שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

שטראוס קפה הגישה לרשות ני"ע בארה"ב תשקיף חסוי לקראת הנפקה

שטראוס עדכנה כי יחד עם TPG, השותפה בחברת הקפה, החלה בהיערכות להנפקה - שתתבצע שנה לאחר המועד שתוכנן במקור. ירידה בהוצאות המימון סייעה לשטראוס לסיים את השנה עם עלייה של כ-10% ברווח הנקי ל-489 מיליון שקל

נורית קדוש 10:0423.03.15

שטראוסו-TPG - השותפות בשטראוס קפה (TPG ב-25.1% והיתרה של שטראוס) - בדרך לבורסה בארה"ב. שנה לאחר סיום הסכסוך העסקי ביניהן בבית המשפט בהולנד, הגיעו שטראוס גרופ וקרן TPG להבנות ביחס להנפקת החברה. הצדדים הגישו טיוטת תשקיף חסויה לרשות לניירות ערך האמריקאית במסגרת, היערכות להנפקה של מניות שטראוס קפה בבורסה שמעבר לים.

 

התשקיף הוגש לאחר ששטראוס גרופ הגיעה להסכם עם TPG לגבי תהליך ביצוע ההנפקה, אופן הקצאת המניות בהנפקה וזכויות בעלי המניות לאחר ביצוע ההנפקה.

 

מה דעתך על מניית שטראוס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בשטראוס מדגישים כי אין כל וודאות שההנפקה אכן תושלם, ואם תושלם, באיזה מועד. "השלמת ההנפקה תלויה בגורמים רבים שלחברה ולשטראוס קפה אין כל שליטה עליהם, בין היתר, קבלת אישורים רגולטורים של רשות ניירות ערך האמריקאית והבורסה בארה"ב בה צפויות מניות שטראוס קפה להירשם למסחר", נאמר בדיווח החברה לבורסה.

 

ההנפקה המיועדת נדחתה למעשה בכשנה.  אז התקיימה פגישה עם שלושת החתמים שנבחרו, ברקליס, סיטי וגולדמן סאקס,עם נציגים של Centerview שמייעצים לשטראוס, ושל מורגן סטנלי המייעצים ל–TPG. הצדדים סיכמו אז שההנפקה תתקיים ביולי 2014, ככל הנראה בבורסה של ניו יורק (NYSE).

 

שוויה של שטראוס קפה היה אחד מנקודות המחלוקת בין שטראוס ל–TPG. מקורבים לקרן טענו כי יש להנפיק את שטראוס קפה לפי שווי חברה של 2 מיליארד דולר, אך שטראוס התנגדה בטענה שמדובר בשווי גבוה שנועד לתרום לקרן שנערכת למכור את חלקה בתום התהליך.

 

גדי לסין מנכ"ל שטראוס גדי לסין מנכ"ל שטראוס

 

דוחות שטראוס

השפעת שערי המטבע הובילה לקפאון במכירות קבוצת שטראוס בשנה החולפת - אלו הסתכמו ב- 8.14 מיליארד שקל, בדומה לשנה הקודמת. גם הרווח הגולמי נותר בגובה 3.1 מיליארד שקל, כפי שהיה בשנת 2013. בנטרול השפעת שערי המטבע, רשמה שטראוס עליה של 4.2% במכירות השנתיות. 

 

למרות הקפאון, בשורת הרווח הנקי של החברה נרשמה עלייה של 9.8% ל-489 מיליון שקל. העלייה ברווח הנקי נובעת בין היתר מירידה חדה (38%) בהוצאות המימון ומירידה במיסים על הכנסה בשיעור 8.2%.

 

למרות השמירה על רמתו של הרווח הגולמי, צנח הרווח התפעולי של הקבוצה ב- 3.1% והסתכם ב-746 מיליון שקל. זאת בין היתר בשל הגברת מאמצי השיווק שבאו לידי ביטוי בעלייה של 2.3% בהוצאות המכירה והשיווק.

 

ההאטה במכירות המזון בשוק הישראלי השפיעה לרעה גם על פעילות החברה בשוק המקומי שרשמה ירידה של 0.9% ביחס לשנת 2013 והסתכמה ב-2.97 מיליארד שקל.

 

בהשפעת שערי המטבע, חברת הקפה רשמה ירידה של 3% במכירות - אלה הסתכמו ב-3.8 מיליארד שקל. תחום הממרחים והמטבלים רשם עלייה של 13.9%. מכירות תחום המים ומקס ברנר בחו"ל צמחו ב- 10% והסתכמו ב- 660 מיליון שקל.

 

שכרו של גדי לסין, נשיא ומנכ"ל קבוצת שטראוס הסתכם בשנה החולפת 1.8 מיליון שקל ברוטו. בנוסף, זכה לסין למענק בגובה 1.7 מיליון שקל. חלק מסכום המענק יידחה לשנה הבאה וישולם בסמוך למועד הדוחות הכספיים בשנתיים הבאים ובתנאי שגם בהם יתקיימו תנאי הסף לקבלת המענק.

 

עפרה שטראוס בעלת השליטה בשטראוס עפרה שטראוס בעלת השליטה בשטראוס צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x