שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כנס מדדים

כנס מדדים

כחלון: "פוליטיקאים לא רוצים להציג יעדים כי אף אחד לא מתכוון לממש אותם"

יו"ר כולנו משה כחלון מציג בכנס מדדים של כלכליסט את כל הדרכים למסמס רפורמה בישראל: "בשלב הראשון יבואו וילעגו לך; בשלב השני מתחילים עם ההפחדות שתפיל את המשק ותגרום לאסון - ובשלב השלישי החברות מצטרפות אליך כדי לשפר עמדות"

תומר ורון 10:4503.03.15

"עוד לא ראיתי אחד בממשלה שבא לחשבון שלכם שהיה 1,000 שקל והוריד אותו ל-50 שקל. תראה לי אחד שהעז לעשות את זה? שהתמודד מול הכוחות הגדולים? ואני עומד כאן אחרי שהצלחתי. תחשבו איפה הייתי אם הייתי נכשל? איפה הייתי עומד היום מול הכוחות הענקים האלו? אל תגידו לי אתה לא תצליח. אני הסתכנתי בלשלם מחיר אישי גדול מאוד והצלחתי", כך אמר ראש מפלגת כולנו, משה כחלון ומי ששואף לשבת על כסא שר האוצר.

כחלון אמר את הדברים בכנס המדדים של "כלכליסט" וקסם וזאת לאחר שקיבל הערות מהקהל כי לא יצליח לעשות עוד רפורמה משמעותית. "תמיד יגידו שאי אפשר אבל אני אדם שבא עם קבלות".

 


 

כחלון תיאר את השלבים שעובר שר שמוביל רפורמה משמעותית שתשנה את שווי המשקל בשוק. "בשלב הראשון יבואו וילעגו לך – מה הוא מבין, אין לו מושג מה הוא עושה", ציין כחלון. "בשלב השני מתחילים עם ההפחדות – אתה תפיל את המשק, אתה תגרום לאסון. זה אף פעם לא רק נאמר וזהו, זה מגיע עם מקהלות גדולות של אנשים שמטפטפים את זה מעל לכל במה אפשרית. אם יש שר אמיץ שכבר עבר את השלבים האלו אז בשלב השלישי החברות האלו מצטרפות אליך מתוך מטרה לשפר עמדות. לבוא ולנסות למסמס דברים. בסלולר אמרו לי בסוף הרפורמה בסדר אבל בוא נתחיל אותה עוד שנתיים כי ידעו שעוד שנתיים אני לא אהיה שר".

 

כחלון. "יש ליעד משמעות פסיכולוגית חזקה" כחלון. "יש ליעד משמעות פסיכולוגית חזקה" צילום: עמית שעל

 

כחלון הוסיף ואמר כי אחת הבעיות הגדולות ביותר בפוליטיקה היא היעדר מדדים ויעדים. "פוליטיקאים לא רוצים להציג יעדים ומדדים כי אף אחד לא מתכוון לממש אותם. בזמנו ביקשתי להציב יעדים לעוני ולא רצו לעשות את זה כי אז צריך לעמוד ביעד. במצב הפוליטי היום דרוש אומץ לב אדיר לאיש פוליטי בכדי שיבוא להציב יעדים ומדדים. אף אחד לא רוצה שיהיה אפשר להגיד לו נכשלת אבל אתם מכירים חברה עסקית בלי יעדים למנכ"ל? הרי זה לא הגיוני.

 

כחלון ציין כי יש להציב יעדים לשוק הדיור. "יש ליעד משמעות פסיכולוגית מאוד חזקה. דמיינו לכם שממשלת ישראל מתכנסת ואומר ראש הממשלה הגדרנו יעד עד ינואר 2017 אנחנו נוריד את מחירי הדיור ב-20% – הרי אם הממשלה תציב יעד כזה - השוק יגיב. לדברי ראש מפלגת כולנו "המע"מ אפס היה סוג של יעד, השוק הגיב. בהתחלה טוב ואחכ פחות טוב. אבל חייבים להציב יעדים. במצע שלנו כתוב באופן ברור כי השרים ימדדו לפי יעדים".

 

כחלון התייחס גם ליוזמה שהוא מבקש להחיל על שוק קרנות ההשתלמות. "בחיים האמיתיים זוג צעיר מגיע להפרשה של 2500 שקל ומישהו כמובן גוזר על זה דמי ניהול ודמי כל מיני דברים. זוג כזה מוציא 3,000 שקל למשכנתא ואין לו כסף לדברים אחרים. למה לא לאפשר להם בשנים האלו, השנים הכי לחוצות להנות מהכסף הזה? נכון יהיה כמה מוסדיים וכאלה שנהנים מהמצב שלא יאהבו את הרעיון הזה אבל אין מה לעשות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x