$
בורסת ת"א

הציבור מוריד את הכפפות באי.די.בי: בקשה לתביעה ייצוגית של מיליארד שקל

בעלי המניות טוענים כי אדוראדו אלשטיין ומוטי בן משה טירפדו את מכירת כלל ביטוח לסינים ולא מצאו אלטרנטיבה למכירת כלל

גולן חזני 14:0103.06.15

בקשה לתביעת ייצוגית במיליארד שקל הוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז נגד חברת אי.די.בי פתוח, נושאי משרה בעבר ובהווה ובעלי השליטה אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. הבקשה הוגשה באמצעות עו"ד תומר ברם ממשרד ברם ושות' עורכי דין ועו"ד אלי אקסלרוד ממשרד אקסלרוד אוחנה ושות'. התובעים הם ארבעה מבעלי המניות ולשעבר מחזיקי אג"ח אי.די.בי אחזקות בראשות אוהד אלוני.

 

הרקע לבקשת התביעה הוא קריסת ערך תמורות הסדר החוב באי.די.בי אחזקות. לפי הבקשה, אלשטיין ובן משה קיבלו את השליטה באי.די.בי תוך הבטחה להחזר של 1.6 מיליארד שקל לנושים, כאשר בפועל שנה וחצי לאחר השלמת ההסדר עומדות התמורות לנושים על 512 מיליון שקל בלבד.

 

בין עילות הבקשה גם טרפוד עסקת כלל ביטוחוכן אי מימוש עסקת מכירה חלופית של כלל ובמקביל קידום מתן היתר שליטה בכלל דווקא לבעלי השליטה, החלטות שהכניסו את החברה לסחרור תזרימי וקריסת שווי המניה - צעד שבסופו של דבר אילץ את החברה לצאת בשורה של גיוסי הון באמצעות הנפקות זכויות, שבוצעו לטענתם שלא כדין ומבלי לקבל את מלוא האישורים הנדרשים, וגרמו לשחיקת הערך הכלכלי של הקבוצה.

 

לטענת התובעים אי מימוש עסקת כלל עם הקבוצה הסינית (JT) היה בעקבות העובדה כי "בעלי השליטה התנגדו בחירוף נפש לעסקה, ואף פעלו למנוע אותה ו/או נמנעו מלפעול לשם קידומה, בניגוד גמור להתחייבויותיהם ומצגיהם במסגרת ההסדר ובניגוד לחובות תום הלב החלים עליהם ביחס להתחייבויותיהם בהסדר החוב".

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

באשר לדירקטוריון טוענים התובעים כי: "הימנעות הדירקטוריון לנקוט צעדים לשימור עסקת כלל או לקידום עסקה חלופית, עולה לכדי התנהלות ביודעין תוך הפרה בוטה והתעלמות ברגל גסה מהוראות הממונה, שכן, ניסיון החברה לקבל היתר שליטה היה חסר תוחלת".

 

לתמיכה בטענות אלו נעזרים התובעים, ביו היתר, בתחלופת המכתבים האחרונה שהייתה בין בן משה לחברי הדירקטוריון על מנת להעיד כי מטרתם של בעלי השליטה מלכתחילה הייתה להביא לסיכול עסקת כלל עם הקבוצה הסינית ולגרום לשחיקת ערך של זכאי ההסדר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x