה בחברה הועברה לידי צחי סולטן.

 

גם לאחר העברת השליטה בכלל חיתום הובילה החברה את מרבית ההנפקות של אי.די.בי. מדובר בגיוסי אג"ח ומניות בהיקפים של מאות מיליוני שקלים בשנה, ואף מיליארדים בשנים מסוימות, שמניבים לחתמים עמלות של עשרות מיליוני שקלים.

 

כלל המשיכה ללוות את אי.די.בי גם לאחר העברת השליטה מידי דנקנר למוטי בן־משה ואלשטיין. סולטן אף נתפס כמקורב לבן משה, ויעץ לו בכמה מהלכים בחברה. מנגד את אלשטיין ליוותה חברת החיתום רוסאריו קפיטל, שבשליטת ראובן אבלגון. כשאלשטיין ובן־משה היו שותפים שווים באי.די.בי, חולקה פעילות החיתום בין כלל ורוסאריו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x