שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סמנכ"ל מחקר מיטב דש עוזב לרוסאריו

ערן יעקבי עוזב לאחר שהמגעים בין רוסאריו למיטב דש לרכישה או כניסה לשותפות בפעילות הברוקראז' המוסדי עלו על שרטון

רחלי בינדמן 09:2423.02.15

בהמגעים בין חברת החיתום רוסאריו, שבניהולם של ראובן אבלגון, נגה קנז וליאור פרייס, לבין בית ההשקעות ליצירת שותפות בבעלות על פעילות הברוקראז' המוסדי של מיטב דש עלו על שרטון. כך נודע ל"כלכליסט".  

עוד נודע כי רוסאריו תקים פעילות ברוקראז' עצמאית בלקיחת שחקן מפתח של הפעילות המתחרה של מיטב דש — סמנכ"ל המחקר האנליסט הוותיק ערן יעקבי.

המגעים לשותפות בין הגופים נחשפו לראשונה בנובמבר האחרון ב"כלכליסט". אז פורסם כי חברת החיתום מעוניינת להיכנס כשותפה או כרוכשת של כל מניות חברת הברוקראז' המוסדי של מיטב דש, הפועלת בנפרד מחברת הבורסה של בית ההשקעות, אך תחת הפלטפורמה שלו.

 

כיום מיטב דש מחזיקה בכ־70% מהפעילות, והיתרה בידי כמה עובדים, ובראשם רון סירני, שייסד את הפעילות בדש לפני המיזוג עם מיטב, וערן יעקבי, סמנכ"ל המחקר של הפעילות. יעקבי מונה לסמנכ"ל המחקר של חברת החיתום רוסאריו, והוא יקים שם מחלקת מחקר, שתתמוך בפעילות הבנקאות להשקעות של בית ההשקעות ותסקר באופן שוטף חברות נבחרות הנסחרות בת"א־100.

 

זאת בדומה למודלים הקיימים בחברות חיתום אחרות, המחזיקות גם מחלקות ברוקראז' ומחקר כמו לידר שוקי הון, שלו פעילות חיתום לצד פעילות ברוקראז' ואי.בי.אי.

ברוסאריו לא יקימו פלטפורמת ברוקראז', אלא יתמקדו בפעילות מחקר ללקוחות. כיום החוק לא מאפשר לחברות חיתום לפרסם הערכת שווי של חברה שהחתם מעורב בהנפקה שלה, ובכוונת רוסאריו לפעול מול רשות ני"ע כדי לשנות זאת במטרה להתאים את החקיקה למקובל בעולם.

 

לכאורה אמורות להיות חומות סיניות בין פעילות החיתום לפעילות הברוקראז', אבל החתמים מצויים בקשר שוטף עם מחלקות הברוקראז', שמשמשות כמתווך מול משקיעים בעת הפצה של ניירות ערך.

 

מחלקות הברוקראז' מחזיקות מחלקות מחקר (Sell Side) שנוהגות לספק אנליזות על חברות ציבוריות לאחר הנפקתן. אלא שמחלקות הברוקראז' משתפות פעולה עם החיתום גם לפני ההנפקה, ומחלקות המחקר מספקות אינדיקציות על יציאה לדרך להנפקת חברה.

 

בשנים האחרונות פעלה רוסאריו בשיתוף פעולה עם מחלקת המחקר של מיטב דש, ומשם גם הגיעה היוזמה לשיתוף פעולה ולרכישה אפשרית או מיזוג. אלא שהצדדים לא הסכימו על מתווה העסקה ומחירה.

 

יעקבי (42) נחשב לאחד האנליסטים הוותיקים בשוק ההון, המתמחה בתחום התקשורת והטכנולוגיה, והוא יסקר תחומים אלה ונוספים עבור רוסאריו ולקוחותיה.

 

בתפקידו הקודם כיהן כסמנכ"ל המחקר של מיטב דש ברוקראז' כארבע וחצי שנים. לפני כן שימש כאנליסט תקשורת וטכנולוגיה בכיר וכסמנכ"ל פיתוח עסקי בלידר שוקי הון.

עדיין לא ברור מה יעלה בגורל פעילות הברוקראז' של מיטב דש ורון סירני, ובינתיים הפעילות נמשכת תחת כנפי מיטב דש. לפי גורמים בענף, הפעילות דווקא חווה תנופה ובבית ההשקעות לא ששים לחפש לה רוכש.

 

מרוסאריו נמסר בתגובה: "ברוסאריו נעשה מאמץ מתמיד לשפר ולשדרג את השירות שניתן ללקוחות, הן החברות המנפיקות והן המשקיעים, וערן הוא תוספת ערך משמעותית".

 

נגה קנז נגה קנז צילום: גיל לביא

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x