$
בורסת ת"א

המאבק בבנק דקסיה מתרחב: גם העובדים פותחים חזית

ועד העובדים בדקסיה ישראל דורש מההנהלה להגיע לסיום המו"מ על הסכם קיבוצי חדש, שידאג לזכויות העובדים כשהבנק יימכר. הצדדים טרם הגיעו להסכמות, והוועד מאיים בסכסוך עבודה: "אם תאושר המכירה בלא הסכם, ימצא עצמו הרוכש בפני בנק סגור"

תומר ורון 07:0916.07.15

המאבק סביב בנק דקסיה ישראל מתרחב. אחרי החזית שפתחו בעלי מניות המיעוט, ושאליה הצטרפו גם הגופים המוסדיים, מגיעה חזית נוספת מצד העובדים.

 

ועד העובדים, בראשות רונית חן, שיגר השבוע מכתב להנהלת הבנק שבו הוא דורש כי ההנהלה תשב איתו לסגירת המו"מ, שהחל עוד לפני כשלוש שנים, בנוגע להסכם קיבוצי חדש שיסדיר בין היתר את מתווה המכירה של הבנק. במקביל, הוועד פנה להסתדרות בבקשה שתאשר הכרזת סכסוך עבודה. אם הבקשה תאושר, עובדי הבנק יוכלו להשביתו בתוך כשבועיים. במכתב שנשלח, העובדים מציבים אולטימטום להנהלה ודורשים ממנה לשוב באופן מיידי למו"מ: "אין מנוס מהוצאתו לפועל של סכסוך העבודה שהוכרז בבנק אלא אם תודיעונו בתוך חמישה ימים על הסכמתכם לשוב אל שולחן המו"מ".

 

דקסיה, שמנוהל על ידי דוד קאפח, עומד על המדף כבר יותר משלוש שנים, כאשר בשלהי 2011 הכריזה קבוצת דקסיה העולמית כי תמכור אותו בתוך 12 חודשים מתום ההליכים המשפטיים שמתנהלים כנגד הבנק. זמן קצר לאחר הכרזתה של דקסיה העולמית ביקשו העובדים לקיים מו"מ עם ההנהלה בשני נושאים עיקריים — חידוש החוזה הקיבוצי שלא עודכן בשנים האחרונות וחתימה על ביטחון תעסוקתי לעובדי הבנק ומענק לעובדיו על מכירתו.

 

בוועד העובדים, המיוצג על ידי עו"ד בני כהן, דרשו להכניס לחוזה הקיבוצי החדש סעיף שמבטיח כי עובדי דקסיה ייהנו מאותם תנאי עבודה כמו של העובדים בבנק שירכוש את דקסיה. כמו כן, בוועד רצו להכניס סעיף שמגדיר את מספר משכורות המענק לעובדים לפי מתווה המכירה.

 

הצדדים טרם הגיעו להסכמות וכהן כתב במכתב שנשלח להנהלת הבנק כי "לצערנו, התחמקות מסיום המו"מ, התחמקות משיתוף העובדים בתהליך המכירה הצפוי ואי־קיום שאר חובות הבנק כלפי עובדיו יובילו להחרפה ביחסי העבודה. היה ויאושר הסכם מכירה בלא שהוסדרו זכויות העובדים, ימצא עצמו הרוכש בפני בנק סגור".

 

בדקסיה מועסקים 45 עובדים ואת 2014 הוא סיים עם יחס יעילות פנומנלי במונחי המערכת הבנקאות הישראלית - יחס של 35%, כלומר רק 35% מהכנסות נבלעות בהוצאות הבנק. הממוצע בבנקים בישראל עמד ב־2014 על כ־70%.

 

התקדמות בסוגית מכירת הבנק התרחשה במאי האחרון כאשר הושגה פשרה בהליך משפטי מהותי וסללה את הדרך למכירה אפשרית, שעל פי הערכות, תתרחש בחודשים הקרובים. בנוסף, בחודש האחרון מתנהל מאבק משפטי בין דירקטוריון והנהלת הבנק לבין בעלי מניות המיעוט וחלק המוסדיים המחזיקים במניית דקסיה בנוגע לחלוקת דיבידנדים ולמתווה מכירת הבנק. בדקסיה הודיעו בשבוע שעבר כי יקיימו אסיפה לדרישת בעלי המניות והמוסדיים, שבה ידונו בנושאים שביקשו להעלות, אך בעלי המניות לא יידרשו להצביע על הנושאים.

 

מדקסיה ישראל נמסר כי "הבנק רואה בעובדים נכס מרכזי וחשוב, והוא פועל באופן שוטף להבטחת זכויותיהם. הבנק יעביר את תשובתו בנושא ישירות לנציגות העובדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x