$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

על סף חתימה: קבוצת אלון תהפוך לבעלת המניות הגדולה בדלק US

העסקה שצפויה להיחתם בעוד שבועיים־שלושה תכלול מזומנים והחלפת מניות. קבוצת אלון תקבל 250 מיליון דולר במזומן ו־10% מדלק US. דלק US תקבל את השליטה (48%) באלון USA. החברה הממוזגת תכלול 5 בתי זיקוק ו־682 תחנות דלק וחנויות נוחות

גולן חזני 08:4314.04.15

עסקת רכישת 48% ממניות אלון USAעל ידי חברת דלק US מידי קבוצת אלון, עומדת לפני סגירה. ל"כלכליסט" נודע כי המשא ומתן בין הצדדים נמצא בשלבים סופיים וחתימה על העסקה צפויה בשבועיים־שלושה הקרובים.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי תמורת העסקה תכלול מזומן והחלפת מניות, ובסיומה תהפוך קבוצת אלון שבשליטת שרגא בירן וארגוני הקיבוצים לבעלת המניות הגדולה בדלק US ותחזיק ביותר מ־10% ממניות החברה.

 

 

היקף המזומן שתקבל קבוצת אלון יעמוד על כ־250-150 מיליון דולר. שוויין של 48% המניות של אלון USA שבאחזקת קבוצת אלון עומד על כחצי מיליארד דולר.

 

למעשה מדובר במצב שבו קבוצת אלון תחזיק בשליטה בדלק US ואילו האחרונה תחזיק בשליטה (48%) באלון USA. מיזוג זה ייצור חברה אחת שתחזיק בנכסים של שתי החברות. אלון תתרום לחברה הממוזגת את בתי הזיקוק בטקסס, לואיזיאנה וקליפורניה ואת 308 תחנות התדלוק וחנויות הנוחות 7-Eleven. דלק תתרום את בתי הזיקוק בטקסס וארקנסו וכן 374 תחנות תדלוק וחנויות נוחות בשבע מדינות בדרום־מזרח ארצות הברית. האחיזה הרוחבית של הנכסים בחברה הממוזגת תקיף למעשה את כל החלק הדרומי של ארה"ב.

 

עבור קבוצת אלון העסקה חיונית כדי להצטייד במזומנים להסדר החוב שאליו היא עומדת להגיע עם מחזיקי האג"ח שלה על חוב של 2.2 מיליארד שקל. המכירה תאפשר לחברה לבצע פירעון מוקדם של 850 מיליון שקל מהסכום כדי להקטין את רמת המינוף שלה.

 

שרגא בירן שרגא בירן צילום: אוראל כהן

 

האיש החזק בדלק US הוא עוזי ימין, מי שהקים עבור קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה את פעילותה בארה"ב. קבוצת דלק נותרה עם אחזקה של 5.8% מדלק US אחרי שמכרה את רוב אחזקותיה תמורת כ־4.5 מיליארד שקל. עם דילול אחזקותיה של קבוצת דלק התמנה ימין, לצד תפקידו כמנכ"ל, גם כיו"ר ונשיא דלק US. ימין, שמחזיק ב־0.8% מדלק US, דוחף לעסקה מתוך ראייה אסטרטגית של הסינרגיה בין החברות ולאחר שלאורך שנים התנהלה תחרות סמויה ביניהן על הביצועים.

 

כיום דלק נסחרת בארה"ב לפי שווי של 2 מיליארד דולר, שווי כפול משווייה של אלון USA שעומד על מיליארד דולר בארה"ב. מניית דלק US צנחה אתמול בבורסת ניו יורק ביותר מ־3% לאחר שגולדמן זאקס הוריד את ההמלצה למניה מקניה לניטרלי במחיר יעד של 43 דולר. בעלי המניות הגדולים של דלק US הם מוסדיים אמריקאיים, בהם ברקליס 6.6%, ואנגארד (6.2%) ובלאקרוק (5.8%).  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x