$
בורסת ת"א

רוח גבית מהציבור: החתמים בהנפקה של אביב ארלון רכשו רק 3 מיליון שקל

החברה השלימה גיוס של 38 מיליון שקל בריבית מקסימלית של 5.8%, אף שהמכרז המוסדי נפל על יום קשה בשוק האג"ח

רעות שפיגלמן 14:4320.05.15

השלב הציבורי בהנפקת האג"ח של חברת הנדל"ן המניב, אביב ארלון, זכה לביקושי יתר, והחברה השלימה גיוס של 38 מיליון שקל לסדרת האג"ח החדשה (סדרה ה'). בשלב המוסדי גויסו 30 מיליון שקל והיתרה מהציבור. ביקושי היתר בשלב הציבורי הגיעו ל־22 מיליון שקל — פי ארבעה מהנדרש. מכיוון שכך, החתמים שהתחייבו בשלב המוסדי לקנות אג"ח ב־10 מיליון שקל, יכלו למשוך את ההתחייבות, ובסופו של דבר הם מהווים 2% בלבד מההנפקה.

 

מקורבים לאביב ארלון ולחתמים הסבירו כי המכרז המוסדי התקיים ביום חמישי האחרון, שהיה סוער בשוק האג"ח, ולכן המוסדיים היססו להשתתף בהנפקה והחתמים נאלצו להזמין כשליש מהסכום. אולם אחרי שהתבררו התוצאות החיוביות בשלב הציבורי ירד חלקם של החתמים. הנפקת האג"ח הלא מדורגות הסתיימה בביקושים של 52 מיליון שקל ונסגרה בריבית מקסימלית של 5.8%.

 

 

אייל לב ארי אייל לב ארי צילום: יונתן בלום

 

הריבית הנמוכה בשוק מאפשרת אמנם באחרונה תנאי הנפקה נוחים לחברות המבקשות לגייס חוב מהציבור, אולם השלב המוסדי של אביב ארלון נתקל בסנטימנט שלילי בשוק האג"ח. בשבוע שעבר נרשמה עלייה חדה בתשואות האג"ח הממשלתי, בשל ציפיות המשקיעים לעליית ריבית בארה"ב, שהקרינה גם על השוק הקונצרני.

 

דורון אביב, יו"ר ומבעלי השליטה באביב ארלון אמר ל'כלכליסט": "אין לחברה צורך מיידי בסכום שגויס, אולם התוכניות לפיתוח בסרביה דורשות תכנון עתידי ומימון, הן מהבנקים והן מהמוסדיים. החברה הגדילה בצורה ניכרת את ההון העצמי, התזרים חיובי וה־NOI משקף ביצועים טובים". עוד ציין אביב כי "לצורך פירעון איגרות החוב יש לחברה כיום כסף זמין". עם סיום ההנפקה יהיו בקופתה של אביב ארלון מזומנים בהיקף של 120 מיליון שקל.

 

שווי השוק של אביב ארלון, שהחלה לפעול לפני חמש ומתמקדת בנדל"ן בסרביה ובארה"ב, הוא 108 מיליון שקל. בארה"ב מפעילה החברה 10 מרכזים מסחריים בשטח כולל של 212 אלפי מ"ר, בשיתוף פעולה עם תאגידים מקומיים. הרווח התפעולי בארה"ב עמד על 28 מיליון שקל ב־2014. בסרביה יש לחברה שלושה מרכזים מסחריים — אחד שבנייתו הסתיימה ושניים בתהליכי הקמה. הרווח התפעולי בסרביה ב־2014 עמד על 12.5 מיליון שקל. אביב ארלון מנוהלת על ידי המנכ"לים המשותים יפתח אלוני ואייל לב ארי, השותפים עם אביב בשליטה בחברה.

 

לאביב ארלון יש שתי סדרות אג"ח רגילות נוספות — אג"ח סדרה ג' שנסחרת בתשואה של 2.6%, ואג"ח סדרה ד' עם תשואה גבוהה יותר של 4.5% — וסדרה נוספת של אג"ח להמרה. מניית החברה עלתה בשבוע האחרון ב־9%, ומתחילת השנה במעט יותר מ־7%. תזרים המזומנים המתואם של אביב ארלון מפעילות שוטפת השתפר ב־2014 ועמד על 3.3 מיליון שקל, וגם ההון העצמי גדל כמעט ב־50% ל־193 מיליון שקל בסוף 2014. אביב ארלון הציגה ב־2014 צמיחה של 10% בהכנסות ל־14.5 מיליון שקל לעומת השנה המקבילה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x