$
המלצות ואזהרות

זווית אחרת

כמה חשובה השמירה על רגיעה כלכלית ביבשת אירופה?

כמדינה, ארה"ב היא הכלכלה הגדולה ביותר בעולם. אולם, אם נסתכל על מדינות האיחוד האירופי כמקשה אחת, המצב נראה שונה

גרייס חנאוי 11:5012.07.15

השבוע בפרויקט המשותף של כלכליסט ובית ההשקעות IBI: כמדינה, ארה"ב היא הכלכלה הגדולה ביותר בעולם, אולם, אם נסתכל על מדינות האיחוד האירופי כעל מקשה אחת, ניתן לטעון בקלות שמדינות האיחוד יכולות להפוך לכלכלה גדולה אחת.  

אם מוסיפים לזה את האפשרות הריאלית שיוון תפשוט רגל ומדאיגה מאוד את השווקים האירופים, שמירה על רגיעה כלכלית ביבשת חשובה הרבה יותר ממה שאנשים מבינים.

 

ג'וזף קווינלן, אסטרטג שוק ראשי (Bank Of America), מציג עד כמה הכלכלה של האיחוד האירופי חשובה לעולם.

 

התוצר של 28 המדינות החברות באיחוד האירופי הוא הגדול ביותר בעולם. במונחים דולריים נומינליים, האיחוד האירופי (בתוספת נורבגיה, שוויץ ואיסלנד) מהווה כ-24.4% מהתפוקה העולמית בשנת 2014, גדול יותר מארה"ב (22.5%) וסין (13.4%).

 

 

 

האיחוד האירופי בתוספת מדינות פריפריה, היוו ב-2014 כ-28.5% מכלל הוצאות הצרכנים, גוברת על ארה"ב (26.6%) והמשקים המתעוררים של ברזיל, רוסיה, הודו וסין יחד (15.6%) ומושך חברות גלובליות לאזור. לדעת קווינלן, השגת גישה לצרכנים עשירים היא בין הסיבות העיקריות שחברות אמריקאיות יוצאות לחו"ל ולכן המשיכה המתמשכת בין אירופה וחברות אמריקאיות.

 

ולכן, בעוד שיוון בעלת השפעה ישירה מועטה על ארה"ב, ייצוב כלכלת האיחוד האירופי צריכה להיות דאגה עצומה לאמריקאים ולעולם כולו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x