שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

אחרי הריבית: הדולר ויורו מזנקים מול השקל

הדולר קופץ ב-1.4% לרמה של 3.91 שקלים, היורו קופץ ב-1.6% לרמה של 4.43 שקלים. ריבית בנק ישראל ירדה לשפל היסטורי - 0.1%

מיקי גרינפלד 16:0823.02.15

דרמה בשוק המט"ח: הדולר והיורו מזנקים בחדות מול השקל אחרי הורדת הריבית המפתיעה של בנק ישראל. הדולר קופץ ב-1.4% לרמה של 3.91 שקלים, היורו קופץ ב-1.6% לרמה של 4.43 שקלים.

כאמור,הוועדה המוניטרית של בנק ישראל נקטה בצעד מפתיע וחריג, כשהחליטה להפחית את הריבית לחודש מרץ ב-0.15% ל-0.1% - שפל היסטורי שכמוהו לא נרשם במשק הישראלי מעולם. הפחתת הריבית נועדה בעיקר לשדר לשווקים על נחישותו של בנק ישראל לדחוף את האינפלציה השלילית ששוררת כעת במשק בחזרה אל תוך תחום היעד השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%).

 

ריבית נמוכה יותר גורמת להגדלת הביקושים במשק ומסייעת בכך לדחוף את המחירים כלפי מעלה אל תוך תחום יעד האינפלציה שעל שמירתו ופקד בנק ישראל.

הדולר היציג ירד ב-0.1%

לפני החלטת הריבית, נקבעו השערים היציגים הראשונים לשבוע: הדולר ירד ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 3.858 שקלים. היורו היציג נחלש ב-0.3% לשער של 4.360 שקלים.

  

אתמול פרסם בנק ישראל נתון מעודד על על היקף הפעילות במשק - המדד המשולב למצב המשק שמחשבת חטיבת המחקר של הבנק עלה בחודש ינואר ב- 0.3%. האנליסטים מעריכים כי הבנק יותיר היום את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.25%, אך בהמשך צפוי לפעול.

 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו אמר כי בנק ישראל פעל כצפוי והפחית את שער ריבית השקל במטרה לתמוך ביצוא ולצמצם את היבוא. המהלך הינו הכרחי על רקע מלחמת המטבעות הגלובלית והפחתת הריבית המבוצעת ע"י מדינות במטרה לתמוך בתנאי הסחר כפי שבוצע במדינות כבאירופה, שוויץ ארה"ב אוסטרליה, רוסיה ואף סין.

 

להערכתנו בטווח הקצר גורמי הפיחות נותרו תקפים ותומכים בפיחות השקל לעבר רמת ה 3.95 שקלים לדולר ויותר אולם בראייה לטווח ארוך השקל עשוי לשוב ולהתחזק לעבר רמת 3.70 שקלים ופחות.

 

    

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x