שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

המשנה למנכ"ל משרד הביטחון לשעבר מקים עוד בית זיקוק באפריקה

חברת צירון הבורסאית שבשליטת רוני צוקרברג ושבראשה עומד יחיאל חורב - שכיהן בעבר כממונה על הביטחון במערכת הביטחון - תקבל בתמורה -7% ממניות חברת הפרויקט. מניית צירון מזנקת בכ-40% בבורסת ת"א

אורן פרוינד 12:5704.05.15

חברת צירון הבורסאית העוסקת במתן ייעוץ ויזום עסקאות בתחום בתי הזיקוק, חתמה היום על מזכר הבנות להקמה של בית זיקוק שני באפריקה. החברה שבשליטת איש העסקים רוני קופרברג חתמה היום על מזכר הבנות עם חברת ERLL - ECOWAS Refinery Liberia Limited, חברת אנרגיה ממדינת ליבריה שבאפריקה, לצורך הקמת בית זיקוק בעל כושר ייצור של 100 אלף חביות ביום. 

יו"ר הדירקטוריון של צירון הוא יחיאל חורב, שכיהן במשך שנים כמשנה למנכ"ל משרד הביטחון וראש המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון), וסיים את תפקידו זו ביולי 2007,

 

ERLL זכתה במכרז רשמי של חברת בתי זיקוק לנפט של ליבריה, LPRC - Liberian Petroleum Refinery Company, שהינה בבעלות מלאה של ממשלת ליבריה, להגשת תכניות ובדיקת היתכנות להקמת בית זיקוק חדש.

 

בתמורה לשירותים המקצועיים שתספק צירון להקמת בית הזיקוק, יוקצו לה מניות בחברה שתפעיל את הפרויקט בשיעור שלא יפחת מ-7%, באמצעות הקצאת מניות בלתי ניתנות לדילול.  

 

עבור צירון מדובר במזכר הבנות שני שנחתם בחודש האחרון. לפני שבועיים חתמה צירון על מזכר הבנות להקמה של בית זיקוק חדש במדינת גאנה שבאפריקה בהשקעה של 80 מיליון דולר.

 

המשקיעים בבורסת תל אביב אהבו מאוד את הדיווח של צירון, והחברה רושמת היום זינוק של כ-40% במחזור גבוה בבורסה המקומית.

 

במסגרת מזכר ההבנות הוסכם כי יוקצו ל- LPRC וממשלת ליבריה (באמצעות נציבות ההשקעות הלאומית של ליבריה) מניות בכורה א' בשיעור של 20% מהון המניות המונפק של החברה המשותפת או של ERLL, בתמורה לסיוע ומתן שירותים החיוניים לצורך ביצוע הפרויקט. אלה כוללים, בין היתר, את אספקת הרישיונות הנדרשים להקמת הפרויקט ולשיווק והפצת תוצריו לאחר הקמתו. סיוע נדרש גם בהשגת ויזות כניסה/יציאה, היתרים, אישורים רלבנטיים מהרשויות המקומיות בליבריה, אשר נחוצים להקמת בית הזיקוק בליבריה.

 

צירון החלה להיסחר בבורסת תל אביב ביולי 2014 בקול תרועה. ביום המסחר הראשון שלה בתל אביב, לאחר שיצק קופרברג את הפעילות החדשה, עלה שוויה של החברה לשווי עצום של 6 מיליארד שקל ובסופו נסגר בשווי של 1.1 מיליארד שקל. יום לאחר מכן המניה כבר נחתכה ב־95% לשווי של 62 מיליון שקל בלבד בעקבות התערבות של הנהלת הבורסה והרשות לני"ע.

 

קופפרברג יצק לשלד הבורסאי את החברה הפרטית שלו אמבר (שהפכה לצירון), שמחזיקה בית זיקוק מאופסן בשטח סחר חופשי בנמל Famagusta בצפון קפריסין ומוכן לשינוע לכל מקום בעולם. בית הזיקוק הינו בעל כושר ייצור של 100 אלף חביות ביום וההון העצמי של החברה עומד על כ-32 מיליון דולר. ביולי 2014 כשהחלה החברה להיסחר בתל אביב פעילות החברה הוערכה בשווי של 40 מיליון דולר (140 מיליון שקל) על ידי חברת הייעוץ CUBE.

 

 

יחיאל חורב יחיאל חורב צילום: סבסטיאן שיינר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x