$
בורסת ת"א

"אלון תסגור את הפעילויות ההפסדיות שלא תצליח למכור"

אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון, אמר באסיפת מחזיקי האג"ח אתמול כי "תוצאות הקבוצה ב־2014 לא יהיו טובות". ההצעה הסופית לשטר הנאמנות של הקבוצה כוללת בטחונות והגדלת עמלה על פירעון מוקדם, אך המוסדיים טוענים כי ההצעה לא מספקת

גולן חזני 08:0430.03.15

על רקע המגעים למכירת השליטה בחברה־הבת אלון USA תמורת 2 מיליארד שקל, קיימה אתמול קבוצת אלון אסיפה של מחזיקי האג"ח לקראת הצבעה לשינוי שטר הנאמנות. ההצבעה תתבצע עד יום רביעי השבוע. 

אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון, היה נציג הקבוצה באסיפה. קפלן התייחס למצבה של קבוצת אלון ואמר כי "אנחנו עושים לילות כימים כדי לעלות על פסי התייצבות ולחזור לצמיחה ולרווחיות. התוצאות של אלון ל־2014 לא יהיו טובות". קפלן הוסיף גם כי "אנחנו פועלים למכור פעילויות הפסדיות, ואת אלו שלא נצליח למכור במשך תקופה ארוכה אנחנו נסגור".

 

הקבוצה, בשליטתו של שרגא בירן, נאלצה להכניס בהצעה הסופית שיפורים נוספים לטובת מחזיקי האג"ח. אך בחלקה השני של האסיפה, שבה השתתפו הגופים המוסדיים בלבד, נשמעו טענות כי ההצעה עדיין אינה מספקת. "אני לא רואה שום סיבה להיענות להצעה הזו, אין בה שום דבר שיכול לשכנע אותי שהמצב משתפר. למה שנוותר על הפירעון המיידי ועל עמלת הפירעון המוקדם? הקדמת התשלומים היא טכנית והשעבוד לא רלבנטי כי בהליך של חדלות פירעון נוכל לקחת לידינו את כל הנכסים", אמר מנהל בכיר בגוף מוסדי. מחזיקי החוב המוסדיים הגדולים הם בתי ההשקעות פסגות ואנליסט וחברות הביטוח כלל ביטוח והפניקס.

 

אלון קבוצת דלק מבקשת להקדים תשלומים למחזיקי האג"ח, כדי להרוויח שנתיים לטובת מימוש נכסים ושיפור הנזילות והחוסן הפיננסי שלה; לשנות את הטריגר לפירעון מיידי של החוב במקרה של הורדת דירוג; ולבטל עמלת (קנס) פדיון מוקדם, וזאת בתמורה לשיפור ביטחונות. מדובר במתן שעבוד ראשון למחזיקי האג"ח על כל מניות אלון גז. שעבוד מניות אלו דורש אישור של הממונה על הנפט, כיוון שהחברה מחזיקה ב־4% ממניות מאגר תמר. אלון הקציבה שמונה חודשים להשגת האישור, ואם לא יושג, יחזור שטר הנאמנות לנוסחתו המקורית. בנוסף החברה תעניק למחזיקי האג"ח שעבוד שלילי על 25% ממניות אלון USA, הנסחרת בשווי של 900 מיליון דולר בבורסת ניו יורק. אלון מתחייבת להעביר כל תמורה ממימוש המניות ישירות למחזיקי האג"ח, ואלו שלא ימומשו עד סוף 2016 יועברו לשעבוד ראשון למחזיקים.

 

החברה, שחובה למחזיקי האג"ח הוא 2.2 מיליארד שקל, תקדים את תשלום קרן של 270 מיליון שקל מינואר 2016 לספטמבר 2015 ותשלום קרן של 280 מיליון שקל מינואר 2017 ליוני 2016.

 

בנוסף אלון מבקשת אפשרות לפרוע עד 500 מיליון שקל נוספים במחיר פארי פלוס 1% עד סוף ספטמבר 2016, ובלבד שהמקור יהיה מניות אלון ארה"ב. אלון הכניסה סעיף לשטר הנאמנות המאפשר לה למכור מניות אלון ארה"ב לא רק תמורת מזומן אלא גם תמורת ני"ע סחירים. אף שבאסיפה לא ניתנה שום התייחסות למכירת השליטה לדלק ארה"ב, הרי שסעיף זה רומז על כוונת החברה לבצע את המכירה. על פי ההערכות המכירה לדלק US צפויה להתבצע בחלקה במניות.

 

שרגא בירן שרגא בירן צילום: אוראל כהן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x