$
שווקי חו"ל

יועץ ביהמ"ש האירופי לצדק ממליץ לאשר לבנק המרכזי רכישות אג"ח

החלטת היועץ מהווה אינדיקציה טובה להחלטה הסופית של בית המשפט: "יש לתת לבנק המרכזי של אירופה טווח רחב של שיקול דעת בעיצוב המדיניות המוניטארית". ההחלטה הקרובה של הבנק צפויה ב-22 בינואר

מיקי גרינפלד 15:0214.01.15
בית המשפט האירופי לצדק צפוי לאשר תוכנית רכישות אג"ח של הבנק האירופי המרכזי (ECB) בראשות מריו דראגי. כך מעריכים היום בשוק, בעקבות החלטה מקדמית שפרסם היום היועץ המיוחד של בית המשפט, פדרו קרוז וילאלון (Pedro Cruz Villalon).  

היועץ הודיע כי צעד של הבנק האירופי על הזרמת כספים לשוק באמצעות רכישת אגרות חוב ממשלתיות אינו מנוגד לחוקי האיחוד - בכפוף לכמה תנאים. אחד התנאים הוא הימנעות ממעורבות ישירה בשוק - ובמילים אחרות, הבנק יכול לבצע פעולות רק בשוק המשני. לא מדובר בהחלטה סופית של בית המשפט, אך עמדת היועץ נחשבת לאינדיקציה חזקה להחלטה, שמשמעותה אישור תוכנית הרחבה כמותית מצד האיחוד האירופי.

 

החלטת בית המשפט לצדק צפויה להינתן תוך 6-4 חודשים. ההחלטה המוניטארית הקרובה של הבנק האירופי המרכזי צפויה ב-22 בינואר.

 

בחדר עסקאות המט"ח של אקסלנס מסבירים כי המתנגדים לתוכנית העלו בעיות חוקיות, "שכן בניגוד לארה"ב וליפן, שם הונהגה תוכנית דומה, אירופה מורכבת ממספר מדינות אשר לכל אחת מהן אגרות חוב שונות, והשאלה הנשאלת היא אילו אגרות קונים וכמה", אומרים באקסלנס. את התביעה לבית המשפט הגישו בעיקר גורמים רשמיים בגרמניה, שטענו כי כל תוכנית רכישות מפירה את המנדט שניתן לבנק האירופי - מנדט שאינו כלל מימון ישיר של ממשלות האיחוד.

 

"יש לתת לבנק המרכזי של אירופה טווח רחב של שיקול דעת בעיצוב המדיניות המוניטארית, ובית המשפט נדרש לזהירות רבה כאשר הוא בוחן את פעילות הבנק", כתב העיוץ בחוות דעת.

 

לאחר הישיבה המוניטארית של הבנק בדצמבר האחרון אמר דראגי כי בתחילת 2015 ישקול הבנק האם נכון להרחיב את ההתערבות בשוק, בין השאר באמצעות הכלי החריף של הרחבה כמותית: "הבנק המרכזי יעריך מחדש את האפשרות להשיק תוכנית מתריצים מרחיבה יותר לכלכלת אירופה ברבעון הראשון של 2015", אמר דראגי.

 

הכלכלן הראשי של פסגות, אורי גרינפלד, הרחיב בעניין ההשפעה החיובית של תוכנית הרחבה כמותית על שיעור האינפלציה, ב-3 ערוצים שונים (גרינפלד אינו חושב שמהלך הרחבה באירופה ישיג את מטרתו). 1.  הגדלת כמות הכסף במשק מאפשרת לצרכנים להגדיל את הביקוש ובכך לאפשר העלאות מחירים. 2. רכישת אג"ח בהיקפים גדולים על ידי הבנק המרכזי אמורה, על פניו, ללחוץ את רמות הריביות ארוכות הטווח כלפי מטה ובכך לאפשר למשקי הבית והפירמות ליהנות מאשראי זול. 3 כאשר בנק מרכזי מדפיס כסף, הערך של המטבע המקומי נחלש מול מטבעות אחרים ומוצרי הייבוא מתייקרים.

 

מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי צילום: אי פי אי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x