$
בורסת ת"א

עו"ד מני גורמן: "כללי ועדת אנדורן יתקנו הליקויים בתהליך ניהול החובות"

בכנס המחוזות של לשכת עוה"ד אמר גורמן כי הוועדה נמנעה מביסוס מסקנות ועדת חודק לכללים להשתתפות בהנפקות אג"ח, "במיוחד בראי ההנפקות האמריקאיות המתרבות והשאלות העולות מהתנאים ומהתמחור שלהן"

רחלי בינדמן 08:3508.06.15

"ועדת אנדורן, ששר האוצר הכריז לאחרונה כי יישם את המלצותיה,טעונה הסדרה רגולטורית". כך אמר עו"ד מני גורמן, שותף במשרד שטיינמץ, הרינג, גורמן בכנס המחוזות של לשכת עורכי הדין באילת. 

"מאחר שיש הרבה מאוד כסף בשוק, צריך שוטר תנועה שידאג לכך שהכספים מנוהלים נכון. זהו טיפול דרוש, ראוי ונכון, שכן בהתמודדות מול מחזיקי אגרות החוב לעיתים ההרגשה היא שיש משהו פגום ולקוי בתהליך ניהול החוב שנובע לפעמים משיקולים זרים", אמר עוד גורמן.

 

גורמן הוסיף כי ועדת אנדורן ברחה מהמשך ביסוס מסקנות ועדת חודק באשר לכללים למתן אשראי והשתתפות בהנפקות אג"ח, במיוחד בראי ההנפקות האמריקאיות המתרבות והשאלות העולות מהתנאים ומהתמחור שלהן. "אחת ההמלצות החשובות של ועדת אנדורן היא בנסיון להוציא מהמשוואה את הקרבות בין המחזיקים לבין עצמם. כמו כן, הוועדה ניסתה לייצר מעין מאזן אימה של חברה שבמידה שלא תכנס להסדר, היא עלולה להיות בסכנה של נטילת השליטה בהליך שאמור להיות הרבה יותר אלים".

 

גורמן ציין כי לא בטוח שהוספת נושאי משרה נוספים לתהליך, כגון מנהל חוב וחברה מתמחה שאליה יועבר הטיפול, תועיל להליך ה"מסורבל" הקיים. "הדרך הנכונה היא חיזוק האלמנטים הקיימים. הנאמן, נציגות בעלי האג"ח והמומחה הכלכלי. חוסר היעילות בתהליך עלול לפגוע בתשואה לחוסכים. המגבלות הללו מקטינות את היכולת של האג"ח להתחרות ולהוות אלטרנטיבה ראויה למערכת הבנקאית, בשל התהליך המסורבל, ובסופו של דבר מי שנושא בעלויות של כך וסופג את הפגיעה בתשואות, אלה הם המשקיעים - משמע, החסכונות של כולנו".

 

לגבי העברת השליטה מבעל השליטה, אמר גורמן כי הוא לא חושב שקיימים היום מנגנונים מספקים שתומכים במעבר בין "בעל החוב" ל"בעל שליטה". "כדי שבעלי החוב יוכלו להיכנס לנעליו של בעל השליטה הם צריכים להרגיש מוגנים ולצערי זהו לא המצב היום. ראינו מספר לא מועט של פעמים בהם בעלי האג"ח אמרו שהם לא רוצים לקחת החלטות ניהוליות בחברה. יתרה מכך, לא בטוח שמנהל חיצוני אחר שלא נמנה עם בעלי אגרות החוב יוכל למלא את תפקיד בעל השליטה הקודם בצורה טובה יותר. ולכן, כדי לפתח מנגנון של "לקיחת שליטה" תחילה יש לוודא שהמנגנונים העומדים לרשות בעלי החוב הם מנגנונים טובים אשר יבטיחו ניהול טוב יותר".

 

יעל אנדורן יעל אנדורן צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x