$
שווקי חו"ל

לאחר המפולת בשווקים: המשקיעים ממתינים בדריכות לנאומו של סטנלי פישר בשבת הבאה

סגן נשיא הפד עשוי לרמוז בכנס ג'קסון הול אם הפד יעלה בספטמבר את הריבית בארה"ב או שלנוכח האירועים האחרונים בוול סטריט ידחה את המהלך לדצמבר. בנק ההשקעות ג'פריס: הסיכוי שהעלאת הריבית תתרחש בספטמבר ירד מ-50% ל-35%

שירות כלכליסט 18:0522.08.15

סגן יו"ר הפד סטנלי פישר - זהו האיש שאליו נשואות כעת עיני המשקיעים, לאחר המפולת של היומיים האחרונים בוול סטריט. פישר אמור לשאת דברים בכנס ג'קסון הול שיתקיים ביום שבת הבא, והכל מצפים לשמוע בדבריו רמז לשאלה הבוערת ביותר – האם הפד יעלה את הריבית בארה"ב לראשונה מזה 6 שנים כפי שתיכנן או שלנוכח האירועים בוול סטריט וצניחת מחירי הנפט הוא ידחה את העלאת הריבית לדצמבר.

 בפד כבר ציינו כי ברצונם לראות שיפורים בשוק העבודה וסימנים לכך שהאינפלציה מתקדמת לעבר היעד השנתי של 2%, לפני שיעלו את הריבית. לטענת הכלכלנים, היעד של שוק העבודה הושג, אך האינפלציה היא סיפור שונה לגמרי. היעד הרשמי של הבנק המרכזי, מדד המחירים PCE, לא עמד מעל 2% כבר שלוש שנים.

 

יו"ר הפד ג'נט ילן. רוצה לראות סימנים לכך שהאינפלציה מתקדמת ליעד השנתי של 2% יו"ר הפד ג'נט ילן. רוצה לראות סימנים לכך שהאינפלציה מתקדמת ליעד השנתי של 2% צילום: בלומברג

 

בראיון שהעניק פישר מוקדם יותר החודש לבלומברג, הוא ציין כי האינפלציה הנמכה מהווה גורם לדאגה בקרב קובעי המדיניות. בעקבות הדברים, גברה ההערכה בקרב חלק מהאנליסטים כי ההחלטה על העלאת הריבית לא תתקבל בספטמבר. בשלב זה, הכלכלנים והאנליסטים חלוקים בדעות שלהם לגבי המהלך הבא של הבנק. עם זאת, כלכלנים רבים מעריכים כי יו"ר הפד ג'נט ילן תחל להבהיר בקרוב לשווקים מהן התכניות העתידיות. "הדבר האחרון שהפד רוצה הוא להפתיע את השווקים בספטמבר", אומר ריאן סוויט, כלכלן בכיר במודי'ס אנליטיקס.

 

בבנק ההשקעות ג'פריס מעריכים כעת שיש סיכוי של 35% שהעלאת הריבית תתרחש כבר בספטמבר, זאת לעומת סיכוי של 50% מלפני שבועות ספורים. במקביל, ההערכה היא שיש סבירות של 60% שהריבית תעלה בדצמבר. "להערכתנו הסיכון מהדאגה העולמית בעקבות הידוק המדיניות בטווח הקצר גובר על ההטבות משינוי כבר באמצע ספטמבר", אומרת דיינה ספורטה מקרדיט סוויס. עם זאת, היא מדגישה כי ההערכה עשויה להשתנות אם השווקים הפיננסיים ירגעו.

 

ג'יימס בולארד, נשיא הבנק הפדראלי של סנט לואיס, אומר כי הפד צריך להעלות את שיעורי הריבית. נשיא הבנק הפדראלי של ריצ'מונד, ג'פרי לאקר, צפוי לשאת דברים בפגישה הבאה של קובעי המדיניות בבנק המרכזי, תחת הכותרת "הטיעונים נגד דחייה נוספת בהעלאת הריבית". ללאקר יש גם זכות הצבעה בפגישה הבאה של הבנק, שתתקיים ב-16 בספטמבר, בעוד שלבולארד אין.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x