שווקי חו"ל

דלק דוחה את הרישום למסחר בבורסת לונדון

הרישום וההנפקה באנגליה, שתוכננו לאפריל, יידחו בשלב זה על רקע הדרישה לפרק את השותפות במאגר הגז לוויתן והצניחה במחיר הנפט. הקבוצה מנהלת מגעים עם חברת השקעות סינית למכירת 47% מהפניקס

אורן פרוינד 08:2907.01.15

הרישום למסחר והנפקת המניות של קבוצת דלק בבורסת לונדון, בהיקף של 200־300 מיליון דולר, שתוכננו לאפריל השנה, נדחו בשלב זה למועד בלתי ידוע ‑ כך סיפרו ל"כלכליסט" מקורבים לקבוצה. הסיבות לדחייה הן החלטתו של הממונה על הההגבלים העסקיים דיויד גילה לפרק את שותפות הגז לוויתן, שחברות בה קבוצת דלק, רציו ונובל, ולהכריז עליה כהסדר כובל, וכן הצניחה במחיר הנפט לרמה של פחות מ־50 דולר לחבית.  

הנפקת המניות תוכננה לאפריל 2015 על בסיס הדוחות של השנה החולפת. הנהלת דלק מחכה לשימוע שייערך עם הממונה על ההגבלים העסקיים בסוף החודש כדי לראות לאן הרוח נושבת, ואז תקבל החלטה סופית בנוגע להנפקה.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
55% 10% 35%

מקדמים את מכירת הפניקס

את מהלך הרישום בלונדון מובילים עבור הקבוצה גולדמן זקס וסיטי בנק. המהלך האסטרטגי של רישום מניות הקבוצה בבורסה של לונדון מחליף את התוכנית הקודמת של החברה לפצל את פעילות האנרגיה ולרשום רק אותה למסחר בלונדון.

 

בד בבד הנהלת דלק, בראשות המנכ"ל אסי ברטפלד, ממשיכה לקדם את מכירת החברה־הבת (52%) הפניקס. לאחר שהמו"מ עם משפחת קושנר האמריקאית לא הבשיל לכדי עסקה, ברטפלד נפגש אתמול עם נציגים של קבוצת ההשקעות הסינית פוסאן (Fosun), החברה שרכשה באפריל 2013 את אלמה לייזרס הישראלית בתמורה ל־240 מיליון דולר. נציגים של פוסאן הגיעו אתמול לישראל לפגישת היכרות עם ברטפלד ומנכ"ל הפניקס אייל לפידות במטרה לשמוע פרטים על חברת הביטוח. בעל השליטה בדלק יצחק תשובה לא נכח בפגישה.

 

ברטפלד נחוש לקבל על 47% מניות הפניקס המוצעות למכירה מחיר שלא יפחת מ־1.8 מיליארד שקל, המשקף את חלקן של המניות בהון העצמי של הפניקס, המסתכם נכון להיום בכ־3.8 מיליארד שקל.

 

עוד אין הסכמות עם הסינים

דלק הציגה בפני המשקיעים את פעילות הפניקס ואת תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2014, שהראו עלייה של 17% ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות לסכום של 133 מיליון שקל. הצדדים לא הגיעו להסכמות קונקרטיות וטרם קבעו מועד פגישה חדש.

 

דלק מנהלת זה חודשיים מגעים עם כמה חברות בינלאומיות למכירת מניותיה בפניקס, מאז שתקופת הבלעדיות שניתנה לקושנר הסתיימה בתחילת אוקטובר. נכון להיום יש שלוש שחקניות מרכזיות שמתעניינות בחברת הביטוח: משפחת קושנר האמריקאית, שטרם משכה את בקשתה להיתר מהמפקחת על הביטוח; קרן השקעות אמריקאית שמנהלת מגעים מול בנק וולס פארגו, שמייצג את דלק בעסקה; וקבוצת פוסאן הסינית, שנציגיה הגיעו לישראל בפעם הראשונה.

 

דלק נסחרת בתל אביב לפי שווי שוק של 11 מיליארד שקל. המניה איבדה 30% מערכה בשלושת החודשים האחרונים.

  

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: ראובן שוורץ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x