$
בורסת ת"א

השורה התחתונה

גמל והשתלמות: אג"ח המדינה תדלקו את תשואות ינואר

בעוד מדדי ת"א־25 ות"א־100 דידו מאחור, האג"ח הממשלתיות זינקו ב־3% ודחפו את הגמל וההשתלמות לעלייה ממוצעת של 0.8%. גם ההרחבה הכמותית באירופה תרמה רוח גבית לענף

אורן פרוינד 08:3617.02.15

ההרחבה הכמותית באירופה והריבית הנמוכה בישראל דחפו את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הישראליות לעלייה ממוצעת של 0.8% בחודש ינואר 2015. מדובר בשינוי מגמה לאחר ירידה ממוצעת חדה של 1.42% שנרשמה בחודש דצמבר 2014 באפיקים אלו, בעיקר עקב נפילה של 50% במחיר הנפט שגררה את האג"ח הקונצרניות בישראל למפולת. המגמה החיובית בגמל ובהשתלמות נרשמה בינואר למרות ירידות חדות שנרשמו בשוק המניות הישראלי.

 

מדדי ת"א־25 ות"א־100 ירדו בשיעורים של 1.2% ושל 1.5% בהתאמה, בעיקר עקב ירידה של 15% במניות התקשורת שנפגעו מהתחרות הגוברת בענף. מנגד, האג"ח הממשלתיות השקליות בריבית קבועה והאג"ח הממשלתיות צמודות המדד בלטו בינואר עם עלייה של כ־3% והשפיעו לחיוב על התשואה. גם האג"ח הקונצרניות, שספגו בדצמבר נפילה של 2.1% (מדד תל בונד־20), חזרו בחודש ינואר להניב תשואה חיובית של 0.4%.

 

תרומת המניות באירופה

בקרב קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בלט החודש בית ההשקעות אלטשולר שחם, שלאחר ארבעה חודשים שבהם הציג תוצאות חלשות מהמתחרים, חזר להוביל את הטבלה בפער משמעותי. קופות הגמל של אלטשולר שחם הניבו בחודש ינואר תשואה של 1.5%, כמעט פי שניים מהממוצע הכללי. תשואת ינואר הקפיצה אותן גם לראש טבלת התשואות של 12 החודשים האחרונים עם תשואה מצטברת של 8.25%. גם בקרב קרנות ההשתלמות אלטשולר חזר להוביל וסיים את ינואר עם תשואה של 1.5% ואת 12 החודשים האחרונים עם תשואה של 8.15%, מקום שני אחרי בית ההשקעות אי.בי.אי שהניב תשואה של 8.23% באותה תקופה.

 

דני ירדני, סמנכ"ל השקעות של אלטשולר שחם, מסביר את הסיבות למהפך. "בחודש ינואר קטפנו את הפירות שלנו בעקבות תוצאות חיוביות משני גורמים: הראשון הוא ההשקעה שלנו בשוק האירופי שעזרה לנו מאוד. ההרחבות הכמותיות באירופה שנכנסו לתוקף בחודש ינואר הורידו את התשואות הארוכות באג"ח גם בארה"ב גם באירופה וגם בישראל, וכתוצאה מזה השווקים עשו מהלך יפה. מדד דאקס עלה בחודש ינואר ב־9.1%, ויש לנו חשיפה גבוהה לשוק הזה וזה גרם לנו לתשואה יפה. הגורם השני הוא מהלך שביצענו בדצמבר של הארכת מח"מ בחלק השקלי באג"ח בישראל וזה שיחק לטובתנו".

 

 

את המקום השני בטבלת תשואות קופות הגמל לחודש ינואר תפס בית ההשקעות אי.בי.אי, עם תשואה של 1.16% ותשואה מצטברת של 8.24% ב־12 החודשים האחרונים. בקרב קרנות ההשתלמות אי.בי.אי תפס את המקום השני בינואר, עם תשואה של 1.13%, אולם בהסתכלות על 12 החודשים האחרונים הוא תפס את המקום הראשון עם תשואה של 8.23%.

 

ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות ראשי באי.בי.אי גמל והשתלמות, סבור כמו ירדני כי שני הגורמים העיקריים שהשפיעו לחיוב בינואר הם שוק המניות באירופה והאג"ח השקליות הארוכות. "הרבה חודשים אנו במשקל יתר על אירופה כי חיכינו להרחבה הכמותית שהוכרזה בינואר. ב־2014 הפוזיציה הזו עשתה תשואת חסר, אבל היום אנו נהנים מהפירות. המדדים באירופה עשו תשואה של 6%–9%, בעוד השוק בארה"ב ירד במהלך ינואר", הסביר קוטישטנו את התשואה החיובית. הגורם השני שמנה קוטישטנו הוא העלייה באג"ח השקליות הארוכות שנהנו מהריבית הנמוכה והאינפלציה השלילית בישראל.

