$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דודי ויסמן יעביר לביהמ"ש את הסכסוך עם שרגא בירן

ל"כלכליסט" נודע כי ויסמן צפוי לצאת למאבק משפטי מול בן משפחתו ושותפו לחברת ביילסול השקעות המחזיקה בקבוצת אלון

גולן חזני 08:2417.03.15

התפטרותו של דודי ויסמן מתפקידיו כמנכ"ל אלון רבוע כחול ויו"ר מגה רחוקה מלסמן את סיום המאבק בינו לבין שרגא בירן. ל"כלכליסט" נודע כי ויסמן צפוי לצאת למאבק משפטי מול בן משפחתו ושותפו (80%) לחברת ביילסול השקעות המחזיקה (53%) בקבוצת אלון.  

לצורך המאבק המשפטי שכר ויסמן את שירותיו של עו"ד איל רוזובסקי, והוא צפוי לתבוע את בירן על פגיעה קשה בזכויותיו ועושק בעל מניות מיעוט בביילסול, שבה מחזיק ויסמן ב־20% מהמניות, וידרוש את פירוק השותפות ביניהם. ויסמן, ככל הנראה, יטען כי בירן החליט לנשל אותו מתפקידיו באופן חד־צדדי, זאת למרות הבנות שהיו ביניהם לגבי אופן ניהול החברה.

 

הליך הגישור פוצץ

 

בירן וויסמן ניהלו הליך גישור לנושא ההיפרדות ביניהם בפני עו"ד אלי זהר. ויסמן עשוי לטעון בביהמ"ש כי השניים כבר הגיעו לסיכום בהליך הגישור לגבי השווי שבו ירכוש ויסמן את מניותיו של בירן בביילסול, אולם בירן נסוג מהסיכום. בעבר העלו מקורביו של ויסמן את הטיעון הזה, אך בירן מצדו הכחיש עד היום כל טענה שהעלה ויסמן.

 

מהלך התביעה שמתכוון ויסמן להגיש עשוי להביא לכך שבית המשפט הוא זה שייקבע את תנאי ההיפרדות, וייתכן כי הפרידה תלווה בחלוקה של החברות־הבנות בקבוצה לפי יחס המניות של כל אחד מהשותפים בחברה־האם. בכל מקרה, הליך משפטי עלול להפריע למהלך של הסדר החוב שהנהלת קבוצת אלון, בראשות בירן ומנכ"ל הקבוצה, אביגדור קפלן, מנהלת מול הגופים המוסדיים על חוב של אלון בהיקף 2.2 מיליארד שקל

לבעלי האג"ח.

 

מימין: שרגא בירן ודודי ויסמן. הסכסוך יגיע לביהמ"ש מימין: שרגא בירן ודודי ויסמן. הסכסוך יגיע לביהמ"ש צילום: אוראל כהן עמית שעל

 

לנהל את המלחמה מבחוץ

 

לדברי מקורב לקבוצת אלון, ויסמן התפטר מתפקידיו בקבוצה לאחר שהחליט כי מוטב לו להילחם בבירן מחוץ לחברה ולא מתוכה.

ביילסול השקעות מחזיקה בקבוצת אלון בשותפות עם ארגון הקניות של הקיבוצים שמחזיק ב־47% ממניות החברה. אלון מחזיקה בשליטה (72.7%) בקבוצת רבוע כחול שכוללת את תחנות הדלק דור אלון (100%), רשת הקמעונאות מגה (100%), קבוצת נעמן (100%) ואחזקות נוספות. אלון מחזיקה גם בשליטה (55%) בחברת אלון US, חברת אנרגיה המחזיקה בבתי זיקוק ותחנות תדלוק וחנויות נוחות בארה"ב.

 

בירן החליט להדיח את ויסמן לפני כשנה מתפקיד ניהול הקבוצה על רקע ביצועיה הכושלים של רשת הקמעונאות מגה. הוא גייס לתפקיד יו"ר ביילסול את יונל כהן, והשניים הובילו לאי־חידוש חוזהו של ויסמן כמנכ"ל אלון בדצמבר 2013 ובמקומו מונה אביגדור קפלן. הקיבוצים תמכו במהלך זה לאחר שאיציק באדר, שנחשב בן ברית של ויסמן, סיים את כהונתו בארגון גרנות, ובמקומו מונה כיו"ר עמית בן־יצחק שחבר לבירן. קפלן נכנס כדירקטור לרבוע כחול בכדי להוביל להדחת ויסמן גם מתפקיד מנכ"ל חברה זו, אולם ויסמן הקדים אותו, הודיע שלשום על התפטרותו ואמר ל"כלכליסט": "בירן והקיבוצים לא הזרימו שקל אחד לאלון מעולם".

 

"דודי בנה את הקבוצה"

 

אתמול שיגר בן־יצחק מכתב לעובדי רבוע כחול שבו הודה לוויסמן על 21 שנות עבודה: "דודי השכיל לבנות את הקבוצה, ויחד עם ציבור המנהלים והעובדים המסורים, ובגיבוי מלא של הבעלים, הפך את אלון למותג של הצלחה. הכניסה וההתרחבות המתמדת לתחומים חדשים של הקבוצה אפשרה לה לפרוץ לשווקים נוספים והביאה אותה למקום שבו היא ניצבת היום.

 

"אלון רבוע כחול הנה קבוצת הקמעונאות הגדולה בישראל עם נכסים אסטרטגיים משמעותיים והיא אחת הקבוצות החזקות והמשפיעות ביותר במשק הישראלי. מדובר בשינויים בהנהלת קבוצת אלון רבוע כחול, כך שכל חברה בקבוצה תמשיך להיות מנוהלת על ידי הנהלתה שלה ותמשיך ביישום תוכניות העבודה הקיימות שלה, לרבות רשת מגה שנמצאת בשלבי יישום תוכנית אסטרטגית מקיפה על כלל מרכיביה".

 

בירן והקיבוצים מקווים כי הנהלת החברות־הבנות של רבוע כחול ובעלי התפקידים בהן ימשיכו בעבודתם וכי תימנע נטישה של מנהלים בכירים המזוהים עם ויסמן ואשר מונו על ידיו. זאת, בכדי למנוע זעזועים בקבוצה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x