שווקי חו"ל

"הבורסה בשנגחאי עלולה לשחזר את המפולת בוול סטריט ב-1929"

הבורסה בסין איבדה השבוע 11.5%, והיתה אחד הגורמים לירידות החדות שנרשמו באירופה ובארה"ב; אנליסט: "שנגחאי תאבד 9% נוספים ב-4-5 הימים הקרובים; לאחר מכן ייתכן כי נהיה עדים לראלי של 40% - או להמשך הירידות"; וולס פארגו: "סין עדיין מהווה הזדמנות למשקיעים"

שירות כלכליסט 11:1422.08.15

"הבורסה בשנגחאי תאבד 9% נוספים ב-4-5 ימי המסחר הקרובים, והיא עשויה לרשום הפסדים הדומים לאלה שנרשמו במפולת הגדולה בוול סטריט ב-1929" - כך אמר תומאס דימרק, המייסד והמנכ"ל של דימרק אנאליטיקס.

 

הבורסה בשנגחאי צללה אתמול ב-4.3%, וסגרה את השבוע עם ירידה של 11.5%. חששות ממשבר בכלכלת הסין היו אחת הסיבות לנפילות החדות בוול סטריט אמש ושלשום.

  

לדברי דימרק, הבורסה בשנגחאי, עשויה לרדת מהרמה הנוכחית של כ-3,500 נקודות, לכ-3,200 נקודות; בנקודה זו, ייתכן ראלי של 40% - מה שייצור מצב דומה לזה שהיה בוול סטריט ב-1987 וב-2001; ואולם ייתכנו גם ירידות נוספות - מה שיוביל למצב הדומה לזה ששרר בעת השפל הגדול בארה"ב. "ב-1929, השוק צלל ב-50.6%. זו היתה אזהרה לכך שהמשבר עמוק מאוד", הוא אמר. 

 

בדימרק מציינים כי שינו את עמדתם לגבי השוק הסיני ב-12 ביוני, לעמדה דובית, בדיוק כאשר זה הגיע לשיא; מאז צנחה הבורסה בשנגחאי ב-38%.

 

בורסת שנגחאי בורסת שנגחאי צילום: אי פי איי

למרות הנתונים החלשים בסין - אתמול למשל פורסם כי פעילות הייצור נפלה באוגוסט לשפל של 6.5 שנים - יש מי שרואים את חצי הכוס המלאה. אנתוני קראג, מנהל פורטפוליו השווקים המתפתחים בוול פארגו, ציין כי מבין 10 הכלכלות המובילות, רק סין והודו צמחו בשנה שחלפה בשיעורים של 6%-7%; לדבריו, "סין עדיין מהווה הזדמנות למשקיעים. היא עדיין מנצחת בתחרות היופי של המכוערות".

   

חלק אנליסטים סבורים כי בעקבות החולשה בסין, והמהלך של הממשלה מתחילת השבוע לפיחות היואן, הפדרל ריזרב לא יעלה את הריבית בספטמבר; ואולם יש הסבורים כי עיכוב המהלך יגרום לחשש בקרב המשקיעים כי הכלכלת העולמית עומדת בפני משבר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x