 

דני ירדני דני ירדני צילום: עמית שעל

 

ירידות בשוק האמריקאי

ואכן, השוק האמריקאי רשם ירידות שערים במהלך ינואר בעיקר עקב השפעת מחיר הנפט הנמוך על חברות האנרגיה הגדולות. מדד S&P 500 רשם ירידה של 3.1% בינואר, אולם בשבועיים הראשונים של פברואר הוא כבר חזר לרמת שיא של 2,095 נקודות. באירופה המדדים נהנו מרוח גבית בעיקר בזכות ההכרזה של נגיד הבנק המרכזי האירופי מריו דראגי על תחילת תוכנית ההרחבה הכמותית עם רכישה של אג"ח על ידי הבנק בהיקף של 1.2 טריליון יורו.

 

 

בית השקעות נוסף שרשם תשואה חיובית נאה בחודש ינואר ולא בזכות העליות באירופה ובאג"ח הישראליות, הוא ילין לפידות. קופות הגמל הכלליות של ילין לפידות תפסו את המקום השלישי בטבלת התשואות עם תשואה של 1.02% בחודש ינואר ותשואה מצטברת של 7.41% ב־12 החודשים האחרונים. קרנות ההשתלמות של ילין לפידות הניבו תשואה נמוכה יותר של 0.89% בינואר ותשואה מצטברת של 7.41% ב־12 החודשים האחרונים. עם זאת, קופת הגמל כללית ב' של ילין, שהחשיפה שלה למניות — 35.9% במונחי דלתא — נמצאת בטווח הגבוה של החשיפה המנייתית בקופות הכלליות של המתחרות, תופסת את המקום הראשון ב־12 החודשים האחרונים עם תשואה מצטברת של 9.82%.

 

יאיר לפידות, מנהל השקעות ראשי בבית השקעות ילין לפידות, הסביר כי בשונה מהמתחרים שבחרו להסיט את מרב ההשקעות שלהם לחו"ל, הם דווקא הניבו את התשואה הטובה בשוק המניות הישראלי. "אנחנו עוסקים רבות בשוק הישראלי, וזה מה שהביא לנו את התוצאות החזקות שלנו. אנו ידועים כמי שמבצעים בחירות סיסטמיות של ני"ע פרטניים, ולכן הצלחנו להניב תשואה יפה למרות שהמדדים ירדו בחודש ינואר".

 

 

יאיר לפידות יאיר לפידות צילום: תומי הרפז

לא מתרגשים מהצמיחה

שני נתוני מאקרו בלטו בחודש פברואר במשק הישראלי. מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר שפורסם לפני יומיים והראה על ירידה מפתיעה של 0.9%, בעיקר עקב הירידה במחירי הדלק, ונתון הצמיחה שפרסמה הלמ"ס אתמול שבישר כי המשק הישראלי צמח בשיעור חריג של 7.2% במהלך אוקטובר־דצמבר 2014. קוטישטנו סבור כי הצמיחה המפתיעה ברבעון הרביעי של 2014 היא נקודתית בעקבות מבצע צוק איתן שהביא את כל ההשקעות והוצאות הממשלה מהרבעון השלישי לרבעון הרביעי. "אנחנו לא מתרגשים יותר מדי מנתון הצמיחה ברבעון הרביעי. ברבעון שלישי של 2014 היינו בצמיחה שלילית בגלל צוק איתן, והנתון הנוכחי הוא נתון מאזן ומקזז. בגלל הלחימה הרבה דברים נדחו לרבעון הרביעי, ולכן אני לא מסיק מזה שום דבר לגבי צמיחה לעתיד".

 

קוטישטנו התייחס גם לדפלציה שמתבטאת בירידה במדד המחירים לצרכן, ואמר כי מגמה זו צפויה להימשך: "אנו צפויים לראות את המשך ההשפעות של ירידת מחירי הדלק בפברואר על המדד, אשר תבוא לידי ביטוי גם בירידת מחירי החשמל. לפי איך שאנו רואים את הדברים, יש כרגע ארבע אפשרויות פעולה לבנק ישראל. שתיים בסבירות גבוהה ושתיים בסבירות נמוכה. השתיים הראשונות הן הורדת ריבית נוספת, מה שאנו רואים בסבירות גבוהה. האפשרות השנייה היא המשך קניית דולרים בשוק בצורה מוגברת כדי להעלות את שער החליפין ובכך לעודד צמיחה. שני דברים נוספים בסבירות לא גבוהה הם הכרזה על ריבית שלילית בישראל או הרחבה כמותית. אנו מביאים את כל האופציות בחשבון, ולכן אנו יושבים במח"מ ארוך ועדיין שקליים".

 

ירדני, לעומתו, סבור כי הריבית בישראל לא תעלה בטווח הקרוב. "אנו לא חושבים שהריבית צפויה לעלות בטווח הקרוב, וכל עוד המצב הוא כזה, אנו נמשיך להישאר באג"ח ארוכות באזור מח"מ של 4.5 שנים. נתוני הצמיחה שפורסמו לא משפיעים עלינו ואנו לא מתרגשים מהם. זה נתון חד־פעמי, ואנחנו לא חושבים שכרגע ישראל הולכת לכיוון של צמיחה גבוהה למעלה".

 

מדד העקביות של קבוצת קלי: המדד בוחן את משך הזמן שבו הושגה תשואה גבוהה מהממוצע. לדוגמה: קופה אשר השיגה ב-18 מתוך 36 חודשים תשואה מעל לממוצע, תקבל ציון 50%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x