$
בורסת ת"א

אפקט מוטולה: אפריקה ישראל מנשימה את אפריקה תעשיות ב-50 מיליון שקל

הבור שהשאיר אחריו המנכ"ל המפוטר אבי מוטולה באפריקה תעשיות מאלץ את אפריקה ישראל להזרים הלוואת בעלים לחברה-הבת. ההלוואה תובטח בשעבוד על מניות של חברה רוסית שבבעלות אפריקה תעשיות

אורן פרוינד 18:0315.08.15

הבור שהשאיר אחריו המנכ"ל המפוטר אבי מוטולה בחברת אפריקה תעשיות, החברה שמפעילה את "נגב קרמיקה" ורשמה הפסד מצטבר של 114 מיליון שקל משנת 2014 ועד היום, מאלץ את אפריקה ישראל להזרים הלוואת בעלים של 50 מיליון שקל לחברה הבת המקרטעת. בעלי המניות של אפריקה ישראל, שבעצמה נמצאת במצב נזילות מאתגר בשנים הקרובות, יתכנסו ב-20 לספטמבר כדי לאשר את ביצוע ההזרמה, שכבר אושרה על ידי הדירקטוריון ביום חמישי.  

מדובר בהלוואה בריבית שנתית של פריים + 1.5% (ריבית של 3.1%, נכון להיום) שתהיה מובטחת בשעבוד מדרגה ראשונה על מניותיה של חברת Koa Gaz , חברה פרטית רוסית בבעלות מלאה של אפריקה תעשיות שעוסקת בייצור חומרי בנייה ותשתיות. ההלוואה והריבית ייפרעו בתשלום אחד בסוף שנת 2017 עם אופציה להארכה של שנה. מנגד אפריקה תעשיות התחייבה כי לא תחלק דיבידנד לבעלי מניותיה עד אשר תחזיר את ההלוואה במלואה.

 

מנכ"ל אפריקה ישראל אברהם נובוגרוצקי. הלוואה בריבית שנתית של פריים + 1.5% מנכ"ל אפריקה ישראל אברהם נובוגרוצקי. הלוואה בריבית שנתית של פריים + 1.5%

 

אפריקה תעשיות זקוקה למזומנים כיוון שקופתה (נכון לסוף הרבעון הראשון של 2015) מכילה סכום דליל של 670 אלף שקל, ומנגד יש לה התחייבות של 37 מיליון שקל לשנה הקרובה בגין הלוואות פרטיות שנטלה מגופים מוסדיים. בימים הקרובים היא צפויה לדווח על התוצאות הכספיות שלה לרבעון השני של 2015 והתמונה שתשתקף משם עשויה להיות שחורה יותר.

 

אפריקה תעשיות, שעלתה השנה לכותרות בעקבות פיטוריו של המנכ"ל אבי מוטולה ומיד לאחר מכן חשדות כלפיו בגין שימוש לא חוקי בקופת החברה וניפוח הכנסותיה, סובלת זה שנתיים מהפסדים מתמשכים. ההפסדים של אפריקה תעשיות נובעים בעיקר מתהליך ההרצה של מפעל החברה בירוחם שהסתיים שנתיים לאחר המתוכנן במהלך הרבעון הרביעי של שנת 2014, ואשר גרר אובדן הכנסות ושחיקה משמעותית מתמשכת בשיעור הרווח הגולמי של החברה.

 

לאחר הפיטורים של מוטולה בחודש מרץ האחרון ביצעה אפריקה תעשיות תיקון לאחור בדו"חות שלה (Restatement) והוסיפה הפסד של 73 מיליון שקל וירידה זהה בהון העצמי בעקבות ניפוח ההכנסות שביצע מוטולה. נכון להיום, לחברה הון עצמי חיובי של 290 מיליון שקל.

 

עבור אפריקה ישראל, שניצבת בפני פירעונות כבדים של 530 מיליון שקל בשנים 2016–2015 עם קופת מזומנים של 200 מיליון שקל (צפי לסוף הרבעון השני של 2015 שתוצאותיו טרם פורסמו) מדובר בהחלטה תזרימית שנייה משמעותית בחודש האחרון. בחודש יולי האחרון, החברה ביצעה הצעת רכש מלאה למחיקת החברה הבת דניה סיבוס מהמסחר בתל אביב בתמורה לסכום לא מבוטל של 140 מיליון שקל.

 

אפריקה מבצעת את הפעולות האלה בזמן שאגרות החוב שלה נסחרות במחירים של 60–75 אגורות (עד 49 אגורות מתחת למחיר הפארי שלהן) ובתשואה לפדיון של למעלה מ־20%. מצבה של אפריקה ישראל צפוי להשתפר מעט, כשתקבל עוד כ־130 מיליון שקל (35 מיליון דולר) ממכירת אחזקותיה בבניין הניו יורק טיימס, לאחר שחתמה עם משפחת קושנר על מזכר הבנות לא מחייב בחודש מאי 2015. עם זאת, תשואות האג"ח של אפריקה לא מאפשרות לה למחזר חוב בשוק ההון. הבנקים ברוסיה עצרו עד להודעה חדשה מתן הלוואות חדשות בהיקפים גדולים, כך שאם המצב ברוסיה לא ישתפר בתקופה הקרובה, החברה תתקשה לחמוק מהסדר חוב בטווח הרחוק יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x