$
שווקי חו"ל

המסחר בבורסות באירופה ננעל במגמה מעורבת, סין התרסקה

פריז עלתה ב-0.3%, פרנקפורט איבדה 0.5%; הבנק המרכזי של אירופה הגדיל את תקרת המימון לסיוע החירום לבנקים ביוון; הבורסה בשנגחאי צנחה ב-6.4%

בלומברג 19:2819.06.15

מרבית הבורסות באירופה ננעלו בעליות שערים - למרות המשבר היווני. באסיה, חשש בסין לגבי הערכות שווי גבוהות מדי לחברות קטנות הפילו את בורסת שנגחאי, וביפן נרשמו עליות שערים כשברקע הבנק המרכזי במדינה שומר על רמת שיא של תוכנית התמריצים שלו.

 

פוטסי דאקס קאק

 

הבנק המרכזי של אירופה הגדיל היום את תקרת המימון לסיוע החירום לבנקים ביוון. ההחלטה התקבלה בשיחת ועידה, לאחר שפסגת שרי האוצר של האיחוד האירופי שנערכה אתמול, הסתיימה ללא תוצאות. בפגישה עלו ספקות לגבי יכולתם של הבנקים לפתוח את דלתותיהם לעסקים ביום שני.

 

גרמניה הודיעה היום (ו') כי תהיה מוכנה לנהל שיחות עם אתונה "עד הרגע האחרון". ראש המטה של אנגלה מרקל, פטר אלטמאייר הדגיש עם זאת, כי על יוון יהיה לערוך רפורמות. אלטמאייר אמר שהוא עדיין מאמין שיוון ונושיה יכולים למצוא פיתרון הולם למשבר החוב של יוון והוסיף כי כל מדינות גוש היורו מעוניינות למנוע את עזיבתה של יוון. מרקל מתמודדת כעת מהתנגדות גוברת מתוך מפלגתה לכל סיוע נוסף ליוון. גרמניה היא הנושה הגדולה ביותר של יוון ותורמת את הכסף הרב ביותר לקרן הסיוע. ביום שני יקיים

 

העליות שנרשמו בבורסות אירופה מקזזות את מגמת הירידה שנרשמה השבוע. מדד יורו סטוקס 600 הוסיף 0.4%. המדד ירד ב-1% השבוע והגיע לרמתו הנמוכה ביותר מאז פברואר ביום שני. זאת על רקע ההסלמה שחלה בשיחות בין יוון לנושיה האירופים. אולם, היות שהמניות היווניות הן פחות מ-0.1% מהמדד, האופטימיות לגבי העלאה מדורגת של הריבית בארה"ב בידי הפד מסייעת למדד להפוך לאחור את ההפסד שרשם אתמול.

 

מבחינת מניות בולטות - קבוצת Colt קפצה בלונדון ב-20% לאחר שחברת Fidelity הציעה לרכוש את ספקית התקשורת הבריטית בעסקה השווה 2.7 מיליארד דולר. חברת Banco נפלה בכ-4% לאחר שבנק CaixaBank ביטל הצעה לרכוש את הבנק הפורטוגזי לאחר שבעלי המניות דחו תנאי עיקרי בעסקה. CaixaBank עלה ב-0.8%.

 

 

צלילה בשנגחאי

 

מוקדם יותר הבוקר נרשמו עליות במרבית בורסות מזרח אסיה, כאשר המסחר בסין ננעל בניגוד למגמה - בורסת שנגחאי רשמה את הירידה השבועית הגדולה ביותר מאז המשבר הכלכלי הגלובלי. הבורסה בשנגחאי התרסקה ב-6.4%, בורסת טוקיו עלתה ב-0.9% והבורסה בהונג קונג רשמה עליות של כ-0.5%.

 

לגארד וורופקיס לגארד וורופקיס צילום: איי אף פי

 

הירידות בסין נרשמו על רקע ספקולציות שהעליות היו מהירות מידי בשל הנפקות ראשוניות לציבור שהסתכמו השבוע ב-1 טריליון דולר. "התיקון בבורסות סין נובע בעיקר מדאגות לגבי הערכות שווי גבוהות של חברות קטנות ולגבי החמרת הטיפול הרגולטורי בחובות שוליים ובייחוד כאלו שאינם עומדים בסטנדרטים הנדרשים. ייתכן שאנו קרובים לסוף התיקון בעוד המדיניות המוניטארית המקלה לא השתנתה. ייתכן שנראה קיצוצים נוספים בשערי הריבית או בדרישות יחס הרזרבה עם כלכלה שעדיין מדשדשת", אמר לבלומברג ז'אנג הייטונג, אסטרטג ראשי בקרן inkuang Investment Management בשנגחאי.

 

הירידה השבועית הגדולה ביותר של מדד Shanghai Composite מאז אוקטובר 2008 מגיעה לאחר שמדד הבנצ'מרק לשוק הגדול בסין הכפיל את עצמו בתוך 12 חודשים. מדד Chinext העוקב אחר חברות קטנות ויתר בשינזן, צלל ב-11% השבוע, וקיצץ את התקדמותו השנה ל-134%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x