$
בורסת ת"א

מגה מדממת, רשתות המזון המתחרות חוגגות בבורסה

מאז תחילת המשבר ברשת מגה בחודש מאי צללה מניית החברה־האם – אלון רבוע כחול – ב־32%. מניית המתחרה הישירה שופרסל הוסיפה 11%, רמי לוי זינקה ב־12% ואפילו ויקטורי הקטנה עלתה ב־4.5%. מדד ת"א־100 הוסיף מאז 1.1% בלבד

גיל קליאן 07:5715.07.15

מניות רשתות המזון שופרסל, רמי לויורשת ויקטורימתחזקות כתוצאה מחוסר התפקוד של רשת מגה. בדיקת השינוי במחירי המניות של רשתות קמעונאות המזון הנסחרות בבורסה בתל אביב מעלה כי מאז תחילת מאי צללה מניית אלון רבוע כחול, החברה־האם של רשת מגה, בשיעור של 32%. באותה תקופה, המתחרה הישירה של מגה — רשת שופרסל בניהולו של איציק אברכהן — זינקה ב־11%, מניית רמי לוי שיווק השקמה זינקה ב־12%, התשואה הגבוהה ביותר למשקיעים מבין מניות רשתות המזון. אפילו רשת ויקטורי הקטנה, בניהולו של אייל רביד, הוסיפה 4.5% לערכה. במהלך התקופה מדד ת"א־100 שעליו נמנית שופרסל עלה ב־1.1% בלבד.

 

הגיוס של ויקטורי

העלייה של רשת שופרסל מגיעה אף שגם שופרסל מתמודדת עם תחרות אגרסיבית ועם תוכנית התייעלות דרסטית שחייבה את הרשת לסגור סניפים, לפטר עובדים ולרשום הוצאות חד־פעמיות שהעבירו את הרשת להפסד ברבעונים האחרונים.

 

 

העלייה הצנועה במניית רשת ויקטורי מיוחסת לדיווח של הרשת על כוונתה לגייס אג"ח, וניתן להניח כי כוונה זו פגעה מעט בשווי המניה. זאת, אף שיש להניח כי גיוס החוב העתידי של ויקטורי להקל עליה לנצל הזדמנויות להתרחבות ביום שאחרי מגה.

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

שופרסל ומגה הן הרשתות היחידות בישראל שמפעילות מערך ארצי של חנויות מזון שכונתיות. התחרות של מגה מול שופרסל היא בשני המגזרים — השכונתי וחנויות הדיסקאונט הגדולות. זאת, בעוד ויקטורי ורמי לוי מתחרים במגה במגזר הדיסקאונט בלבד. עם זאת, יש להניח כי מכירת חנויות שכונתיות של מגה, שנחשבת לרשת בעלת מיקומים אטרקטיביים מאוד, תאפשר למתחרים להיכנס גם למגזר החנויות השכונתיות. נכס מעניין נוסף של מגה שעתידו לא ברור עדיין הוא רשת עדן טבע מרקט – שאמנם לא הצליחה לעבור לרווח מאז הקמתה, אך הצליחה למצב את עצמה כמובילת שוק המזון הבריאותי והאורגני בישראל.

 

המשקיעים החלו להבין את עומק המשבר במגה בסוף אפריל, כאשר עדן טבע מרקט, זרוע המזון האורגני והבריאותי של מגה, עצרה הזמנות מספקים. זמן קצר לאחר מכן הודח מהחברה המנכ"ל המייסד, גיא פרוביזור. ב־13 במאי הצטרף לפרוביזור מנכ"ל מגה, מוטי קרן, האיש שהובא על מנת להוציא את מגה מהבוץ, אבל שקע יחד איתה. עם פרישת מוטי קרן היה ברור בשוק כי הצרות של מגה מחריפות.

 

תוכנית ההבראה נגנזה

כחודש לאחר מכן, ב־17 ביוני, פורסם על תוכנית ההבראה המתוכננת של מגה. כבר אז עמדה על הפרק אפשרות הקפאת ההליכים נגדה, אך בסופו של דבר החליטו בקבוצת אלון לנסות ולצאת בתוכנית הבראה לרשת. תוכנית זו היתה אמורה לכלול יציאה מתחום הדיסקאונט, פיטורי מאות עובדים וסגירת עשרות סניפים. אבל עוד לפני שהספיקה להשלים את התוכנית הזאת, פנתה מגה לבית המשפט בסוף יוני וביקשה ליישם הסדר נושים ברשת. נכון לאתמול עצר בית המשפט את המגעים בין מגה לבנקים, והחל מו"מ להסדר נושים כולל ברשת.

 

מדפים ריקים במגה מדפים ריקים במגה צילום אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x