$
בורסת ת"א

ממשיכים לברוח: פדיון שבועי של 3.7 מיליארד שקל מהקרנות הכספיות

התערבות רשות ני"ע בניסיון לעצור את השיטפון לא בלמה את המשך הנטישה של הכספיות. מנתוני מיטב-דש עולה כי קצב הגיוסים לקרנות הנאמנות המסורתיות נחתך ב-50% בשבוע האחרון. למרות הירידות באפיק הממשלתי, 330 מיליון שקל גויסו השבוע לקרנות אג"ח מדינה

רחלי בינדמן 11:0215.03.15

קרנות הנאמנות המסורתיות רשמו בשבוע החולף גיוסים של מעל מיליארד שקל, כשהרוח הגבית של הריבית הנמוכה ממשיכה לנשוב. מתוך הגיוסים, 700 מיליון שקל נותבו לקרנות מנוהלות ו-300 מיליון שקל למחקות. כך עולה מנתוני בית ההשקעות מיטב-דש.  

מנגד, הקרנות הכספיות ממשיכות לדמם, וזאת חרף התערבות מצד רשות ני"ע - כפי שנחשף ב"כלכליסט", פנתה הרשות ליועצים בבנק וביקשה מהם לחשוב פעמיים לפני החלטה על פדיון כספי לקוחות מהקרנות הכספיות (וזאת משיקולי מס). הכספיות איבדו בשבוע החולף 3.7 מיליארד שקל, סכום דומה לסכום שנפדה בשבוע שקדם לו.

 

בראש המגייסות - קרנות אג"ח כללי עם גיוסים של 570 מיליון שקל וקרנות אג"ח מדינה שגייסו 330 מיליון שקלים. בלטו בגיוסים קרנות מחקות על מדדי אג"ח חברות, עם 70 מיליון שקל, וקרנות מחקות על מדדי מניות בארץ ובחו"ל עם גיוסים של 120 מיליון שקל.

 

המסחר בשבוע החולף התאפיין במגמה מעורבת שהתבטאה מחד, בעליות שערים במדדי המניות, ומנגד בירידה במדדי אגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות. חרף הירידות, כאמור, הגיוסים באפיקים אלו נמשכו.

 

עם זאת, הקרנות המסורתיות גייסו השבוע כמיליארד שקל כאמור - מדובר בירידה של כ-50% בקצב הגיוסים היומי הממוצע לעומת השבוע הקודם. מתחילת החודש, הגיוסים בקרנות המסורתיות מסתכמים בכ-2.7 מיליארד שקל, מתוכם כ-1.9 מיליארד שקל נותבו לקרנות המנוהלות וכ-800 מיליון שקל לקרנות המחקות. מרבית הגיוסים מתחילת החודש התרכזו בקרנות אג"ח כללי וקרנות אג"ח מדינה שגייסו יחד כ-2.25 מיליארד שקל, המהווים כ-80% מכלל הגיוסים בקרנות המסורתיות.

 

קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית, קרנות 10/90 וכו', רשמו השבוע גיוסים של כ-570 מיליון שקל - צניחה של כ-40% בקצב הגיוסים הממוצע לעומת השבוע הקודם. מתחילת החודש, הגיוסים בקרנות אג"ח כללי מסתכמים ב-1.3 מיליארד שקל, והן מובילות בהיקף הגיוסים.

 

אגרות החוב הקונצרניות נסחרו השבוע במגמה שלילית - מדדי התל-בונד רשמו ירידות שערים של עד כ-0.8%, ובהמשך מדד קונצרני כללי התממש ב-0.3%. בעקבות התשואות השליליות, קרנות אג"ח קונצרני איבדו השבוע כ-70 מיליון שקל, זאת לעומת גיוסים של כ-30 מיליון שקל בשבוע הקודם. מתחילת החודש, הקרנות הקונצרניות רשמו פדיונות של כ-30 מיליון שקל המורכבים מפדיונות של כ-200 מיליון שקל בקרנות המנוהלות, ומנגד גיוסים של כ-170 מיליון שקל בקרנות המחקות.

 

הקרנות המנייתיות סיכמו את השבוע עם גיוסים של כ-190 מיליון שקל - ירידה של כ-30% בקצב הגיוסים הממוצע לעומת השבוע הקודם, שמשקפים גיוס של כ-150 מיליון שקל לקרנות המשקיעות בחו"ל וגיוסים של כ-40 מיליון שקל בקרנות מניות בישראל וגמישות. כ-60% מכלל הגיוסים בקרנות המנייתיות השבוע נותבו לקרנות המחקות. מתחילת החודש, הגיוסים בקרנות המנייתיות הסתכמו ב-410 מיליון שקל.

 

 

 צילום: shutterstock

בטל שלח
    לכל התגובות
    x