מט"ח וסחורות

ללא תחתית: היורו בשפל של 13 שנה - נסחר תמורת 4.21 שקלים

מאז מסיבת העיתונאים של בנק ישראל אתמול קרס המטבע האירופי ביותר מ-3.3%. הדולר ירד ב-1.4% ב-24 שעות. בעולם היורו יורד ב-1.4% מול הדולר. פסגות: "בנק ישראל רוצה להעלות את הריבית, הוא פשוט לא יכול"

שי סלינס וגיל קליאן 18:4023.06.15

הטלטלה של אתמול במסחר במט"ח על רקע מסיבת העיתונאים של בנק ישראל - נמשכת כאשר הדולר והיורו קורסים במסחר מול השקל. היורו נסחר תמורת 4.21 שקלים - שפל של יותר מ-13 שנה והדולר נסחר ברמה של 3.77 שקלים - שפל של יותר מחצי שנה. בעולם היורו יורד ב-1.4% מול המטבע האמריקאי ונסחר תמורת 1.119 דולר.

 

ב-24 השעות האחרונות השלים המטבע האירופי צלילה של 3.3% והדולר ירד ב-1.4%. מוקדם יותר היום נקבעו שערים יציגים - הדולר היציג ירד לרמה של 3.78 שקלים והיורו נקבע על 4.24 שקלים. 

 

במסיבת העיתונאים אתמול הודיע בנק ישראל כי הריבית תישאר כעת ללא שינוי, אבל פלוג אותתה לשוק כי לא תהיה הרחבה כמותית, וכי הכיוון היחיד של הריבית בעתיד הוא למעלה.  

 


 

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות התייחס להודעת הריבית ואמר כי "בשילוב עם התחושה שבבנק ישראל מפנימים כי האפקטיביות של כלי הריבית על שוק המט"ח נשחקה ככל שהריבית ירדה, מביא אותנו להעריך שוב כי ללא הפתעות שליליות מהותיות, הריבית תוותר על כנה עד סוף השנה וכי השינוי הבא בריבית יהיה דווקא כלפי מעלה".

 

"מעבר לכך, מנאומה של הנגידה לאחר פרסום ההחלטה אפשר לקחת שתי נקודות עיקריות: "הפעלת כלים לא שגרתיים (כמו הרחבה כמותית או ריבית שלילית) נעשית בתנאים לא שגרתיים וזה לא המצב כרגע והעלאת ריבית בארה"ב תתמוך בחזרה לסביבת ריביות נורמלית גם אצלנו. במילים אחרות, בנק ישראל רוצה להעלות את הריבית, הוא כרגע פשוט לא יכול".

 

במחלקת המחקר של FXCM ישראל כתבו הבוקר (ג'): "החלטת בנק ישראל היתה צפויה למדי, אבל המסורת החדשה של קיום מסיבת עיתונאים לאחר פרסום ההחלטה ייתכן כי גרמה לשוק להיות רגיש יותר לדברי הנגידה. דברי הנגידה במסיבת העיתונאים נתפסו כניציים וגרמו לספקולנטים למהר ולדחוף את הדולר כלפי מטה. ממש ניתן היה לראות קורלציה בין דברי הנגידה לבין התגובה של השוק בזמן אמת.

 

"על כן, המסורת הזו, אף כי מבורכת במובן הציבורי, צפויה להגביר בעתיד את התנודתיות בדולר-שקל סביב החלטות הריבית. גם מצבו של הדולר בעולם לא מבשר טובות עבור הדולר-שקל. האופטימיות המחודשת סביב סוגיית יוון על רקע ההצעה היוונית החדשה והשיחות המתקדמות מחזקת את היורו על חשבון הדולר, והדבר מתבטא גם בדולר-שקל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x