$
שווקי חו"ל

לראשונה מאז 1960: מדד מחירים שלילי שנתי בבריטניה

המחירים לצרכן עלו במאי ב-0.4% לעומת אפריל, אולם בחישוב 12 חודשים לאחור נרשמה ירידה של 0.1%. הסיבות המרכזיות: התחרות ברשתות המזון והירידה במחיר הנפט. שר האוצר ג'ורג' אוסבורן: "מדובר בחדשות טובות לאזרחים הבריטים"

שירות כלכליסט 12:4019.05.15

מדד המחירים לצרכן בבריטניה בחישוב 12 חודשים לאחור נפל במאי אל מתחת לאפס, לראשונה מאז שנות ה-60. על פי הדו"ח שפרסמה היום (ג') לשכת הסטטיסטיקה המרכזית, המחירים לצרכן עלו במאי ב-0.4% אולם בחישוב שנתי רשמו ירידה של 0.1%.

 

אחת הסיבות לירידה נובעת מכך שחג הפסחא נפל השנה מוקדם יותר והוביל לירידת מחירי הטיסות. סיבות נוספות קשורות למלחמות הסופרמרקטים שהובילו לירידות מחירים ולצניחה במחירי הנפט.

 

על פי הדו"ח, מדובר בפעם הראשונה שמדד המחירים לצרכן עומד על שיעור שלילי מאז החל התיעוד הרשמי ב-1996. בהתבסס על מדדים ברי השוואה, עולה כי זו גם הפעם הראשונה שהממלכה נכנסה לדפלציה מאז 1960.

 

הבנק המרכזי במדינה חזה כי האינפלציה תהפוך שלילית בשלב מסוים השנה, אך העריך כי המחירים ישובו לעלות במהירות. הכלכלנים מסכימים עם דעה זו, והדגישו כי להערכתם אין סיבה לחשש שבריטניה תיפול לדפלציה מלאה, שמוגדרת כירידה מתמשכת ביוקר המחיה, ולא ירידה זמנית מתחת לאפס.

 

 צילום: רויטרס

 

שר האוצר ג'ורג' אוסבורן, המתכוון להשיק בקרוב סדרה חדשה של צעדי צנע, הגיב על הנתונים וציין כי מדובר בחדשות טובות לבריטים. "אלו הן חדשות טובות לתקציבים של המשפחות, כעת שהמחירים נמוכים מכפי שהיו לפני שנה. כפי שנגיד הבנק אמר רק לפני שבוע, אל לנו לבלבל זאת עם דפלציה מזיקה". לדבריו, יש להתמקד בהשפעות החיוביות שבאות לידי ביטוי במחירי מזון ואנרגיה נמוכים יותר למשקי הבית. "אנחנו ממשיכים לשמור מפני סיכוני דפלציה, והמערכת שלנו מצוידת היטב להתמודד איתם כשיגיעו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x