$
מט"ח וסחורות

הערכות: מלך סעודיה החדש ישמור על מדיניות הנפט של קודמו

משמעות הדבר היא שרמות התפוקה יישמרו כדי להבטיח שסעודיה תמשיך לאחוז בנתח של 20% ממכירות הנפט הגלובליות; אחת האינדיקציות לכוונות המלך שמונה הלילה היא האם ימשיך להותיר את שר הנפט הסמכותי בתפקידו

בלומברג 11:0523.01.15
המלך סלמאן, השליט הנכנס של סעודיה במקומו של המלך עבדאללה שמת הלילה (ו'), צפוי לדבוק במדיניות הנפט של קודמו, כך לפי הערכות המתפרסמות היום. משמעות הדבר היא שרמות תפוקת הנפט יישמרו כדי להבטיח שסעודיה תמשיך לאחוז בנתח של 20% ממכירות הנפט הגלובליות.

 

 

 

אינדיקציה עיקרית לכוונותיו של סלמאן תהיה החלטתו אם להותיר את שר הנפט הסעודי, עלי אל-נעימי, בתפקידו. אל-נעימי, שמאז שנות התשעים עומד מאחורי ההחלטות הנפט של המדינה, אמר כי היה רוצה להקדיש יותר זמן לעיסוקו הנוסף - יו"ר אוניברסיטת המדע והטכנולוגיה על שם המלך עבדאללה.

 

 

שר הנפט אל-נעימי שר הנפט אל-נעימי צילום: worldtribune.com

 

סעודיה מפיקה 9.5 מיליון חביות ליום ומייצאת 7 מיליון חביות והיא מספקת כחמישית ממכירות העולמיות של נפט גולמי. סירובה לוותר על נתח השוק שלה לטובת הייצור העולה בארה"ב היה אחד הגורמים לשפל הגדול ביותר במחירי הנפט מאז 2008, והוא איבד 55% מאז יוני שעבר. "המנהיגות הסעודית כבר קיבלה החלטה קשה לחיות עם מחירי נפט נמוכים יותר. לאל-נעימי יש מעמד טוב, הוא מוערך ולא צריך להיות כל שינוי כל עוד הקבינט הנוכחי קיים", אמרה לבלומברג פלורנס עיד אוקדן, כלכלנית ראשית בחברת Arabia Monitor בלונדון.

 

"המתחים לא חדשים"

 

בתפקידו הקודם כיורש העצר, הקריא ב-6 בינואר סלמאן נאום בשמו של השליט, המאשש את המשכה של מדיניות הנפט של הממלכה נוכח "המתחים" בשוק הנובעים מצמיחה איטית של כלכלה הגלובלית. "מתחים אלו אינם חדשים לשוק הנפט וכבר התמודדנו איתם בעבר עם כוח רצון איתן, חוכמה וניסיון. אנו נתמודד גם עם ההתפתחויות הנוכחיות בשווקי הנפט באותו אופן", אמר.

 

חברות אופ"ק מסרבות להוריד את רמות התפוקה ואת נתח השוק שלהן נוכח העלייה בייצור בארה"ב. רשמית, כל ההחלטות בנוגע למדיניות הנפט בממלכה הסעודית מתקבלות על-ידי מועצת הפטרוליום העליונה שבראשה עומד המלך וחבריה הם מראשי משפחת המלוכה, שרים ומנהיגים בתעשייה. אולם למעשה, נראה כאילו כל ההחלטות הושארו בידיו של אל-נעימי ועל פי הוושינגטון אינסטטיוט, צוות חשיבה בענייני מדיניות ארה"ב במזה"ת, "על אף שהוא בסוף שנות ה-70 לחייו ועל אף שנאמר עליו כי הוא מצפה כבר לפרוש, אל-נעימי עודנו בעל אחיזה חזקה".

 

אף לא אחד מבני השבט השולט בממלכה, אל-סעוד, שירת בתפקיד שר הנפט, והנסיך עבדולזיז בן סלמאן, בנו של המלך הנכנס, משמש כעוזר שר הנפט ומשתתף בקביעות באסיפות אופ"ק.

 

"ייתכן מאד שהמדיניות תוקל במהלך 2015 משום שעלותה הכספית גבוהה מידי והיא נותנת את אותותיה בכמה מדינות ערביות שבהן השלטון הסעודי לא היה רוצה לגרום לאי יציבות", אמר פרנסיס פרין, ראש חברת ייעוץ בתחום האנרגיה סטרטנר (Stratener).

 

אל-נעימי היה הגורם שהוביל את חברות אופ"ק להחלטתן מה-27 בנובמבר להותיר ללא שינוי את רמות התפוקה ולהתעלם מבקשתן של ונצואלה, אלג'יריה ועוד חברות בארגון לקצץ בתפוקה היות שהן תלויות במחירי נפט גבוהים יותר לשם איזון תקציביהן. "אם אקצץ מה יקרה לנתח השוק שלי? המחירים יעלו והרוסים, הברזילאים והאמריקאים ייקחו ממני את הנתח שלי. בין אם המחיר יירד ל-20 דולר לחבית או ל-60 דולר לחבית - אין לכך כל משמעות", אמר אל-נעימי בניוזלטר השבועי של חברות אופ"ק - Middle East Economic Survey.

 

סעודיה, שאוכלוסייתה מונה 29 מיליון בני אדם, מחזיקה ברזרבות של 736.23 מיליארד דולר, או 6% מהכמות הגלובלית. הממשלה צופה כי הגירעון התקציבי שלה יעמיק השנה ל-145 מיליארד ריאל (39 מיליארד דולר) לעומת 54 מיליארד ריאל ב-2014, בין היתר בשל הירידה מההכנסות מהנפט. המדינה תסגור את הגירעון באמצעות הלוואות ומשיכת כספים מהרזרבות שלה ותמשיך להשקיע בפרויקטים חשובים כגון מסילות ברזל, חשמל, התפלת מי ים ואוניברסיטאות - כך נכתב ב-SPA בדצמבר, על פי דברים שנאמרו על-ידי שר הכלכלה הסעודי מוחמד אל-ג'סאר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x