שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מנכ"ל חברת הייעוץ האמריקאית CBRE: "אי.די.בי צריכה למכור עכשיו את בניין HSBC בניו יורק"

וויליאם שאנאהאן טוען כי אם נכסים ובניין לא תממש את ההצעה בגובה 900 מיליון דולר, יאבד המומנטום. גם השמועות על כך שהבנק מחפש משרדים חדשים עלולות לפגוע במחיר

גולן חזני 07:5127.05.15

"זה הזמן המתאים לאי.די.בי למכור את בניין HSBC. אי־מכירתו היום עלולה להתברר כהימור שלא צלח", כך אומר ל"כלכליסט" הבעלים והמנכ"ל של חברת הייעוץ והנדל"ן האמריקאית CBRE, וויליאם שאנאהאן. 

CBRE, שמייצגת שחקנים מובילים בסצנת הנדל"ן הניו־יורקית והאמריקאית, ייצגה את חברת נכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי ברכישת בניין HSBC במנהטן, ניהלה את שיפוצו ופעלה להשכרת המשרדים בו.

 

אלשטיין מתנגד למכירה, בן־משה תומך בה

מכירת הבניין עלתה לכותרות בחודש לאחרון, לאחר ש"כלכליסט" חשף כי אי.די.בי ונכסים ובניין, שהבניין בבעלותה, קיבלו הצעות של כ־900 מיליון דולר לרכישתו. בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין התנגד למכירת הבניין, בעוד שותפו לשעבר מוטי בן־משה גרס שיש למכור אותו כדי לחזק את החברה־האם דסק"ש. הנהלת נכסים ובניין החליטה, בסופו של דבר, לבחון מכירה של 49% מהבניין. אם עסקה שכזו תצא לפועל, צפויים המתווכים בה, האחים שימל, לקבל יותר מ־10 מיליון דולר דמי תיווך.

 

"אנחנו נמצאים בשוק של מוכרים, והרבה מאוד כסף זורם מאסיה ומחפש נכסים איכותיים במנהטן ובארה"ב כולה", אומר שאנאהאן. "יש בעיר נכסים מעטים שהם אטרקטיביים כמו בניין HSBC, וכיום אין על המדף שום בניין בדירוג A (הדירוג של בניין HSBC — ג"ח). לכן יש התעניינות רבה בבניין, והיא שהניבה גם הצעה אטרקטיבית לרכישתו תמורת כ־900 מיליון דולר".

 

בניין HSBC בניו יורק בניין HSBC בניו יורק

 

שאנאהאן סבור שהגאות הזו לא תימשך עוד זמן רב, ומזהיר מפני פספוס המומנטום. "ייתכן מאוד שאנחנו נמצאים בשיא מגמת ההתייקרות, וירידות המחירים כבר מעבר לפינה", הוא אומר. "לכן ייתכן שהחלטה של אי.די.בי לא למכור עכשיו את הנכס תמחק חלק לא מבוטל מעליית הערך המשמעותית שרשמה החברה על הבניין בשלוש השנים האחרונות. גם העובדה שבשוק הנדל"ן של מנהטן מתרבות שמועות על כך שבנק HSBC מחפש חלופה לעשרות אלפי המטרים הרבועים שהוא שוכר בבניין, עלולה לפגוע במחיר המכירה ולדחוק אותו מטה".

 

בנק HSBC זקוק להיערכות של 3-4 שנים לצורך מעבר

"יש הבדל משמעותי בין מחיר שיזם מוכן לשלם עבור בניין שתפוסתו 99%, למחיר שאותו יזם יהיה מוכן לשלם עבור בניין שרק 50% ממנו מושכרים", אומר שאנאהאן.

 

"בהקשר הזה, הידיעה שהתפרסמה בבלומברג, ולפיה אנשי HSBC מחפשים חלופה, לא עושה שירות טוב לנכסים ובניין, ונכון יהיה לעשות מהלך מהיר ככל האפשר. גם אם אלה רק שמועות, הרי ששוכר בגודלו של HSBC זקוק להיערכות של 3–4 שנים לצורך העברת המטה שלו, כך שייתכן כי בתוך שנה תקבל נכסים ובניין הודעה על מעבר צפוי של מטה הבנק, דבר שיותיר אותה עם נכס פחות אטרקטיבי לרוכש פוטנציאלי", הוא אומר.

 

שאנאהן מתייחס גם לפורטפוליו של נכסים ובניין. "חברות שמחזיקות בכמה נכסים אטרקטיביים חופשיות יותר להחליט מתי לממש כל אחד מהם. אולם מבחינת נכסים ובניין מדובר בנכס מהותי, ולדעתי חבל להמתין. נדיר שנכס כזה מגיע לשוק, ואני יודע שעכשיו הבעלים יקבלו הרבה יותר מכל מה שחלמו עליו בעבר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x