שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

אפשר גם בחו"ל: צירון הישראלית מקימה בית זיקוק בגאנה

צירון תשקיע במיזם 80 מיליון דולר, ותפעל בחודשים הקרובים לצד חברת האנרגיה הבינ"ל אוסם אנרג'י להשגת המימון הנדרש. מניית צירון מזנקת ביותר מ-100% בבורסת ת"א

אורן פרוינד 12:3320.04.15

בשעה שהרוחות במפרץ חיפה סוערות סביב נתונים שפרסם משרד הבריאות אודות הזיהום של בתי הזיקוק בחיפה, חברה ישראלית מקדמת בימים אלו הקמה של בית זיקוק חדש במדינת גאנה שבאפריקה בהשקעה של 80 מיליון דולר.

מי שעומדת מאחורי ההקמה של בית הזיקוק החדש באפריקה היא חברת צירוןהישראלית (בז"צ), חברת הייעוץ ויזום לבתי זיקוק שבשליטת (49%) איש העסקים רוני קופרברג. יו"ר הדירקטוריון של החברה הוא יחיאל חורב, מי שהיה המשנה למנכ"ל משרד הביטחון וראש המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון) עד יולי 2007.

 

מה דעתך על מניית צירון:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

צירון, לשעבר השלד הבורסאי איי.פי.סי, חתמה הבוקר על מזכר הבנות עם חברת האנרגיה הבינלאומית אוסם אנרג'י (Osam Energy) לשיפוץ והקמה מחדש של בית זיקוק שבבעלותה במדינת גאנה, בהשקעה של 80 מיליון דולר. ההשקעה מורכבת מהשקעה של עד 40 מיליון דולר לרכישת רכיבי בית הזיקוק, והשקעה של עד 40 מיליון דולר נוספים לשיפוצם של הרכיבים.

 

המשקיעים בבורסת תל אביב אהבו מאוד את הדיווח של צירון, והחברה מכפילה הבוקר את שוויה לשווי של 16 מיליון שקל תוך שהיא מרכזת מחזור מסחר חריג של מיליון שקל (נכון ל-12 בצהריים) לעומת מחזור מסחר ממוצע יומי של כ-25 אלף שקל בחודש האחרון.

 

צירון החלה להיסחר בבורסת תל אביב ביולי 2014 בקול תרועה. ביום המסחר הראשון שלה בתל אביב, לאחר שיצק קופרברג את הפעילות החדשה, עלה שוויה של החברה לשווי עצום של 6 מיליארד שקל ובסופו נסגר בשווי של 1.1 מיליארד שקל. יום לאחר מכן המניה כבר נחתכה ב־95% לשווי של 62 מיליון שקל בלבד בעקבות התערבות של הנהלת הבורסה והרשות לני"ע.

 

קופפרברג יצק לשלד הבורסאי את החברה הפרטית שלו אמבר (שהפכה לצירון), שמחזיקה בית זיקוק מאופסן בשטח סחר חופשי בנמל Famagusta בצפון קפריסין ומוכן לשינוע לכל מקום בעולם. בית הזיקוק הינו בעל כושר ייצור של 100 אלף חביות ביום וההון העצמי של החברה עומד על כ-32 מיליון דולר. ביולי 2014 כשהחלה החברה להיסחר בתל אביב פעילות החברה הוערכה בשווי של 40 מיליון דולר (140 מיליון שקל) על ידי חברת הייעוץ CUBE.

 

בית זיקוק בית זיקוק צילום: בלומברג

 

מימון הפרויקט

המימון לפרויקט בגאנה עדיין לא נחתם - החברות אמנם חתמו על הסכם השיפוץ של המתקן, אולם המימון שלו טרם בוצע. הצדדים הסכימו כי במשך תקופה של חצי שנה לאחר חתימת הסכם המכירה ורכישה, תפעל החברה המשותפת לגיוס מימון הנדרש לרכישת בית הזיקוק והשיפוץ שלו. החברות הודיעו כי יפעלו בשיתוף פעולה למטרת גיוס ההון הנדרש, באמצעות הכנסת משקיעים מקומיים או בינלאומיים ובנקים מקומיים.

 

במסגרת מזכר ההבנות נקבע כי צירון ואוסם אנרג'י ישתפו פעולה באמצעות חברה משותפת בחלקים שווים, שמטרתה רכישה, שיפוץ והקמה מחדש של בית הזיקוק בגאנה. אוסם אנרג'י תסייע ותספק לחברה המשותפת את כל האישורים והרישיונות הנדרשים מהרשויות המקומיות בגאנה, ולשיווק והפצת תוצריו לאחר הקמתו. כמו כן, אוסם אנרג'י תבטיח את זמינות האתר המיועד להקמת בית הזיקוק, שגודלו מוערך בכ- 400 דונם, רבע מגודלו של בבתי הזיקוק ומיקומו באיזור החוף הדרומי של גאנה.

 

תוקפו של מזכר ההבנות שתואר לעיל הינו לתקופה של 6 חודשים מיום חתימת מזכר ההבנות. אם הצדדים לא יצליחו לממש את המטרות והתחייבויות על פי מזכר ההבנות, אזי הוסכם כי הצדדים ישקלו אפשרויות אחרות לקידום הפרויקט, לרבות האפשרות להקים את בית הזיקוק במיקומים אחרים בגאנה, או מחוצה לה. החברה מבקשת לציין כי פרטי מזכר ההבנות צפויים להשתנות במשא ומתן שצפוי להתנהל בסוף החודש בין קופרברג לבין מנכ"ל אוסם אנרג'י בעיר אקרה, בירת גאנה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x